ΑΕΚ

Βάργκας όπως λέμε Λυμπερόπουλος

Λυμπερόπουλος

Διαβάστε πότε ήταν η τελευταία φορά που παίκτης της ΑΕΚ σκόραρε εναντίον ΠΑΟΚ, Παναθηναϊκού και Ολυμπιακού την ίδια σεζόν και το τρομερό ρεκόρ του 1992-1993 (VIDEOS).

Ο Ρόναλντ Βάργκας έγραψε τη δική του ιστορία στη νίκη της ΑΕΚ επί του Παναθηναϊκού με 1-0 την Κυριακή το βράδυ, αφού τη φετινή περίοδο έχει σκοράρει εναντίον των πράσινων, των κόκκινων και των... ασπρόμαυρων.

Πότε ήταν όμως η προηγούμενη φορά που ποδοσφαιριστής της Ένωσης πέτυχε κάτι ανάλογο; Πρέπει να πάμε εννέα χρόνια πίσω και συγκεκριμένα τη σεζόν 2007-2008.

Εκείνη την περίοδο ο Νίκος Λυμπερόπουλος είχε σκοράρει στην ήττα με τον Παναθηναϊκό και στις δυο τεσσάρες της Ένωσης εναντίον ΠΑΟΚ και Ολυμπιακού.

Αναλυτικά:

11/11/07 Παναθηναϊκός - ΑΕΚ (2-1) 2-1 (Σαλπιγγίδης 6', Μάντζιος 34' -- Λυμπερόπουλος 42').

30/03/08 ΑΕΚ - Ολυμπιακός (3-0) 4-0 (Μπλάνκο 10', Εντίνιο 12', Λυμπερόπουλος 32', Καφές 60').

13/04/08 ΠΑΟΚ - ΑΕΚ (0-3) 0-4 (Παπασταθόπουλος 20', Μπλάνκο 23', Λυμπερόπουλος 25', Καλόν 82').

Ο Κιλ-Μπιλ και το γκολ στο 1ο λεπτό

Ψάχνοντας λίγο καλύτερα τις νίκες της ΑΕΚ σε ντέρμπι βρήκαμε πως ο προηγούμενος παίκτης που είχε σκοράρει και στα τρία εντός έδρας ματς με ΠΑΟΚ, Παναθηναϊκό και Ολυμπιακό, ήταν ο Βασίλης Δημητριάρδης.

Το απίστευτο βέβαια δεν είναι αυτό που κατάφερε ο "Μπιλ", αλλά το γεγονός πως και τα τρία παιχνίδια έληξαν με το ίδιο σκορ (3-1) και πως το πρώτο τέρμα μπήκε στο 1ο λεπτό!

Αναλυτικά...

06/06/93 ΑΕΚ - Ολυμπιακός (2-1) 3-1 (Ζλίσκοβιτς 1', Δημητριάδης 4', 73' -- Τσαλουχίδης 34').

04/04/93 ΑΕΚ - Παναθηναϊκός (1-0) 3-1 (Δημητριάδης 1', Αλεξανδρής 57', Κοπιτσής 86' -- Βαζέχα 78').

29/11/92 ΑΕΚ - ΠΑΟΚ (3-0) 3-1 (Δημητριάδης 1', 25', 41').