ΜΟΥΝΤΙΑΛ

Βαθμός στην Αυστραλία για την Ιαπωνία

Η Ιαπωνία πήρε ισοπαλία (1-1) στην Μελβούρνη από την Αυστραλία, για την οποία ήταν στην βασική 11άδα ο Απόστολος Γιάννου (videos)

Αυστραλία και Ιαπωνία αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1 στην Μελβούρνη, στο μεγάλο ματς της 4ης αγωνιστικής στην ζώνη της Ασίας για τα προκριματικά του Μουντιάλ 2018.

Μόλις στο 5ο λεπτό, από ασίστ του Χόντα, άνοιξε το σκορ ο Χαραγκούτσι, ο οποίος πριν λίγες μέρες στο 95' είχε χαρίσει στους Ιάπωνες τη νίκη επί του Ιράκ.

Ο Χαραγκούτσι όμως στο 51' ανέτρεψε τον Γιούριτς στην περιοχή και ο Τζέντινακ ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι, ισοφαρίζοντας για το τελικό 1-1.

Ο Απόστολος Γιάννου ήταν στην βασική 11άδα της Αυστραλίας και αντικαταστάθηκε στο 57ο λεπτό, ενώ ο Τιμ Κέιχιλ μπήκε στο 70' αντί του Γιούριτς.

Η ισοπαλία στην Μελβούρνη έδωσε την ευκαιρία στην Σαουδική Αραβία να ανέβει στην κορυφή του 2ου ομίλου και τα κατάφερε, καθώς επικράτησε 3-0 των Ηνωμένων Αραβικών Εμιράτων.

ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ: Ράιαν, ΜακΓκόουαν, Σένσμπουρι, Σπιράνοβιτς, Σμιθ, Τζέντινακ, Μόουι (82' Λέκι), Ρόγκιτς, Λουόνγκο, Γιάννου (57' Ρόμπι Κρουζ), Γιούριτς (70' Τιμ Κέιχιλ).

ΙΑΠΩΝΙΑ: Νικασάουα, Σακάι, Γιοσίντα, Μορισίγκε, Μακίνο, Χασέμπε, Γιαμαγκούτσι, Καγκάουα, Κομπαγιάσι (82' Κιγιοτάκε), Χαραγκούτσι (92' Μαρουγιάμα), Χόντα (84' Ασάνο).

Τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής:

Τρίτη 11/10

Αυστραλία - Ιαπωνία 1-1 (52' πέν. Τζέντινακ / 5' Χαραγκούτσι)

Ιράκ - Ταϊλάνδη 4-0 (7', 25', 87' και 90' Μοχανάντ Αμπντουλραχίμ)

Ουζμπεκιστάν - Κίνα 2-0 (50' Μπικμάιεβ, 85' Σουρούκοβ)

Ιράν - Νότιος Κορέα 1-0 (25' Αζμούν)

Κατάρ - Συρία 1-0 (37' πέν. Χασάν Κχαλίντ)

Σαουδική Αραβία - Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα 3-0 (73' Αλ Μουαλάντ, 79' Αλ Αμπίμπ, 91' Ελ Σεχρί)

6. Ταϊλάνδη 0 (0-7)

*οι δύο πρώτοι κάθε ομίλου προκρίνονται στα τελικά του Μουντιάλ 2018, οι 3 τρίτοι παίζουν μεταξύ τους (μέσα-έξω) και ο νικητής παίζει μπαράζ (μέσα-έξω) με τον 4ο από την ζώνη της Κεντρικής-Βόρειας Αμερικής και Καραϊβικής

**σε ισοβαθμία μετρά η διαφορά τερμάτων, μετά η καλύτερη επίθεση και μετά τα μεταξύ τους ματς

Αυστραλία - Ιαπωνία 1-1

Σαουδική Αραβία - Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα 3-0

Ιράκ - Ταϊλάνδη 4-0

Ουζμπεκιστάν - Κίνα 2-0

Ιράν - Νότιος Κορέα 1-0

Κατάρ - Συρία 1-0