ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

19/9/2004: Το πρώτο ματς του Ολυμπιακού στο νεότευκτο Καραϊσκάκη

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Σαν σήμερα πριν 12 χρόνια, ο Ολυμπιακός έδινε τον πρώτο του αγώνα στο νεότευκτο "Γ. Καραϊσκάκης" απέναντι στην Καλλιθέα, επικρατώντας με 2-1. Το Sport24.gr θυμίζει (VIDEO, PHOTOS).

Η αγωνιστική περίοδο 1996-97 ήταν η τελευταία του Ολυμπιακού προτού αποχωρήσει μια και καλή το Στάδιο Καραϊσκάκη, το οποίο πλέον δεν ήταν σε θέση να φιλοξενήσει αγώνες των Πειραιωτών. Από την επόμενη σεζόν ήρθε μετακόμιση στο ΟΑΚΑ για τα επόμενα χρόνια. Το μέχρι πότε, ήταν άγνωστο εκείνη την περίοδο...

Ο "φάκελος" για το νέο γήπεδο Καραϊσκάκη μπήκε στα Ολυμπιακά έργα (με ιδιωτική χρηματοδότηση) και το όνειρο εκατομμυρίων φίλων του Ολυμπιακού θα "έπαιρνε σάρκα και οστά". Το νέο στολίδι των Πειραιωτών ετοιμάστηκε σε λιγότερο από δυο χρόνια, στα οποία οι "ερυθρόλευκοι" έπαιξαν στη Ριζούπολη και την σεζόν 2004-05 η ομάδα θα έπαιζε πάλι στο φυσικό της περιβάλλον, στο Φάληρο.

Πρώτος αγώνας στο νεότευκτο γήπεδο ήταν με αντίπαλο την Καλλιθέα. Η καταμέτρηση των εισιτηρίων έδειξε 30.043 θεατές, με την δίψα όλων να είναι τεράστια, αφού ο Ολυμπιακός επέστρεφε εκεί που έγραψε χρυσές σελίδες στην ιστορία του.

Ο Ντούσαν Μπάγεβιτς κατέβασε τον Ολυμπιακό με τον Νικοπολίδη στα γκολπόστ, ο οποίος είχε αποκτηθεί εκείνο το καλοκαίρι, τον Μαυρογενίδη δεξιά, τον Βενετίδη αριστερά και τους Ανατολάκη, Σούρερ στο κέντρο της άμυνας. Οι Καφές και Στολτίδης στη μεσαία γραμμή, οι Γεωργιάδης και Γεωργάτος στα άκρα, με τον Ριβάλντο πίσω από τον Οκκά. Στην επανάληψη έπαιξαν και οι Πάντος, Βάλλας και Ζιοβάνι.

Το σκορ άνοιξε ο Οκκάς στο 17ο λεπτό, ο οποίος θα έχει να το λέει ότι πέτυχε το πρώτο γκολ σε επίσημο ματς στο νέο Καραϊσκάκη, για να ισοφαρίσει ο Γκέκας στο 37' με κεφαλιά. Μόλις στο 5ο λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου, ο Ανατολάκης διαμόρφωσε το 2-1 για τον Ολυμπιακό, το οποίο έμελλε να είναι το τελικό σκορ του αγώνα. Οι Πειραιώτες έμπαιναν με το... δεξί στο Ναό τους.