ΜΟΥΝΤΙΑΛ

Βήμα πρόκρισης για Ουκρανία, 2-0 τη Σλοβενία

Ukraine's Andriy Yarmolenko (L) celebrates after scoring against Slovenia in the Euro 2016 play-off football match between Ukraine and Slovenia at the Arena Lviv stadium in Lviv on November 14, 2015.   AFP PHOTO/ SERGEI SUPINSKY        (Photo credit should read SERGEI SUPINSKY/AFP/Getty Images)
Ukraine's Andriy Yarmolenko (L) celebrates after scoring against Slovenia in the Euro 2016 play-off football match between Ukraine and Slovenia at the Arena Lviv stadium in Lviv on November 14, 2015. AFP PHOTO/ SERGEI SUPINSKY (Photo credit should read SERGEI SUPINSKY/AFP/Getty Images) AFP/GETTY IMAGES

Η εθνική Ουκρανίας επικράτησε με 2-0 της αντίστοιχης της Σλοβενίας, στο Λβιβ, κι απέκτησε σαφές προβάδισμα για την τελική φάση του Euro 2016, η οποία θα διεξαχθεί στη Γαλλία.

Το πρώτο βήμα για την πρόκριση στην τελική φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος, η οποία θα διεξαχθεί στη Γαλλία το καλοκαίρι του 2016, έκανε η εθνική Ουκρανίας. Στο Λβιβ με τα τέρματα των Γιαρμόλενκο - ο οποίος ήταν κι ο καλύτερος παίκτης της - και Σελέζνιοβ επικράτησε με 2-0 της Σλοβενίας.

ΟΥΚΡΑΝΙΑ: Πιατόβ, Φεντέτσκι, Χατσερίντι, Ρακίτσκι, Σεβτσούκ, Ριμπάλκα, Γκάρμας (80' Μαλινόβσκι), Σιντόρτσουκ, Κονοπλιάνκα, Γιαρμόλενκο (91' Καραβάεβ), Σελέζνιοβ (84' Κράβετς)

ΣΛΟΒΕΝΙΑ: Χαντάνοβιτς, Μπρέτσκο, Ίλιτς, Σέζαρ, Γιόκιτς, Κούρτιτς, Κριν, Καμπλ, Ίλιτσιτς (63' Μπέζιακ), Μπίρσα (72' Πέτσνικ), Νοβάκοβιτς (91' Λιουμπίγιανκιτς)

Κλειστό ήταν το ματς στο πρώτο ημίχρονο, στο Λβιβ, με τη γηπεδούχο ομάδα να απειλεί με τις προσπάθειες των Φεντέτσκι και Γκάρμας. Στο 23ο λεπτό, ο Γιαρμόλενκο άνοιξε το σκορ για τους Ουκρανούς μετά από εξαιρετική προσπάθεια.

Οι γηπεδούχοι συνέχιζαν να πιέζουν για το δεύτερο γκολ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, ωστόσο αυτό δεν ήρθε. Ήρθε στο 54ο λεπτό από τον Σελέζνιοβ. Μάλιστα οι Ουκρανοί είχαν ευκαιρία και για τρίτο γκολ, ενώ οι Σλοβένοι παρά τις αλλαγές του Σρέτσκο Κάτανετς δεν κατάφεραν κάτι παραπάνω.

Τα πρώτα ματς των μπαράζ:

Πέμπτη

Νορβηγία - Ουγγαρία 0-1 (26' Κλάινχαϊσλερ)

Παρασκευή

Βοσνία - Ιρλανδία 1-1 (85' Τζέκο / 82' Μπρέιντι)

Σάββατο

Ουκρανία - Σλοβενία 2-0 (23' Γιαρμόλενκο, 54' Σελέζνιοβ)

Βόρειος Ιρλανδία

***οι ομάδες με τα αστεράκια είναι οι 4 ισχυρές των μπαράζ και φυσικά μπορεί να αποκλειστούν από τις 4 ανίσχυρες

****η Τσεχία μπορεί να ανέβει στο 2ο και η Τουρκία μπορεί να ανέβει στο 3ο

*****η κλήρωση για τους ομίλους στα τελικά του Euro 2016 θα διεξαχθεί στις 12 Δεκεμβρίου στο Παρίσι