ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ

Ιστορικό ρεκόρ για Μπουφόν αν αντέξει 43 λεπτά κόντρα στη Μίλαν

Juventus goalkeeper Gianluigi Buffon gives instructions to his teammates during a Champions League, Group D, soccer match between Sporting CP and Juventus at the Alvalade stadium in Lisbon, Tuesday, Oct. 31, 2017. (AP Photo/Armando Franca) AP PHOTO/ARMANDO FRANCA

Ο αρχηγός της Γιουβέντους, Τζιανλουίτζι Μπουφόν, χρειάζεται να μην δεχθεί γκολ στα πρώτα 43 λεπτά του ντέρμπι με τη Μίλαν ώστε να καταρρίψει το ρεκόρ απαραβίαστης εστίας στη Serie A.

Ο Τζιανλουίτζι Μπουφόν κράτησε απαραβίαστη την εστία του και στο παιχνίδι της Γιουβέντους με τη ΣΠΑΛ και χρειάζεται λιγότερο από ένα ημίχρονο για να καταρρίψει το ρεκόρ που διατηρεί ο ίδιος από το 2015-2016.

Ο 40χρονος τερματοφύλακας δέχθηκε τελευταία φορά τέρμα στο πρωτάθλημα πριν από 931 λεπτά, επίδοση που ήδη αποτελεί καλύτερη από κάθε άλλου τερματοφύλακα στην ιστορία της Serie A.

Στις τελευταίες 10 αναμετρήσεις των "μπιανκονέρι" που έχει αγωνιστεί, έχει κρατήσει το μηδέν, ενώ η Γιουβέντους έχει δεχθεί μόλις ένα γκολ από τις 19 Νοεμβρίου 2017 και την ήττα με 2-3 από τη Σαμπντόρια. Το τέρμα αυτό, όμως, το δέχθηκε ο Βότσεχ Στσέσνι που βρέθηκε κάτω από τα δοκάρια στην εκτός έδρας νίκη 3-1 επί της Βερόνα στις 30 Δεκεμβρίου, όπως ήταν και στην ήττα στη Γένοβα. Το τελευταίο τέρμα του ο Μπουφόν το δέχθηκε στις 5 Νοεμβρίου 2017, από τον Αμάτο Τσιτσιρέτι της Μπενεβέντο στο Τορίνο.

Σε περίπτωση που καταφέρει να αντέξει χωρίς να δεχθεί γκολ στα πρώτα 43 λεπτά του εντός έδρας ντέρμπι με τη Μίλαν στις 31 Μαρτίου, τότε θα καταρρίψει το ρεκόρ που σημείωσε ο ίδιος το 2015-2016 με 974 διαδοχικά λεπτά χωρίς να μαζέψει την μπάλα από τα δίχτυα του.

Εκείνο το ρεκόρ, που κράτησε και πάλι δέκα παιχνίδια, διαδέχθηκε τα 929 λεπτά του Σεμπαστιάνο Ρόσι της Μίλαν από το 1993-1994.