ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ

Tα 55" της ολικής επαναφοράς της Μπαρτσελόνα

Barcelona's Messi celebrates after scoring against Sevilla during La Liga soccer match between Barcelona and Sevilla at the Sanchez Pizjuan stadium, in Seville, Spain on Saturday, March 31, 2018. (AP Photo/Miguel Morenatti) AP PHOTO/MIGUEL MORENATTI

Δείτε σε video πώς η Μπαρτσελόνα κατάφερε να μετατρέψει το 2-0 σε 2-2 απέναντι στη Σεβίλλη μέσα σε λιγότερο από ένα λεπτό, φεύγοντας αήττητη (και) από το "Σάντσεθ Πιθχουάν"!

H Μπαρτσελόνα φλέρταρε έντονα με την πρώτη ήττα στο πρωτάθλημα, αφού η Σεβίλλη μέχρι το 88ο λεπτό προηγείτο με 2-0 χάρη στα γκολ των Φράνκο Βάσκες και Λουίς Μουριέλ. Ωστόσο, οι Καταλανοί απέδειξαν γι' ακόμη μία φορά πως είναι "πολύ σκληροί για να πεθάνουν", σημειώνοντας δύο γκολ μέσα σε διάστημα 55 δευτερολέπτων!

Αρχικά ο Λουίς Σουάρες με εξαιρετικό γυριστό μείωσε σε 2-1, ενώ αμέσως μετά τη σέντρα των Σεβιγιάνων, οι "μπλαουγκράνα" βγήκαν στην αντεπίθεση κι ο Λιονέλ Μέσι, που είχε περάσει ως αλλαγή στο ματς, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με υπέροχο σουτ, διαμορφώνοντας το 2-2, που ήταν και το τελικό σκορ.

Ύστερα απ' το συγκεκριμένο αποτέλεσμα, ο Ερνέστο Βαλβέρδε βρίσκεται ένα παιχνίδι μακριά απ' την κατάρριψη του σπουδαίου ρεκόρ του Πεπ Γκουαρδιόλα, ο οποίος τη σεζόν 2010-11 είχε μείνει 16 εκτός έδρας παιχνίδια αήττητος στο πρωτάθλημα.