ΜΟΥΝΤΙΑΛ 2018

Τα προκριματικά του Μουντιάλ 2018

Τα προκριματικά του Μουντιάλ 2018

Γαλλία - Ολλανδία, Ισπανία - Ιταλία, Ουρουγουάη - Αργεντινή, Ιαπωνία - Αυστραλία και Νιγηρία - Καμερούν τα μεγάλα ματς ανά τον πλανήτη. Δείτε το πρόγραμμα των προκριματικών του Μουντιάλ και τις βαθμολογίες

Το επόμενο 6αήμερο είναι αφιερωμένο στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2018, με δράση σε όλο τον πλανήτη, με σπουδαία ματς, αλλά και εισιτήρια για τα τελικά!

Θυμίζουμε πως την πρόκριση στα τελικά της Ρωσίας έχουν πάρει ήδη η Βραζιλία και το Ιράν (φυσικά και η Ρωσία ως διοργανώτρια), ενώ σε Ευρώπη και Νότιο Αμερική, σε πρώτη φάση, δηλαδή στην πρώτη απ'τις δύο αγωνιστικές που διεξάγονται αυτό το 6ήμερο, δεν μπορεί καμία χώρα να εξασφαλίσει πρόκριση.

Αυτό βέβαια ισχύει και στην Αφρική, ενώ στην Ωκεανία διεξάγεται το μπαράζ μεταξύ Νέας Ζηλανδίας και Νήσων Σολομώντα. Στην Βόρεια - Κεντρική Αμερική και Καραϊβική μπορεί και το Μεξικό και η Κόστα Ρίκα να εξασφαλίσουν εισιτήριο, ενώ στην Ασία μπορεί η Νότιος Κορέα, αλλά θα το κάνει σίγουρα ο νικητής του Ιαπωνία - Αυστραλία.

Το ματς στην Ιαπωνία είναι απ'τα σπουδαία στον πλανήτη, στην Αφρική ξεχωρίζει το Νιγηρία - Καμερούν, στη Ν.Αμερική φυσικά το Ουρουγουάη - Αργεντινή και στην Ευρώπη δεσπόζουν τα Γαλλία - Ολλανδία και Ισπανία - Ιταλία.

AP Photo/Antonio Calanni

Δείτε παρακάτω αναλυτικά το πρόγραμμα των αγώνων και την κατάσταση σε όλες τις ηπείρους...

ΕΥΡΩΠΗ

 

Το πρόγραμμα της 7ης αγωνιστικής:

 

Πέμπτη 31/8

Βουλγαρία - Σουηδία (21:45)

Γαλλία - Ολλανδία

Λουξεμβούργο - Λευκορωσία

Ουγγαρία - Λετονία

Πορτογαλία - Νήσοι Φερόε

Ελβετία - Ανδόρα

Κύπρος - Βοσνία

Ελλάδα - Εσθονία

Βέλγιο - Γιβραλτάρ

 

Παρασκευή 1/9

Καζακστάν - Μαυροβούνιο (19:00)

Τσεχία - Γερμανία (21:45)

Νορβηγία - Αζερμπαϊτζάν

Σαν Μαρίνο - Β.Ιρλανδία

Δανία - Πολωνία

Ρουμανία - Αρμενία

Λιθουανία - Σκωτία

Μάλτα - Αγγλία

Σλοβακία - Σλοβενία

 

Σάββατο 2/9

Γεωργία - Ιρλανδία (19:00)

Σερβία - Μολδαβία

Αλβανία - Λίχτενσταϊν

Φινλανδία - Ισλανδία

Ουαλία - Αυστρία (21:45)

Ισραήλ - Σκόπια

Ισπανία - Ιταλία

Ουκρανία - Τουρκία

Κροατία - Κόσοβο

 

Το πρόγραμμα της 8ης αγωνιστικής:

 

Κυριακή 3/9

Λευκορωσία - Σουηδία (19:00)

Ολλανδία - Βουλγαρία

Νήσοι Φερόε - Ανδόρα

Εσθονία - Κύπρος

Γαλλία - Λουξεμβούργο (21:45)

