ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Αυτός με το μπλοκάκι έχει το ρεκόρ...

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Ο Ολυμπιακός, με τη νίκη σε βάρος του Αστέρα, ισοφάρισε το ρεκόρ καλύτερης εκκίνησης στο πρωτάθλημα (11 στα 11), κάτοχος του οποίου ήταν "του Μπούκοβι η ομαδάρα" και κρατούσε από την περίοδο 1966-67.

Με την κατακύρωση του αιώνιου ντέρμπι υπέρ του, ο Ολυμπιακός πλέον έχει φτάσει στο 12 στα 12 και πάει το Σάββατο στην Κομοτηνή, για να διευρύνει το σερί νικών του απέναντι στον ουραγό της βαθμολογίας, Πανθρακικό.

Ποιο είναι όμως το καλύτερο σερί νικών στην ιστορία του ελληνικού πρωταθλήματος; Είναι οι 16 συνεχόμενες νίκες που έκανε ο Ολυμπιακός του Τροντ Σόλιντ την περίοδο 2005-06!

Πρόκειται για τον Νορβηγό με το... μπλοκάκι. Για τον ίδιο προπονητή που απέτυχε παταγωδώς στο Champions League (μία αδιάφορη -αλλά ιστορική- νίκη σε βάρος της Ρεάλ Μαδρίτης, 4 ισοπαλίες και 7 ήττες σε 2 χρόνια).

Ο Ολυμπιακός είχε χάσει από τον ΟΦΗ στο Ηράκλειο στις 23 Οκτωβρίου 2005 (δεύτερη σερί ήττα μετά το 1-2 από τον ΠΑΟΚ στο κεκλεισμένων των θυρών -λόγω τιμωρίας- Καραϊσκάκη) για την 7η αγωνιστική. Σκόρερ σε εκείνο το παιχνίδι, που είχε γίνει στο Παγκρήτιο ήταν ο Νίκος Μαχλάς.

Στη συνέχεια άνοιξε ο... ασκός του Αιόλου και οι ερυθρόλευκοι πήραν "παραμάζωμα" 15 ομάδες, φτάνοντας στο εντυπωσιακό 16 στα 16 (την Καλαμαριά τη νίκησαν από δύο φορές).

Στο διάστημα αυτό των 16 σερί νικών, ο Ολυμπιακός αγωνίστηκε 9 φορές στο Καραϊσκάκη και 7 εκτός έδρας. Νίκησε Παναθηναϊκό και ΑΕΚ με συνολικά γκολ 6-2, αλλά και τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα, με το ίδιο σκορ που είχε χάσει στο Καραϊσκάκη (1-2).

Η ομάδα του Τροντ Σόλιντ στο ακατάρριπτο ρεκόρ του "16 στα 16" σημείωσε 36 γκολ και δέχθηκε 11.

Για την ιστορία, το ρεκόρ σταμάτησε στην Ξάνθη, όταν η τοπική ομάδα με προπονητή τον Γιάννη Ματζουράκη και σκόρερ τον Βλάση Καζάκη στο 56ο λεπτό της αναμέτρησης, επικράτησε του αντιπάλου της με 1-0