ΑΕΛ

Το πέμπτο buzzer beater του Ναζλίδη!

SUPERLEAGUE / ΛΑΡΙΣΑ - ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ / / (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΜΙΧΑΛΗΣ ΜΠΑΤΖΙΟΛΑΣ / EUROKINISSI)
Ναζλίδης EUROKINISSI SPORTS

Δεν είναι η πρώτη φορά που "πυροβολεί" στις καθυστερήσεις ο Θωμάς Ναζλίδης. Ο 30χρονος φορ της ΑΕΛ, την οποία λύτρωσε στο 95' του αγώνα με τον Λεβαδειακό, το 'χει ξανακάνει άλλες τέσσερις φορές. (VIDEOS).

Στην πρώτη της εντός έδρας νίκη έφτασε το απόγευμα του Σαββάτου (28/10) η ΑΕΛ, για την 9η αγωνιστική της Super League. Ο Περόνε έβγαλε φοβερή σέντρα από δεξιά και ο Ναζλίδης με καρφωτή κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Έκανε το 1-0 στο 95' και έριξε στο καναβάτσο τον Λεβαδειακό.

Δεν ήταν η πρώτη φορά που σκοράρει στις καθυστερήσεις ο 30χρονος επιθετικός. Το 'χει ξανακάνει άλλες τέσσερις φορές, χαρίζοντας μάλιστα βαθμό και βαθμούς στις ομάδες του. Προτού θυμηθείτε μέσω video τις προηγούμενες στιγμές που "κάρφωνε" τους αντιπάλους στο φινάλε των παιχνιδιών ο Ναζλίδης, να σημειωθεί πως τα περισσότερα γκολ που έχει βάλει στην καριέρα του, έχουν σημειωθεί στο τελευταίο 20λεπτο των αναμετρήσεων.

2011-2012: ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ - ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ 2-3

Στις 13/6/2012 η Παναχαϊκή αντιμετωπίζει εντός έδρας τον Πλατανιά, σε αγώνα για τα playoffs της B' Εθνικής. Η αναμέτρηση είναι στο 2-2, ώσπου στο 90'+1' ο Ναζλίδης, που είχε κάνει προσωρινά το 1-2, σκοράρει από το σημείο του πέναλτι και γράφει το τελικό 2-3.

2013-2014: ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ - ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ 1-1

Στις 30/9/2013 για το πρωτάθλημα της Super League ο Πλατανιάς υποδέχεται τον Πανθρακικό, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής. Η ομάδα της Κομοτηνής ανοίγει το σκορ στο 49' με τον Χοσέ Μαρία Κάσες. Στο 87ο λεπτό ο Ναζλίδης με άπιαστη κεφαλιά φέρνει στα ίσια το ματς και χαρίζει στους Χανιώτες τον βαθμό.

2015-2016: ΒΕΡΟΙΑ - ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ 1-1

Στις 23/08/2015 η Βέροια υποδέχεται τον ΠΑΣ Γιάννινα. Πρεμιέρα της Super League 2015-2016 και οι Ηπειρώτες ανοίγουν το σκορ στο 43' με τον Νοέ Ακόστα. Στο 92' ο Ναζλίδης με κεφαλιά ισοφαρίζει, κάνει το 1-1, αποτέλεσμα που έμεινε μέχρι τέλους.

2015-2016: ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ - ΒΕΡΟΙΑ 0-1

Στις 25/10/2015 η Βέροια ταξιδεύει στη Νέα Σμύρνη για τον αγώνα της 8ης αγωνιστικής της Super League. . Στο 93' ο Μαγιέφσκι εκτέλεσε κόρνερ, ο Γιουσούφ που έγινε αποδέκτης της μπάλας έκανε το γύρισμα και ο Ναζλίδης με κοντινό πλασέ στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα, χαρίζοντας το "διπλό" στην ομάδα της Ημαθίας.

2016-2017: ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ - ΑΕΛ 3-2

Η μοναδική φορά που σκόραρε στις καθυστερήσεις ο Ναζλίδης, χωρίς όμως να δώσει βαθμό ή βαθμούς. Στις 8/1/2017 η ΑΕΛ παίζει στα Χανιά με τον Πλατανιά και στις καθυστερήσεις οι Θεσσαλοί είναι με 3-1 πίσω στο σκορ. Ο Ναζλίδης, ο οποίος είχε μειώσει σε 2-1, σημείωσε με κεφαλιά το 3-2, στο 90'+1'.

Θυμηθείτε πάλι το σαββατιάτικο γκολ του Ναζλίδη κόντρα στον Λεβαδειακό, με το οποίο οι "βυσσινί" στο 95' έκαμψαν την αντίσταση των Βοιωτών και πανηγύρισαν το πρώτο εντός έδρας τρίποντο για αυτή τη σεζόν.