Ουγγαρία - Πορτογαλία

Λετονία - Ελβετία

Ελλάδα - Βέλγιο

Γιβραλτάρ - Βοσνία

 

Δευτέρα 4/9

Αζερμπαϊτζάν - Σαν Μαρίνο (19:00)

Αρμενία - Δανία

Γερμανία - Νορβηγία (21:45)

Β.Ιρλανδία - Τσεχία

Μαυροβούνιο - Ρουμανία

Πολωνία - Καζακστάν

Αγγλία - Σλοβακία

Σκωτία - Μάλτα

Σλοβενία - Λιθουανία

 

Τρίτη 5/9

Αυστρία - Γεωργία (21:45)

Μολδαβία - Ουαλία

Ιρλανδία - Σερβία

Σκόπια - Αλβανία

Ιταλία - Ισραήλ

Λίχτενσταϊν - Ισπανία

Ισλανδία - Ουκρανία

Τουρκία - Κροατία

Κόσοβο - Φινλανδία

 

Οι βαθμολογίες

 

Group A

1. Σουηδία 13 (12-4)

2. Γαλλία 13 (11-5)

3. Ολλανδία 10 (13-6)

4. Βουλγαρία 9 (9-12)

5. Λευκορωσία 5 (4-11)

6. Λουξεμβούργο 1 (6-17)

 

Group B

1. Ελβετία 18 (12-3)

2. Πορτογαλία 15 (22-3)

3. Ουγγαρία 7 (8-7)

4. Νήσοι Φερόε 5 (2-10)

5. Ανδόρα 4 (2-13)

6. Λετονία 3 (2-12)

 

Group C

1. Γερμανία 18 (27-1)

2. Βόρειος Ιρλανδία 12 (11-2)

3. Τσεχία 9 (9-5)

4. Αζερμπαϊτζάν 7 (3-9)

5. Νορβηγία 4 (6-10)

6. Σαν Μαρίνο 0 (1-30)

 

Group D

1. Σερβία 12 (13-7)

2. Ιρλανδία 12 (8-4)

3. Ουαλία 8 (9-5)

4. Αυστρία 8 (9-8)

5. Γεωργία 3 (6-10)

6. Μολδαβία 2 (4-15)

 

Group E

1. Πολωνία 16 (15-7)

2. Μαυροβούνιο 10 (14-7)

3. Δανία 10 (10-6)

4. Ρουμανία 6 (7-7)

5. Αρμενία 6 (7-14)

6. Καζακστάν 2 (4-16)

 

Group F

1. Αγγλία 14 (10-2)

2. Σλοβακία 12 (12-4)

3. Σλοβενία 11 (6-3)

4. Σκωτία 8 (9-10)

5. Λιθουανία 5 (6-11)

6. Μάλτα 0 (2-15)

 

Group G

1. Ισπανία 16 (21-3)

2. Ιταλία 16 (18-4)

3. Αλβανία 9 (7-8)

4. Ισραήλ 9 (9-9)

5. Σκόπια 3 (8-13)

6. Λίχτενσταϊν 0 (1-24)

 

Group H

1. Βέλγιο 16 (24-2)

2. Ελλάδα 12 (10-3)

3. Βοσνία 11 (13-5)

4. Κύπρος 7 (5-9)

5. Εσθονία 4 (5-17)

6. Γιβραλτάρ 0 (3-24)

 

Group I

1. Κροατία 13 (11-2)

2. Ισλανδία 13 (9-6)

3. Τουρκία 11 (11-6)

4. Ουκρανία 11 (9-5)

5. Φινλανδία 1 (4-10)

6. Κόσοβο 1 (3-18)

 

*οι πρώτοι των ομίλων προκρίνονται στα τελικά του Μουντιάλ 2018, οι 8 καλύτεροι δεύτεροι μετά από κλήρωση θα παίξουν μπαράζ (4 ζευγάρια σε ματς μέσα-έξω) και οι 4 νικητές θα προκριθούν στα τελικά της Ρωσίας

