ΑΕΚ

Με πρώτο γκολ Γιακουμάκη η ΑΕΚ, 1-1 με Καρπάτι

ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ ΤΗΣ ΑΕΚ ΣΤΟ ΚΙΕΛΤΣΕ / ΦΙΛΙΚΟ / ΑΕΚ - ΚΑΡΠΑΤΙ (ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΚΡΥΔΗΜΑΣ / Eurokinissi Sports) EUROKINISSI SPORTS

Η ΑΕΚ χάρη στο γκολ του Γιώργου Γιακουμάκη αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με την Καρπάτι στο πρώτο φιλικό της στο Κίελτσε. Τραυματίστηκε ο Βράνιες (κάκωση στην ποδοκνημική) κι αντικαταστάθηκε. Οι δύο ενδεκάδες του Χιμένεθ.

Με το πρώτο γκολ του Γιώργου Γιακουμάκη, η ΑΕΚ αναδείχθηκε ισόπαλη με σκορ 1-1 στο πρώτο φιλικό της επί πολωνικού εδάφους (Κίελτσε) όπου διεξάγεται το βασικό στάδιο προετοιμασίας της. Ο Ανδαλουσιάνος τεχνικός της Ένωσης, Μανόλο Χιμένεθ, παρέταξε δύο διαφορετικές ενδεκάδες (μία σε κάθε ημίχρονο) για το "Δικέφαλο", ενώ ντεμπούτο με την κιτρινόμαυρη φανέλα έκαναν οι Γιακουμάκης, Λόπες, Τρίστασον Λιβάγια, Τσόσιτς, Κλωναρίδη και Τσιντώτα.

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΣΤΟ ΚΙΕΛΤΣΕ: ΚΩΣΤΑΣ ΤΣΙΛΗΣ

Ο Βόσνιος κεντρικός αμυντικός της Ένωσης, Όγκνιεν Βράνιες τραυματίστηκε από σκληρό μαρκάρισμα του Χρίσο, αντικαταστάθηκε κι έγινε γνωστό ότι υπέστη κάκωση στην ποδοκνημική. Σίγουρα, δεν θα παίξει στο φιλικό της Κυριακής (9/7) απέναντι στην Κορόνα. Ικανοποιητική η εικόνα της Ένωσης δεδομένης της χρονικής συγκυρίας - πρώτο φιλικό για το "Δικέφαλο" απέναντι σε έναν αντίπαλο που ξεκινά άμεσα τις επίσημες υποχρεώσεις του - όπως κι ατομικά των Κλωναρίδη, Γιακουμάκη, Λόπες και Μπάρκα.

Ο Μανόλο Χιμένεθ παρέταξε την πρώτη ενδεκάδα της ΑΕΚ για τη νέα σεζόν με τον Μπάρκα κάτω από τα γκολπόστ, στο δεξί αμυντικό άκρο τον Ροντρίγκο Γκάλο και στο αριστερό τον Έλντερ Λόπες. Ανάμεσά τους ως κεντρικό δίδυμο οι Ντμίτρο Τσιγκρίνσκι και Άνταμ Τζανετόπουλος. Το δίδυμο των χαφ αποτελείτο από τους Αστρίτ Αϊντάρεβιτς και Αντρέ Σιμόες. Στο δεξί άκρο ξεκίνησε ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος, στο αριστερό ο Χρήστος Αντωνίου και ο Βίκτωρ Κλωναρίδης ήταν πίσω από τον Γιώργο Γιακούμακη.

Γήπεδο: Pilkarski Stadium

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Μπάρκας (76' Τσιντώτας), Γκάλο (46' Μπακάκης), Τζανετόπουλος (46' Μανωλάς - 86' Μπάμπης), Τσιγκρίνσκι (46' Βράνιες - 69' Τσόσιτς), Λόπες (46' Βινίσιους), Σιμόες (46' Γιόχανσον - 86' Γιαννούτσος), Αϊντάρεβιτς (46' Γαλανόπουλος), Χριστοδουλόπουλος (46' Τρίστασον), Κλωναρίδης (46' Μάνταλος - 86' Βλαχομήτρος), Αντωνίου (46' Μεληκιώτης - 86' Γιούσης), Γιακουμάκης (46' Λιβάγια).

