ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Εφιάλτες στον δρόμο της πρεμιέρας

Ολυμπιακός και Ατλέτικο Μαδρίτης συγκρούονται την Τρίτη (16/9, 21:45) στο "Γ. Καραϊσκάκης" και το Sport24.gr θυμάται τις 15 "ερυθρόλευκες" πρεμιέρες στο Champions League. Το ιδιαίτερο στατιστικό από το 2005 και μετά.

Το βράδυ της Τρίτης (16/9, 21:45) στο "Γεώργιος Καραϊσκάκης", ο Ολυμπιακός υποδέχεται την Ατλέτικο Μαδρίτης στην πρεμιέρα των ομίλων του Champions League.

Ένα εξ ορισμού δύσκολο παιχνίδι για τους Πειραιώτες, καθώς πέρα από το γεγονός πως αντιμετωπίζουν τους Πρωταθλητές Ισπανίας, έχουν κόντρα και την παράδοση που θέλει τις επιτυχίες να είναι είδος προς... εξαφάνιση στις πρεμιέρες της διοργάνωσης.

Συνολικά ο Ολυμπιακός στις πρεμιέρες του στο Champions League μετράει 7 ήττες, 5 ισοπαλίες και μόλις 3 νίκες, με τέρματα 22 υπέρ και 27 κατά, σε 15 αναμετρήσεις.

Εντός έδρας, οι Πειραιώτες σε 10 πρεμιέρες μετρούν 5 ήττες, 2 ισοπαλίες και 3 νίκες (17 - 20 τα γκολ). Στις εκτός έδρας πρεμιέρες τους, οι "ερυθρόλευκοι" έχουν 3 ισοπαλίες και 2 ήττες (με γκολ 5-7).

Κατά διαβολική σύμπτωση, από το 2005 μέχρι και την φετινή αναμέτρηση με την Ατλέτικο Μαδρίτης, όλα τα πρώτα παιχνίδια του Ολυμπιακού στους ομίλους του Champions League είναι στο "Γεώργιος Καραϊσκάκης"! Το ματς απέναντι στους "ροχιμπλάνκος" του Ντιέγκο Σιμεόνε, θα είναι το 8ο συνεχόμενο εντός έδρας των Πειραιωτών στην πρεμιέρα του θεσμού!

Στις 7 αναμετρήσεις που έχουν προηγηθεί (από το 2005 και μετά δηλαδή), ο Ολυμπιακός έχει μόλις 1 νίκη, 1 ισοπαλία και 5 ήττες. Οι τρεις τελευταίες μάλιστα είναι στην σειρά.

Το στατιστικό στοιχείο που αξίζει να σταθούμε είναι πως σε αυτό το διάστημα (2005 - 20013), οι Πειραιώτες στις πρεμιέρες τους συνήθως την... πατάνε στο δεύτερο ημίχρονο.

Κόντρα σε Ρόζενμποργκ, Βαλένθια, Λάτσιο, Μαρσέιγ, Σάλκε και Παρί Σεν Ζερμέν, ο Ολυμπιακός στην επανάληψη ουδέποτε κατάφερε να διαχειριστεί το αποτέλεσμα. Με την Ρόζενμποργκ το 1-1 του ημιχρόνου έγινε 1-3.

Με την Βαλένθια οι "ερυθρόλευκοι" έφεραν το ματς στα ίσα (2-2), αλλά το τελικό σκορ ήταν το 2-4. Κόντρα στην Λάτσιο ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 1-0 στο δεύτερο ημίχρονο, όμως ισοφαρίστηκε σε 1-1.

Το 0-0 του πρώτου 45λεπτου με την Μαρσέιγ έγινε 0-1 με την ολοκλήρωση του 90λεπτου. Απέναντι στην Σάλκε οι Πειραιώτες ισοφάρισαν στο δεύτερο ημίχρονο αλλά εντέλει δεν απέφυγαν την ήττα, ενώ το 1-1 του ημιχρόνου με την Παρί Σεν Ζερμέν, κατέληξε στο εφιαλτικό 1-4.

Αναλυτικά όλες οι πρεμιέρες του Ολυμπιακού στο Champions League:

17/9/1997: Ολυμπιακός - Πόρτο 1-0 (Γιαννακόπουλος)

16/9/1998: Πόρτο - Ολυμπιακός 2-2 (Ζάχοβιτς, Ζαρντέλ – Γιαννακόπουλος, Γκόγκιτς)

15/9/1999: Ολυμπιακός - Ρεάλ 3-3 (Τζιοβάνι 2, Ζάχοβιτς – Σάβιο, Ρ. Κάρλος, Ραούλ)

12/9/2000: Βαλένθια - Ολυμπιακός 2-1 (Μπαράχα, Ντ. Αλόνσο – Τζόρτζεβιτς)

08/9/2001: Λα Κορούνια - Ολυμπιακός 2-2 (Φραν, Βαλερόν – Γιαννακόπουλος, Οφορίκουε)

20/9/2002: Ολυμπιακός - Μπάγερ Λεβερκούζεν 6-2 (Τζόρτζεβιτς 3, Κλάινε (αυτ.), Γιαννακόπουλος, Ζέτερμπεργκ – Ελευθερόπουλος (αυτ.), Σνάιντερ)

17/9/2003: Ρεάλ Σοσιεδάδ - Ολυμπιακός 1-0 (Κοβάσεβιτς)

15/9/2004: Λα Κορούνια - Ολυμπιακός 0-0

13/9/2005: Ολυμπιακός - Ρόζενμποργκ 1-3 (Λάγκο αυτ. – Σκίελμπεργκ, Μαυρογενίδης αυτ., Στόρφλορ)

12/9/2006: Ολυμπιακός - Βαλένθια 2-4 (Κωνσταντίνου, Καστίγιο – Μοριέντες 3, Αλμπιόλ)

18/9/2007: Ολυμπιακός - Λάτσιο 1-1 (Γκαλέτι, Ζάουρι)

16/9/2009: Ολυμπιακός - Άλκμααρ 1-0 (Τοροσίδης)

13/9/2011: Ολυμπιακός - Μαρσέιγ 0-1 (Λούτσο)

18/9/2012: Ολυμπιακός - Σάλκε 1-2 (Αμπντούν - Χέβεντες, Χούντελαρ)

17/9/2013: Ολυμπιακός - Παρί Σεν Ζερμέν 1-4 (Βάις - Καβάνι, Τιάγκο Μότα 2, Μαρκίνιος)