**σε ισοβαθμία μετρά η διαφορά τερμάτων, μετά η καλύτερη επίθεση και μετά τα μεταξύ τους ματς

 

 

ΝΟΤΙΟΣ ΑΜΕΡΙΚΗ

 

Το πρόγραμμα της 15ης αγωνιστικής:

 

Πέμπτη 31/8

Βενεζουέλα - Κολομβία (00:00)

Χιλή - Παραγουάη (01:30)

Ουρουγουάη - Αργεντινή (02:00)

Βραζιλία - Εκουαδόρ (03:45)

Περού - Βολιβία (05:15)

 

Το πρόγραμμα της 16ης αγωνιστικής:

 

Τρίτη 5/9

Βολιβία - Χιλή (23:00)

Κολομβία - Βραζιλία (23:30)

Εκουαδόρ - Περού (00:00)

Αργεντινή - Βενεζουέλα (02:30)

Παραγουάη - Ουρουγουάη (03:00)

 

Η βαθμολογία

 

1. Βραζιλία 33 (35-10)

2. Κολομβία 24 (18-15)

3. Ουρουγουάη 23 (26-17)

4. Χιλή 23 (24-19)*

---------------------------------------

5. Αργεντινή 22 (15-14)

---------------------------------------

6. Εκουαδόρ 20 (23-20)

7. Περού 18 (22-23)*

8. Παραγουάη 18 (13-21)

9. Βολιβία 10 (12-32)*

10. Βενεζουέλα 6 (17-34)

 

*η Βολιβία έχασε 0-3 στα χαρτιά τα ματς με Περού και Χιλή (αρχικά νίκη και ισοπαλία), λόγω αντικανονικής συμμετοχής παίκτη

**οι 4 πρώτοι προκρίνονται στα τελικά του Μουντιάλ 2018, ο 5ος παίζει μπαράζ με τον πρωταθλητή Ωκεανίας (δηλαδή τη Νέα Ζηλανδία εκτός απροόπτου / η Αυστραλία έχει μετακομίσει στην Ασία)

***σε ισοβαθμία μετρά η διαφορά τερμάτων, μετά η καλύτερη επίθεση και μετά τα μεταξύ τους ματς

 

 

Β-Κ ΑΜΕΡΙΚΗ & ΚΑΡΑΪΒΙΚΗ

 

Το πρόγραμμα της 7ης αγωνιστικής:

 

Παρασκευή 1/9

ΗΠΑ  - Κόστα Ρίκα (01:55)

Τρινιντάντ - Ονδούρα (03:00)

Μεξικό - Παναμάς (04:30)

 

Το πρόγραμμα της 8ης αγωνιστικής:

 

Τρίτη 5/9

Ονδούρα - ΗΠΑ (00:36)

Κόστα Ρίκα - Μεξικό (05:05)

Παναμάς - Τρινιντάντ

 

Η βαθμολογία

 

1. Μεξικό 14 (9-2)

2. Κόστα Ρίκα 11 (9-4)

3. ΗΠΑ 8 (11-8)

------------------------------------

4. Παναμάς 7 (4-4)

------------------------------------

5. Ονδούρα 5 (6-14)

6. Τρινιντάντ 3 (3-10)

 

*οι 3 πρώτοι θα προκριθούν στα τελικά του Μουντιάλ 2018 και ο 4ος θα παίξει μπαράζ (μέσα-έξω) με ομάδα από την Ασία

**σε ισοβαθμία μετρά η διαφορά τερμάτων, μετά η καλύτερη επίθεση και μετά τα μεταξύ τους ματς

 

 

ΑΣΙΑ

 

Το πρόγραμμα της 9ης αγωνιστικής:

 

Τρίτη 29/8

Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα - Σαουδική Αραβία 2-1

Πέμπτη 31/8

Ιαπωνία - Αυστραλία (13:35)

Συρία - Κατάρ (15:00)

Κίνα - Ουζμπεκιστάν

Νότιος Κορέα - Ιράν

Ταϊλάνδη - Ιράκ

 

