ΜΟΥΝΤΙΑΛ 2018

Τα προκριματικά του Μουντιάλ 2018

Τα προκριματικά του Μουντιάλ 2018

Το επόμενο 6ήμερο διεξάγονται οι 2 τελευταίες αγωνιστικές των προκριματικών του Μουντιάλ 2018 σε Ευρώπη και Αμερική. Σε κίνδυνο η Αργεντινή, η οποία ίσως μάθει και τον αντίπαλο στα μπαράζ, καθώς συγκρούονται Συρία με Αυστραλία. Δείτε αναλυτικά το πρόγραμμα και τις βαθμολογίες...

Οι δύο τελευταίες αγωνιστικές των προκριματικών του Μουντιάλ 2018 διεξάγονται το επόμενο 6ήμερο (Πέμπτη με Τρίτη) για την ζώνη της Ευρώπης, της Νοτίου Αμερικής και της Β-Κ Αμερικής και Καραϊβικής.

Χωρίς δεύτερη σκέψη, το μεγαλύτερο ενδιαφέρον συγκεντρώνει η Αργεντινή, καθώς μετά από 16 αγωνιστικές βρίσκεται στην 5η θέση, η οποία δεν οδηγεί απευθείας στα τελικά αλλά σε μπαράζ.

Η παρέα του Μέσι παίζει με το Περού στο "Bombonera" την Πέμπτη και πέντε μέρες μετά, στο φινάλε του ομίλου, στο Εκουαδόρ. Το Περού έχει τους ίδιους βαθμούς, αλλά είναι στην 4η θέση λόγω καλύτερης διαφοράς τερμάτων, άρα φυσικά δεν θα την... χαλάσει και η ισοπαλία, ενώ το Εκουαδόρ αν δεν έχει χάσει στη Χιλή, πιθανότατα θα έχει ελπίδες πρόκρισης την τελευταία αγωνιστική.

Ο 5ης της βαθμολογίας της Νοτίου Αμερικής θα παίξει μπαράζ για μία θέση στα τελικά του Μουντιάλ 2018 με τη Νέα Ζηλανδία.

Μπαράζ θα παίξουν απ'τη ζώνη της Ασίας η Συρία με την Αυστραλία και ο νικητής για μία θέση στα τελικά με τον 4ο της Κεντρικής-Βορείου Αμερικής και Καραϊβικής (τώρα είναι οι ΗΠΑ). Το πρώτο μεταξύ τους ματς διεξάγεται την Πέμπτη και η ρεβάνς την Τρίτη.

Δείτε παρακάτω αναλυτικά το πρόγραμμα των αγώνων και την κατάσταση σε όλες τις ηπείρους...

ΕΥΡΩΠΗ

 

Το πρόγραμμα της 9ης αγωνιστικής:

 

Πέμπτη 5/10

Αζερμπαϊτζάν - Τσεχία (19:00)

Αρμενία - Πολωνία

Β.Ιρλανδία - Γερμανία (21:45)

Σαν Μαρίνο - Νορβηγία

Μαυροβούνιο - Δανία

Ρουμανία - Καζακστάν

Αγγλία - Σλοβενία

Μάλτα - Λιθουανία

Σκωτία - Σλοβακία

 

Παρασκευή 6/10

Γεωργία - Ουαλία (19:00)

Αυστρία - Σερβία (21:45)

Ιρλανδία - Μολδαβία

Ιταλία - Σκόπια

Λίχτενσταϊν - Ισραήλ

Ισπανία - Αλβανία

Κροατία - Φινλανδία

Τουρκία - Ισλανδία

Κόσοβο - Ουκρανία

 

Σάββατο 7/10

Σουηδία - Λουξεμβούργο (19:00)

Νησιά Φερόε - Λετονία

Βοσνία - Βέλγιο

Γιβραλτάρ - Εσθονία

Λευκορωσία - Ολλανδία (21:45)

Βουλγαρία - Γαλλία

Ανδόρα - Πορτογαλία

Ελβετία - Ουγγαρία

Κύπρος - Ελλάδα

 

Το πρόγραμμα της 10ης αγωνιστικής:

 

Κυριακή 8/10

Δανία - Ρουμανία (19:00)

Καζακστάν - Αρμενία

Πολωνία - Μαυροβούνιο

Λιθουανία - Αγγλία

Σλοβακία - Μάλτα

Σλοβενία - Σκωτία

Τσεχία - Σαν Μαρίνο (21:45)

Γερμανία - Αζερμπαϊτζάν

Νορβηγία - Β.Ιρλανδία

 

Δευτέρα 9/10

Μολδαβία - Αυστρία (21:45)

