ΜΟΥΝΤΙΑΛ

Το Βέλγιο έκανε το χατήρι της Ελλάδας

Το Βέλγιο έκανε επίδειξη δύναμης απέναντι στη Βοσνία και επιβλήθηκε με 4-0. Ίδιο σκορ στη νίκη της Εσθονίας επί του Γιβραλτάρ.

Περίπατο πραγματοποίησε το Βέλγιο με αντίπαλο τη Βοσνία στις Βρυξέλλες, φτάνοντας στη νίκη με 4-0, σκορ που ευνοεί την Ελλάδα λόγω και της απώλειας των Βόσνιων, αλλά για τη διαφορά τερμάτων.

Τον δρόμο της νίκης, πάντως, άνοιξε ένας από τους πιο έμπειρους παίκτες των φιλοξενουμένων, ο Εμίρ Σπάχιτς με αυτογκόλ, για να πάρει τη "σκυτάλη" ο Εντέν Αζάρ τρία λεπτά αργότερα και περνώντας ακόμα και τον πρώην συμπαίκτη του στην Τσέλσι, Ασμίρ Μπέγκοβιτς, έκανε το 2-0. Οι Τόμπι Αλντεβάιρελντ και Ρομελού Λουκακού διαμόρφωσαν το θριαμβευτικό 4-0 στο 2ο μέρος. Ο Γκόικο Τσίμιροτ του ΠΑΟΚ πέρασε ως αλλαγή στο 81' στη θέση του Μίραλεμ Πιάνιτς κι ενώ τα πάντα είχαν κριθεί.

Η Εσθονία δυσκολεύτηκε για ένα ημίχρονο να μετουσιώσει τις ευκαιρίες της σε γκολ κόντρα στο Γιβραλτάρ, αλλά στο 2ο ημίχρονο ξέσπασε και έφτασε σε νίκη με 4-0, έχοντας ως πρωταγωνιστή τον Ματίας Κάιτ που σημείωσε δύο τέρματα.

***για όλα τα ματς διαβάστε ΕΔΩ

Τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής:

Βέλγιο - Βοσνία 4-0 (26' αυτ. Σπάχιτς, 29' Αζάρ, 60' Αλντεβάιρελντ, 70' Ρ. Λουκακού)

Ελλάδα - Κύπρος 2-0 (12' Μήτρογλου, 42' Μάνταλος)

Εσθονία - Γιβραλτάρ 4-0 (47', 70' Κάιτ, 52' Βασίλιεβ, 88' Μοσνίκοβ)