Το πρόγραμμα της 10ης αγωνιστικής:

 

Τρίτη 5/9

Αυστραλία - Ταϊλάνδη (13:00)

Ιράκ - Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα (17:00)

Κατάρ - Κίνα (18:00)

Ιράν - Συρία

Ουζμπεκιστάν - Νότιος Κορέα

Σαουδική Αραβία - Ιαπωνία (20:30)

 

Οι βαθμολογίες

 

Group A

1. Ιράν 20 (8-0)

2. Νότιος Κορέα 13 (11-10)

3. Ουζμπεκιστάν 12 (6-6)

4. Συρία 9 (4-5)

5. Κατάρ 7 (6-10)

6. Κίνα 6 (5-9)

 

Group B

1. Ιαπωνία 17 (15-6)

2. Σαουδική Αραβία 16 (16-10)

3. Αυστραλία 16 (14-8)

4. Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα 13 (10-12)

5. Ιράκ 5 (8-11)

6. Ταϊλάνδη 2 (4-20)

 

*οι δύο πρώτοι κάθε ομίλου προκρίνονται στα τελικά του Μουντιάλ 2018, οι 3 τρίτοι παίζουν μεταξύ τους (μέσα-έξω) και ο νικητής παίζει μπαράζ (μέσα-έξω) με τον 4ο από την ζώνη της Κεντρικής-Βόρειας Αμερικής και Καραϊβικής

**σε ισοβαθμία μετρά η διαφορά τερμάτων, μετά η καλύτερη επίθεση και μετά τα μεταξύ τους ματς

 

 

ΑΦΡΙΚΗ

 

Το πρόγραμμα της 3ης αγωνιστικής:

 

Τρίτη 31/8

Ουγκάντα - Αίγυπτος (16:00)

Γουινέα - Λιβύη (20:00)

Παρασκευή 1/9

Γκάνα - Κονγκό (18:30)

Νιγηρία - Καμερούν (19:00)

Πράσινο Ακρωτήρι - Νότιος Αφρική (21:30)

Τυνησία - Λαϊκή Δημοκρατία του Κονγκό (23:00)

Μαρόκο - Μάλι

Σάββατο 2/9

Ζάμπια - Αλγερία (16:00)

Γκαμπόν - Ακτή Ελεφαντοστού (19:00)

Σενεγάλη - Μπουρκίνα Φάσο (23:00)

 

Το πρόγραμμα της 4ης αγωνιστικής:

 

Δευτέρα 4/9

Καμερούν - Νιγηρία (20:00)

Λιβύη - Γουινέα (22:00)

Τρίτη 5/9

Κονγκό - Γκάνα (17:30)

Νότιος Αφρική - Πράσινο Ακρωτήρι (20:00)

Λαϊκή Δημοκρατία του Κονγκό - Τυνησία (20:30)

Ακτή Ελεφαντοστού - Γκαμπόν

Μπουρκίνα Φάσο - Σενεγάλη (21:00)

Αίγυπτος - Ουγκάντα

Μάλι - Μαρόκο (22:00)

Αλγερία - Ζάμπια (22:30)

 

Οι βαθμολογίες

 

Group A

1. Λαϊκή Δημοκρατία του Κονγκό 6 (6-1)

2. Τυνησία 6 (3-0)

3. Γουινέα 0 (1-4)

4. Λιβύη 0 (0-5)

 

Group B

1. Νιγηρία 6 (5-2)

2. Καμερούν 2 (2-2)

3. Αλγερία 1 (2-4)

4. Ζάμπια 1 (2-3)

 

Group C

1. Ακτή Ελεφαντοστού 4 (3-1)

2. Γκαμπόν 2 (0-0)

3. Μαρόκο 2 (0-0)

4. Μάλι 1 (1-3)

 

Group D

1. Μπουρκίνα Φάσο 4 (3-1)

2. Νότιος Αφρική 4 (3-2)

3. Σενεγάλη 3 (3-2)

4. Πράσινο Ακρωτήρι 0 (0-4)