Σερβία - Γεωργία

Ουαλία - Ιρλανδία

Αλβανία - Ιταλία

Σκόπια - Λίχτενσταϊν

Ισραήλ - Ισπανία

Φινλανδία - Τουρκία

Ουκρανία - Κροατία

Ισλανδία - Κόσοβο

 

Τρίτη 10/10

Γαλλία - Λευκορωσία (21:45)

Λουξεμβούργο - Βουλγαρία

Ολλανδία - Σουηδία

Ουγγαρία - Νήσοι Φερόε

Λετονία - Ανδόρα

Πορτογαλία - Ελβετία

Βέλγιο - Κύπρος

Εσθονία - Βοσνια

Ελλάδα - Γιβραλτάρ

 

Οι βαθμολογίες

 

Group A

1. Γαλλία 17 (15-5)

2. Σουηδία 16 (18-7)

3. Ολλανδία 13 (16-11)

4. Βουλγαρία 12 (13-17)

5. Λουξεμβούργο 5 (7-17)

6. Λευκορωσία 5 (4-16)

 

Group B

1. Ελβετία 24 (18-3)

2. Πορτογαλία 21 (28-4)

3. Ουγγαρία 10 (11-9)

4. Νήσοι Φερόε 8 (4-15)

5. Ανδόρα 4 (2-17)

6. Λετονία 3 (3-18)

 

Group C

1. Γερμανία 24 (35-2)

2. Βόρειος Ιρλανδία 19 (16-2)

3. Αζερμπαϊτζάν 10 (8-12)

4. Τσεχία 9 (10-9)

5. Νορβηγία 7 (8-16)

6. Σαν Μαρίνο 0 (2-38)

 

Group D

1. Σερβία 18 (17-7)

2. Ουαλία 14 (12-5)

3. Ιρλανδία 13 (9-6)

4. Αυστρία 9 (10-10)

5. Γεωργία 5 (8-12)

6. Μολδαβία 2 (4-20)

 

Group E

1. Πολωνία 19 (18-11)

2. Μαυροβούνιο 16 (18-7)

3. Δανία 16 (18-7)

4. Ρουμανία 9 (8-8)

5. Αρμενία 6 (8-19)

6. Καζακστάν 2 (4-22)

 

Group F

1. Αγγλία 20 (16-3)

2. Σλοβακία 15 (14-6)

3. Σλοβενία 14 (10-4)

4. Σκωτία 14 (14-10)

5. Λιθουανία 5 (6-18)

6. Μάλτα 0 (2-21)

 

Group G

1. Ισπανία 22 (32-3)

2. Ιταλία 19 (19-7)

3. Αλβανία 13 (10-9)

4. Ισραήλ 9 (9-14)

5. Σκόπια 7 (10-14)

6. Λίχτενσταϊν 0 (1-34)

 

Group H

1. Βέλγιο 22 (35-3)

2. Βοσνία/Ερζεγοβίνη 14 (19-8)

3. Ελλάδα 13 (11-5)

4. Κύπρος 10 (8-12)

5. Εσθονία 8 (6-17)

6. Γιβραλτάρ 0 (3-37)

 

Group I

1. Κροατία 16 (12-3)

2. Ισλανδία 16 (11-7)

3. Τουρκία 14 (12-8)

4. Ουκρανία 14 (11-7)

5. Φινλανδία 7 (6-10)

6. Κόσοβο 1 (3-20)

 

*οι πρώτοι των ομίλων προκρίνονται στα τελικά του Μουντιάλ 2018, οι 8 καλύτεροι δεύτεροι μετά από κλήρωση θα παίξουν μπαράζ (4 ζευγάρια σε ματς μέσα-έξω) και οι 4 νικητές θα προκριθούν στα τελικά της Ρωσίας

**σε ισοβαθμία μετρά η διαφορά τερμάτων, μετά η καλύτερη επίθεση και μετά τα μεταξύ τους ματς

 

Η κατάταξη των δεύτερων

 

1. Πορτογαλία 15 (21-3)

2. Βόρειος Ιρλανδία 13 (9-2)

3. Ιταλία 13 (10-7)

4. Ισλανδία 13 (9-6)

5. Σλοβακία 12 (11-5)

6. Σουηδία 10 (10-7)

-. Μαυροβούνιο 10 (10-7)

8. Βοσνία/Ερζεγοβίνη 8 (10-8)

9. Ουαλία 8 (6-5)

 

*αφαιρούνται οι βαθμοί και τα γκολ από τους αγώνες με τον τελευταίο κάθε ομίλου

**ο 9ος της κατάταξης δεν συνεχίζει, ενώ ενόψει της κλήρωσης, οι οκτώ ομάδες χωρίζονται σε ισχυρούς και αδύναμους, με βάση την κατάταξη της FIFA για το μήνα Οκτώβριο

