ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ

Η Τσέλσι "σκότωσε" Σίτι και Πεπ μέσα στο Μάντσεστερ

Η Μάντσεστερ Σίτι έχασε σωρεία ευκαιριών και η Τσέλσι εκμεταλλεύτηκε ορισμένα παιδαριώδη λάθη για να πάρει σπουδαία νίκη με 3-1 μέσα στο "Ετιχάντ" και να ανοίξει τη διαφορά στη μάχη τίτλου. Ξύλο και αποβολές στα τελευταία λεπτά.

Ό Αντόνιο Κόντε έκανε ματ στον Πεπ Γκουαρδιόλα και η Τσέλσι πήρε τη νίκη με 3-1 μέσα στο "Ετιχάντ" κόντρα στη Μάντσεστερ Σίτι, στη μονομαχία τίτλου για την Premier League, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής.

Οι "πολίτες" έχασαν πολλές ευκαιρίες, θα μπορούσαν να είχαν φτάσει σε μία άνετη επικράτηση, ωστόσο πλήρωσαν τα λάθη τους και εν τέλει βρέθηκαν να κυνηγούν τους "μπλε" με τέσσερις βαθμούς απόσταση μεταξύ τους στον βαθμολογικό πίνακα.

Μετά από ένα 20λεπτο στο οποίο οι φιλοξενούμενοι θα μπορούσαν να είχαν σημειώσει δύο γκολ με τον Εντέν Αζάρ, οι γηπεδούχοι πήραν τον έλεγχο, εξουδετερώνοντας τόσο τον Βέλγο όσο και τον Ντιέγκο Κόστα.

Κάπου εκεί, άρχισε ο "χορός" των ευκαιριών, με τον Σέρχιο Αγκουέρο να είναι ο πιο άστοχος παίκτης. Στο 45ο λεπτό, πάντως, το γκολ ήρθε, έστω και από έναν αντίπαλο, τον Γκάρι Κέιχιλ που σημείωσε αυτογκόλ.

Με την έναρξη του 2ου μέρους, ο Κέβιν ντε Μπράουνε... κατόρθωσε να στείλει την μπάλα στο δοκάρι από το μισό μέτρο, ο Αγκουέρο είδε τον Κέιχιλ να σταματά το σουτ του με τάκλιν σε κενή εστία και στο 60' ήρθε η πρώτη "τιμωρία". Ο Ντιέγκο Κόστα έκανε... πλάνα με τον Νικολάς Οταμέντι και ισοφάρισε σε 1-1, στην πρώτη ουσιαστική ενέργειά του στον αγώνα.

Οι παίκτες του Πεπ Γκουαρδιόλα επιτέθηκαν μαζικά, είχαν τελικές προσπάθειες, αλλά άφησαν και πολλά κενά στα μετόπισθεν. Μία γρήγορη αντεπίθεση μετά από αλλαγή κατοχής στην περιοχή της Τσέλσι έφερε τον Γουίλιαν στην αντίπαλη περιοχή για το 2-1 στο 70'. Μάλιστα, ο Βραζιλιάνος πανηγύρισε μαζί με τον συμπατριώτη του, Νταβίντ Λουίζ, κρατώντας περιβραχιόνιο με μήνυμα υπέρ της Σαπεκοένσε.

Η είσοδος των Γιαγιά Τουρέ και Κελέσι Ιχεανάτσο δεν βοήθησε τους "πολίτες", που δέχθηκαν ακόμα ένα γκολ στην αντεπίθεση από τον Εντέν Αζάρ.

Ο εκνευρισμός ήταν διάχυτος και ο Αγκουέρο έκανε ακόμα ένα "δολοφονικό" τάκλιν στη νέμεσή του, Νταβίντ Λουίζ, με συνέπεια να τον τραυματίσει και να αποβληθεί, με μία βαριά "καμπάνα" να μοιάζει αναπόφευκτη. Κατά τη σύρραξη των παικτών, ο Φερναντίνιο επιχείρησε να ηρεμήσει τον Σεσκ Φάμπρεγας, ο Ισπανός τον προσέβαλε και τον χτύπησε, ο Βραζιλιάνος απάντησε με πιάσιμο από το λαιμό και νέο χτύπημα, με συνέπεια να αποβληθεί κι αυτός με τη σειρά του.

* δείτε ΕΔΩ το live της αναμέτρησης

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ: Μπράβο, Οταμέντι, Στόουνς (78' Ιχεανάτσο), Κολάροβ, Νάβας, Φερναντίνιο, Γιντογάν (76' Τουρέ), Σανέ (69' Κλισί), Ντε Μπράουνε, Σίλβα, Αγκουέρο

ΤΣΕΛΣΙ: Κουρτουά, Αθπιλικουέτα, Λουίζ, Κέιχιλ, Μόουζες, Καντέ, Φάμπρεγας, Αλόνσο, Πέδρο (50' Γουίλιαν), Κόστα (90+5' Τσαλόμπα), Αζάρ (90+4' Μπατσουαγί)

*κόκκινη 90+7' Αγκουέρο, 90+8' Φερναντίνιο

Τα αποτελέσματα της 14ης αγωνιστικής:

Σάββατο

Μάντσεστερ Σίτι - Τσέλσι 1-3 (45' αυτ. Κέιχιλ / 60' Κόστα, 70' Γουίλιαν, 90' Αζάρ)

Μπόρνμουθ - Λίβερπουλ (15:30)

Έβερτον - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (18:00)

20. Σάντερλαντ 8

*οι 4 πρώτοι στο Champions League (ο 4ος στα προκριματικά)

**ο 5ος στο Europa League (όπως οι κάτοχοι του FA Cup και του League Cup)

***υποβιβάζονται οι 3 τελευταίοι

****στην ισοβαθμία μετρά η διαφορά τερμάτων, μετά η καλύτερη επίθεση και μετά γίνεται μπαράζ (αν κρίνεται σημαντική θέση)