ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ Γ.

Ξεκίνημα με νίκη για Μουρίνιο

Ο Ζοζέ Μουρίνιο ξεκίνησε νικηφόρα την παρουσία του στον πάγκο της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, με τους "κόκκινους διαβόλους" να επικρατούν 2-0 εκτός εδρας της Γουίγκαν σε φιλική αναμέτρηση (videos).

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ νίκησε 2-0 την Γουίγκαν σε φιλική αναμέτρηση με την οποία σήμανε ταυτόχρονα η έναρξη της νέας σεζόν για τους "κόκκινους διαβόλους", στο πρώτο παιχνίδι του Ζοζέ Μουρίνιο στον πάγκο της.

Το σκορ για την Γιουνάιτεντ άνοιξε στο 49' ο Γουίλ Κιν ο οποίος δεν δυσκολευτηκε να στείλει τη μπάλα στην ανυπεράσπιστη εστία μετά την ασίστ του Μάτα και αφού είχε προηγηθεί το τραγικό λάθος του Γιαασκελάινεν ενώ δέκα λεπτά αργότερα ο Αντρέας Περέιρα διαμόρφωσε το τελικό 2-0 με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή.

Στα αξιοσημείωτα της αναμέτρησης τα 45 λεπτά που αγωνίστηκε ο Λουκ Σο, ο οποίος έχασε όλη σχεδόν την περσινή σεζόν αφού έσπασε το πόδι του (σε ματς απέναντι στην Αϊντχόφεν για το Champions League), καθώς και το πρώτο ματς των Χένρικ Μχιταριάν και Ερίκ Μπεγί με τη φανέλα της νέας τους ομάδας.

Η αρχική 11άδα που επέλεξε ο Μουρίνιο: Τζόνστοουν, Φοσού-Μενσά, Μπεγί, Μπλιντ, Σο, Κάρικ, Ερέρα, Λίνγκαρντ, Μχιταριάν, Ντεπάι, Γουίλσον