ΚΑΡΠΑΤΙ (Σέρχιο Ναβάρο): Μίσακ (46' Πίντκιβκατ) Οσμαν (46'Γκουίντο), Λομπάι, Βίζντρικ, Μιρονισένκο, Αρκες (72' Ντεμπέλκο), Χουντόμπιακ (72' Κάτσουκ) Χόλοντιουκ (80' Κουτσούλιακ), Τσατσούα (62' Χρίσιο) Κσονζ (80' Ζαβίσκι), Κλιοτς

Γκολ: 18' Γιακουμάκης / 10' Τσατσούα

Θυμηθείτε εδώ το LIVE του αγώνα

Ένα λεπτό μετά την έναρξη της αναμέτρησης ο Κζιονς έφυγε στην αντεπίθεση εκμεταλλευόμενος το λάθος του Τσιγκρίνσκι και την μη κάλυψη από τον Λόπες, αλλά ο Μπάρκας έπεσε σωστά και τον νίκησε.

Στο 8' ο Γιακουμάκης εκμεταλλεύτηκε τις κόντρες, έφυγε από τα δεξιά, γύρισε προς το κέντρο, η μπάλα χτύπησε στονΒίζντρικ, ο Κλωναρίδης έγινε κάτοχος της μπάλας και έκανε και το σουτ, το οποίο πέρασε ελάχιστα έξω.

Δύο λεπτά αργότερα (10') η Καρπάτι άνοιξε το σκορ καθώς ο Κλιοτς έκανε ωραία κίνηση από τα δεξιά συγκλίνοντας προς το κέντρο, είδε την ωραία κίνηση - δεδομένου του κενού στην "κιτρινόμαυρη" άμυνα και με τον... Σιμόες να επιστρέφει να καλύψει - του Τσατσούα από τα αριστερά κι εκείνος με πλασέ με το δεξί πόδι νίκησε τον Μπάρκα.

Στο 18ο λεπτό η Ένωση ισοφάρισε ύστερα από εκτέλεση φάουλ από τα δεξιά με πάσα προς τον Γκάλο. Ο Βραζιλιάνος με τη μία έκανε τη γλυκιά σέντρα, ο Γιακουμάκης μόνος με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Αυτό ήταν το πρώτο γκολ της Ένωσης για τη νέα σεζόν και το πρώτο γκολ του Γιακουμάκη με τη φανέλα της ΑΕΚ.

Τόσο ο Κλωναρίδης στο 19ο, όσο και ο Τσιγκρίνσκι στο 21ο λεπτό άφησαν τις προσπάθειές τους ημιτελείς, ενώ ο Μπάρκας σταμάτησε τον Κλιοτς στο 25'.

Οι δύο συγκάτοικοι στο Κίελτσε, Χριστοδουλόπουλος και Αϊντάρεβιτς, δοκίμασαν τα πόδια τους με σουτ εκτός περιοχής στο πρώτο ημίχρονο, αλλά αυτά δεν ανησύχησαν τον γκολκίπερ της ουκρανικής ομάδας.

Το δεύτερο ημίχρονο βρήκε την ΑΕΚ αλλαγμένη κατά τα 10/11. Μόνο ο Βασίλης Μπάρκας παρέμεινε στο γήπεδο σε σχέση με την ενδεκάδα του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Μπακάκης πέρασε στο δεξί αμυντικό άκρο, ο Βινίσιους στο αριστερό κι ανάμεσά τους το δίδυμο Μανωλά - Βράνιες. Γιόχανσον και Γαλανόπουλος συνέθεσαν το δίδυμο των αμυντικών χαφ, ο Μάνταλος σε επιτελικό ρόλο, ο Τρίστασον στα δεξιά, ο Μεληκιώτης στα αριστερά, ο Λιβάγια στην κορυφή της επίθεσης.

Στο 55ο λεπτό, η ΑΕΚ είχε δοκάρι με τον Πέτρο Μάνταλο. Ο Έλληνας διεθνής μέσος με εξαιρετική κίνηση εκμεταλλεύτηκε τη γλυκιά σέντρα του Μπακάκη και πιάνει την κεφαλιά, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι. Στην επαναφορά, η προσπάθεια του Τρίστασον κόπηκε.

Τέσσερα λεπτά αργότερα (59'), ο Βινίσιους έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Μάνταλος με σουτ στην κίνηση από το ύψος του πέναλτι, είδε τον γκολκίπερ της Καρπάτι να του αρνείται το γκολ.

Στο 68ο λεπτό ο Βράνιες έκανε λάθος κι έδωσε την ευκαιρία για τετ-α-τετ στην Καρπάτι, ο Μπάρκας εκπληκτικός εκ νέου σταμάτησε Κλιοτς και Χρίσο. Μάλιστα, λίγα δευτερόλεπτα μετά ο δεύτερος μπήκε πολύ δυνατά πάνω στον Βόσνιο και τον τραυμάτισε. Ο Βράνιες αποχώρησε δίνοντας τη θέση του στον Τσόσιτς και μένει να φανεί εάν έχει υποστεί ζημιά.