 

Group E

1. Αίγυπτος 6 (4-1)

2. Ουγκάντα 4 (1-0)

3. Γκάνα 1 (0-2)

4. Κονγκό 0 (1-3)

 

*οι πρώτοι των ομίλων προκρίνονται στα τελικά του Μουντιάλ 2018

**σε ισοβαθμία μετρά η διαφορά τερμάτων, μετά η καλύτερη επίθεση και μετά τα μεταξύ τους ματς

 

 

ΩΚΕΑΝΙΑ

 

Το πρόγραμμα των μπαράζ:

 

Παρασκευή 1/9

Νέα Ζηλανδία - Νησιά Σολομώντα (10:35)

Τρίτη 5/9

Νησιά Σολομώντα - Νέα Ζηλανδία (06:00)

 

*Νέα Ζηλανδία και Νησιά Σολομώντα ήταν οι πρώτοι των ομίλων, έτσι παίζουν μεταξύ τους (μέσα-έξω) και ο νικητής θα παίξει μπαράζ (μέσα-έξω) για θέση στα τελικά του Μουντιάλ 2018 με τον 5ο της Νοτίου Αμερικής

 

 

 

 
SHARE

BEST OF NETWORK

ΒΙΝΤΕΟ-ΣΚΛΗΡΕΣ ΕΙΚΟΝΕΣ

O στρατός του Ισραήλ σκότωσε ανάπηρο - Παγκόσμια συγκίνηση για τον Τουράγια

Ο Τουράγια συμμετείχε σε κάθε διαδήλωση κατά της κατοχή στη Λωρίδα της Γάζας, έχοντας χάσει τα πόδια του σε Ισραηλινή επιδρομή το 2008

Οι ασφυκτικά σέξι insta stars που κακώς σνομπάραμε

Τόσες πολλές ανερχόμενες insta stars, τόσο λίγος χρόνος. Εδώ όσες δεν έχουμε αναφέρει ποτέ ξανά. Με άλλα λόγια, 'It's Mea Culpa Time'.

Τουρκία: Νεκρός με σφαίρα στο κεφάλι ο γιος του Μεσούτ Γιλμάζ

Εσπευσμένα απ' τις ΗΠΑ στην Κωνσταντινούπολη ο Μεσούτ Γιλμάζ - Μυστήριο για την ώρα ο θάνατος του 38χρονου γιου του

Ο παίκτης που έπαιρνα πάντα στο 'Γίνε Πρόεδρος'

Ο ιστορικός διαγωνισμός του Εθνοσπόρ επιστρέφει την Κυριακή 17/12 κι εμείς τιμάμε τους ποδοσφαιριστές που μας χάριζαν βαθμούς με το τσουβάλι.

ΔΕΙΤΕ ΑΚΟΜΑ

 

Το "Γίνε Πρόεδρος" επιστρέφει μ' ένα αυτοκίνητο Nissan Micra και μεγάλα δώρα κάθε μέρα!

Ο διαγωνισμός - ιεροτελεστία για χιλιάδες Έλληνες ποδοσφαιρόφιλους επιστρέφει αυτή την Κυριακή 17/12 με το ΕΘΝΟΣ. Είστε έτοιμοι να γίνετε πρόεδροι και να διεκδικήσετε ένα Nissan Micra και πλούσια μεγάλα δώρα, παίζοντας κάθε μέρα;

Η θρυλική επιστροφή του Ερίκ Καστέλ

Το ιστορικό ποδοσφαιρικό κόμικ του Ερίκ Καστέλ επιστρέφει αποκλειστικά στο ΕΘΝΟΣ της Κυριακής

Επτά πλούσια ένθετα για όλη την οικογένεια

Το ΕΘΝΟΣ της Κυριακής κυκλοφορεί στις 17 Δεκεμβρίου με συνολικά επτά πλούσια ένθετα για ολόκληρη την οικογένεια.

ΠΟΛΙΤΙΚΑ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ
ΔΕΙΤΕ ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕ ΤΟ SPORT24