 

 

ΝΟΤΙΟΣ ΑΜΕΡΙΚΗ

 

Το πρόγραμμα της 17ης αγωνιστικής:

 

Πέμπτη 5/10

Βολιβία - Βραζιλία (23:00)

Βενεζουέλα - Ουρουγουάη (00:00)

Κολομβία - Παραγουάη (02:30)

Χιλή - Εκουαδόρ

Αργεντινή - Περού

 

Το πρόγραμμα της 18ης αγωνιστικής:

 

Τρίτη 10/10

Παραγουάη - Βενεζουέλα (02:30)

Βραζιλία - Χιλή

Εκουαδόρ - Αργεντινή

Περού - Κολομβία

Ουρουγουάη - Βολιβία

 

Η βαθμολογία

 

1. Βραζιλία 37 (38-11)

2. Ουρουγουάη 27 (28-18)

3. Κολομβία 26 (19-16)

4. Περού 24 (26-25)*

---------------------------------------

5. Αργεντινή 24 (16-15)

---------------------------------------

6. Χιλή 23 (24-23)*

7. Παραγουάη 21 (17-23)

8. Εκουαδόρ 20 (24-24)

9. Βολιβία 13 (14-34)*

10. Βενεζουέλα 8 (18-35)

 

*η Βολιβία έχασε 0-3 στα χαρτιά τα ματς με Περού και Χιλή (αρχικά νίκη και ισοπαλία), λόγω αντικανονικής συμμετοχής παίκτη

**οι 4 πρώτοι προκρίνονται στα τελικά του Μουντιάλ 2018, ο 5ος παίζει μπαράζ με τον πρωταθλητή Ωκεανίας (δηλαδή τη Νέα Ζηλανδία / η Αυστραλία έχει μετακομίσει στην Ασία)

***σε ισοβαθμία μετρά η διαφορά τερμάτων, μετά η καλύτερη επίθεση και μετά τα μεταξύ τους ματς

 

 

Β-Κ ΑΜΕΡΙΚΗ & ΚΑΡΑΪΒΙΚΗ

 

Το πρόγραμμα της 9ης αγωνιστικής:

 

Παρασκευή 6/10

ΗΠΑ - Παναμάς (02:35)

Μεξικό - Τρινιντάντ (04:30)

Κόστα Ρίκα - Ονδούρα (05:00)

 

Το πρόγραμμα της 10ης αγωνιστικής:

 

Τρίτη 10/10

Τρινιντάντ - ΗΠΑ (03:00)

Ονδούρα - Μεξικό

Παναμάς - Κόστα Ρίκα

 

Η βαθμολογία

 

1. Μεξικό 18 (11-3)

2. Κόστα Ρίκα 15 (12-5)

3. Παναμάς 10 (7-5)

------------------------------------

4. ΗΠΑ 9 (12-11)

------------------------------------

5. Ονδούρα 9 (9-16)

6. Τρινιντάντ 3 (4-15)

 

*οι 3 πρώτοι θα προκριθούν στα τελικά του Μουντιάλ 2018 και ο 4ος θα παίξει μπαράζ (μέσα-έξω) με ομάδα από την Ασία

**σε ισοβαθμία μετρά η διαφορά τερμάτων, μετά η καλύτερη επίθεση και μετά τα μεταξύ τους ματς

 

 

ΑΣΙΑ

 

Μπαράζ

5/10

Συρία - Αυστραλία (15:30)

10/10

Αυστραλία - Συρία (12:00)

 

*ο νικητής θα παίξει μπαράζ για μία θέση στα τελικά του Μουντιάλ (μέσα-έξω) με τον 4ο από την ζώνη της Κεντρικής-Βόρειας Αμερικής και Καραϊβικής

 

Οι τελικές βαθμολογίες

 

Group A

1. Ιράν 22 (10-2)

2. Νότιος Κορέα 15 (11-10)

---------------------------------------------------

3. Συρία 13 (9-8)

---------------------------------------------------

4. Ουζμπεκιστάν 13 (6-7)

5. Κίνα 12 (8-10)

6. Κατάρ 7 (8-15)

 

Group B

1. Ιαπωνία 20 (17-6)

2. Σαουδική Αραβία 19 (17-10)

---------------------------------------------------

3. Αυστραλία 19 (16-11)

---------------------------------------------------

4. Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα 13 (10-13)

5. Ιράκ 11 (11-12)

6. Ταϊλάνδη 2 (6-24)

 

