ΑΕΚ

Το εντυπωσιακό 10-1-1 της ΑΕΚ στα ντέρμπι

SUPERLEAGUE / ΑΕΚ - ΠΑΟΚ /  --ΣΤΗ ΦΩΤΟ ΤΟ ΓΚΟΛ ΤΗΣ ΑΕΚ--/ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ:ΧΡΗΣΤΟΣ ΜΠΟΝΗΣ..EUROKINISSI Sport)
SUPERLEAGUE / ΑΕΚ - ΠΑΟΚ / --ΣΤΗ ΦΩΤΟ ΤΟ ΓΚΟΛ ΤΗΣ ΑΕΚ--/ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ:ΧΡΗΣΤΟΣ ΜΠΟΝΗΣ..EUROKINISSI Sport) EUROKINISSI SPORTS

Σε δώδεκα εντός έδρας ντέρμπι μετά την επιστροφή της, η ΑΕΚ έχει χάσει μόνο ένα και αυτό στο 90ό λεπτό, ενώ συνέχισε την εντυπωσιακή επίδοση με τον ΠΑΟΚ.

Από τότε που η ΑΕΚ επέστρεψε από την μεγάλη περιπέτεια σε Γ' Εθνική και Football League, το Ολυμπιακό Στάδιο είναι ένα πραγματικό "κάστρο" στα ντέρμπι του πρωταθλήματος.

Στο τελευταίο χρονικά, την Κυριακή (5/11) νίκησε 1-0 τον ΠΑΟΚ στο ντέρμπι "Δικεφάλων" στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της Super League Σουρωτή. Έτσι, η Ένωση έχει δώσει στο ΟΑΚΑ δώδεκα ματς σε κανονική περίοδο και playoffs με τους τρεις μεγάλους, από τότε που επέστρεψε στην πρώτη κατηγορία. Η επίδοση εντυπωσιακή με δέκα νίκες, μία ισοπαλία και μία ήττα.

ΑΕΚ-ΠΑΟΚ (10η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ SUPERLEAGUE) (ICONPRESS/ΧΡΗΣΤΟΣ ΝΤΟΥΝΤΟΥΜΗΣ) ΠΑΝΗΓΥΡΙΚΟ ΛΙΒΑΓΙΑ ICON

Μάλιστα ακόμα και αυτή η μοναδική ήττα, ήρθε με το γκολ του Μάρκους Μπέργκ στο τελευταίο λεπτό του περσινού ματς με τον Παναθηναϊκό. Και αφού πρώτα είχε γίνει ανατροπή από το 0-2, στο 2-2.

Ο "ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΑΣ" ΧΙΜΕΝΕΘ

Ο Μανόλο Χιμένεθ έχει πάνω από τη μισή... ευθύνη αυτής της εντυπωσιακής επίδοσης των "κιτρινόμαυρων". Κι αυτό γιατί οι έξι από τις δέκα νίκες - πάνω από τις μισές δηλαδή - είναι με τον Ανδαλουσιανό τεχνικό στον τεχνική ηγεσία της. Τέσσερις πέρυσι σε πρωτάθλημα και playoffs, και δύο την τρέχουσα σεζόν με Ολυμπιακό και ΠΑΟΚ.

SUPERLEAGUE / ÁÅÊ - ÐÁÏÊ / / (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: LATO KLODIAN / EUROKINISSI)
Χιμένεθ, Λυμπερόπουλος EUROKINISSI SPORTS

ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΓΚΟΛ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΑΟΚ

Την Κυριακή, η Ένωση συνέχισε την εντυπωσιακή επίδοσή της απέναντι στον ΠΑΟΚ. Από τότε που η ΑΕΚ επέστρεψε στη Super League, σε πέντε ματς στο ΟΑΚΑ όχι μόνο είναι αήττητη, αλλά δεν έχει δεχθεί ούτε ένα γκολ. Άλλωστε σ' αυτά τα πέντε ματς, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να πάρει μόλις μια ισοπαλία (0-0), την προτελευταία αγωνιστική των playoff τη σεζόν 2015-16.

SUPERLEAGUE / ΑΕΚ - ΠΑΟΚ / ΠΑΝΗΓΥΡΙΚΟ ΛΙΒΑΓΙΑ / (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΚΡΥΔΗΜΑΣ / EUROKINISSI) EUROKINSSI