*οι δύο πρώτοι κάθε ομίλου προκρίνονται στα τελικά του Μουντιάλ 2018, οι 3 τρίτοι παίζουν μεταξύ τους (μέσα-έξω) και ο νικητής παίζει μπαράζ (μέσα-έξω) με τον 4ο από την ζώνη της Κεντρικής-Βόρειας Αμερικής και Καραϊβικής

**σε ισοβαθμία μετρά η διαφορά τερμάτων, μετά η καλύτερη επίθεση και μετά τα μεταξύ τους ματς

 

 

ΑΦΡΙΚΗ

 

Το πρόγραμμα της 5ης αγωνιστικής:

 

Παρασκευή 6/10

Μάλι - Ακτή Ελεφαντοστού (22:00)

Σάββατο 7/10

Νότιος Αφρική - Μπουρκίνα Φάσο (16:00)

Ουγκάντα - Γκάνα

Νιγηρία - Ζάμπια (19:00)

Καμερούν - Αλγερία

Γουινέα - Τυνησία (20:00)

Λιβύη - Λαϊκή Δημοκρατία του Κονγκό

Πράσινο Ακρωτήρι - Σενεγάλη (20:30)

Μαρόκο - Γκαμπόν (22:00)

Κυριακή 8/10

Αίγυπτος - Κονγκό (20:00)

 

*η 6η αγωνιστική θα διεξαχθεί στις 6 Νοεμβρίου

 

Οι βαθμολογίες

 

Group A

1. Τυνησία 10 (7-3)

2. Λαϊκή Δημοκρατία του Κονγκό 7 (9-5)

3. Γουινέα 3 (4-7)

4. Λιβύη 3 (3-8)

 

Group B

1. Νιγηρία 10 (10-3)

2. Ζάμπια 7 (6-4)

3. Καμερούν 3 (3-7)

4. Αλγερία 1 (3-8)

 

Group C

1. Ακτή Ελεφαντοστού 7 (7-3)

2. Μαρόκο 6 (6-0)

3. Γκαμπόν 5 (2-4)

4. Μάλι 2 (1-9)

 

Group D

1. Μπουρκίνα Φάσο 6 (5-3)

2. Πράσινο Ακρωτήρι 6 (4-6)

3. Σενεγάλη 5 (4-2) [3 ματς]

4. Νότιος Αφρική 1 (3-5) [3 ματς]

 

Group E

1. Αίγυπτος 9 (5-2)

2. Ουγκάντα 7 (2-1)

3. Γκάνα 5 (6-4)

4. Κονγκό 1 (3-9)

 

*οι πρώτοι των ομίλων προκρίνονται στα τελικά του Μουντιάλ 2018

**σε ισοβαθμία μετρά η διαφορά τερμάτων, μετά η καλύτερη επίθεση και μετά τα μεταξύ τους ματς

 

 

ΩΚΕΑΝΙΑ

 

*Νέα Ζηλανδία και Νησιά Σολομώντα ήταν οι πρώτοι των ομίλων, έτσι έπαιξαν μεταξύ τους (μέσα-έξω), η Νέα Ζηλανδία επικράτησε και θα παίξει μπαράζ (μέσα-έξω) για θέση στα τελικά του Μουντιάλ 2018 με τον 5ο της Νοτίου Αμερικής

 

 

AP Photo/Victor R. Caivano

 
SHARE

BEST OF NETWORK

Ποιοι δικαιούνται κοινωνικό μέρισμα - Όλη η απόφαση

Δημοσιεύθηκε η Κοινή Υπουργική Απόφαση (ΚΥΑ) με την οποία καθορίζονται οι όροι και οι προϋποθέσεις για τους δικαιούχους του κοινωνικού μερίσματος

Αναλύουμε τη χειρότερη εμφάνιση στην ιστορία του 'The Voice'

Η αμηχανιάν χτύπησε κόκκινο κι εμείς πιάνουμε κάθε λεπτομέρεια αυτής της ετεροντροπής.

ΣΟΣΙΑΛΙΣΜΟΣ

Το πρώτο ΠΑΣΟΚικό μαγαζί της χώρας είναι γεγονός - Κοκτέιλ ΠΑΣΟΚίτο και ΠροφιΝΤΕΛΟΡ

Κάτι νέο έρχεται στην πόλη από τα παλιά. Ένα πράσινο "καφενείο" σοσιαλιστικής τέχνης στήνεται στο Γκάζι και το News 24/7 σας ενημερώνει πρώτο για το εγχείρημα

4 ήρωες του Τρωικού Πολέμου που δεν ξέρεις τίποτα γι' αυτούς

Ο Flash των Τρώων και η Wonder Woman που πήρε στο κυνήγι τον Αχιλλέα.

 
ΠΟΛΙΤΙΚΑ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ
ΔΕΙΤΕ ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕ ΤΟ SPORT24