ΜΟΥΝΤΙΑΛ 2018

Τα προκριματικά του Μουντιάλ 2018

Τα προκριματικά του Μουντιάλ 2018

Εξαήμερο προκριματικών του Μουντιάλ 2018 ξεκινά την Πέμπτη, με τα ντέρμπι, Ιταλία - Ισπανία & Ολλανδία - Γαλλία να ξεχωρίζουν στην Ευρώπη. Σέντρα στην Αφρική, ντέρμπι & στην Ασία, χωρίς Μέσι η Αργεντινή

Την Πέμπτη ξεκινά το εξαήμερο των προκριματικών του Μουντιάλ 2018, όπου φυσικά ξεχωρίζουν τα δύο μεγάλα ευρωπαϊκά ντέρμπι, το Ιταλία - Ισπανία για την 2η αγωνιστική και το Ολλανδία - Γαλλία για την 3η αγωνιστική.

Στην ζώνη της Ασίας δεσπόζει το Αυστραλία - Ιαπωνία, σέντρα γίνεται στην Αφρική (για την τελική φάση των προκριματικών), ενώ τον Νοέμβρη θα γίνει η σέντρα σε Βόρεια-Κεντρική Αμερική και Καραϊβική, αλλά και στην Ωκεανία.

Όσον αφορά στη Νότιο Αμερική, η Αργεντινή θα παίξει με Περού και Παραγουάη χωρίς τον Λιονέλ Μέσι (τραυματίας), ενώ η πρωτοπόρος, Ουρουγουάη, αφού υποδέχεται την Βενεζουέλα, παίζει σπουδαίο ματς στην Κολομβία.

Δείτε παρακάτω αναλυτικά το πρόγραμμα των αγώνων και την κατάσταση σε όλες τις ηπείρους...

ΕΥΡΩΠΗ

 

Το πρόγραμμα της 2ης αγωνιστικής:

 

Πέμπτη 6/10

Αυστρία - Ουαλία (21:45)

Μολδαβία - Σερβία

Ιρλανδία - Γεωργία

Σκόπια - Ισραήλ

Ιταλία - Ισπανία

Λίχτενσταϊν - Αλβανία

Ισλανδία - Φινλανδία

Τουρκία - Ουκρανία

Κόσοβο - Κροατία

 

Παρασκευή 7/10

Γαλλία - Βουλγαρία (21:45)

Λουξεμβούργο - Σουηδία

Ολλανδία - Λευκορωσία

Ουγγαρία - Ελβετία

Λετονία - Νήσοι Φερόε

Πορτογαλία - Ανδόρα

Βέλγιο - Βοσνία

Ελλάδα - Κύπρος

Εσθονία - Γιβραλτάρ

 

Σάββατο 8/10

Αζερμπαϊτζάν - Νορβηγία (19:00)

Αρμενία - Ρουμανία

Μαυροβούνιο - Καζακστάν

Αγγλία - Μάλτα

Γερμανία - Τσεχία (21:45)

Β.Ιρλανδία - Σαν Μαρίνο

Πολωνία - Δανία

Σκωτία - Λιθουανία

Σλοβενία - Σλοβακία

 

Το πρόγραμμα της 3ης αγωνιστικής:

 

Κυριακή 9/10

Ουαλία - Γεωργία (19:00)

Ισραήλ - Λίχτενσταϊν

Φινλανδία - Κροατία

Ουκρανία - Κόσοβο

Μολδαβία - Ιρλανδία (21:45)

Σερβία - Αυστρία

Αλβανία - Ισπανία

Σκόπια - Ιταλία

Ισλανδία - Τουρκία

 

Δευτέρα 10/10

Λευκορωσία - Λουξεμβούργο (21:45)

Ολλανδία - Γαλλία

Σουηδία - Βουλγαρία

Ανδόρα - Ελβετία

Νήσοι Φερόε - Πορτογαλία

Λετονία - Ουγγαρία

Βοσνία - Κύπρος

Εσθονία - Ελλάδα

Γιβραλτάρ - Βέλγιο

 

Τρίτη 11/10

Καζακστάν - Ρουμανία (19:00)

Τσεχία - Αζερμπαϊτζάν (21:45)

Γερμανία - Β.Ιρλανδία

Νορβηγία - Σαν Μαρίνο

Δανία - Μαυροβούνιο

Πολωνία - Αρμενία

Λιθουανία - Μάλτα

Σλοβακία - Σκωτία

Σλοβενία - Αγγλία

 

Οι βαθμολογίες

 

Group A

1. Βουλγαρία 3 (4-3)

2. Ολλανδία 1 (1-1)

3. Σουηδία 1 (1-1)

4. Γαλλία 1 (0-0)

5. Λευκορωσία 1 (0-0)

6. Λουξεμβούργο 0 (3-4)

 

Group B

1. Ελβετία 3 (2-0)

2. Λετονία 3 (1-0)

3. Ουγγαρία 1 (0-0)

4. Νήσοι Φερόε 1 (0-0)

5. Ανδόρα 0 (0-1)

6. Πορτογαλία 0 (0-2)

 

Group C

1. Γερμανία 3 (3-0)

2. Αζερμπαϊτζάν 3 (1-0)

3. Τσεχία 1 (0-0)

4. Βόρειος Ιρλανδία 1 (0-0)

5. Σαν Μαρίνο 0 (0-1)

6. Νορβηγία 0 (0-3)

 

Group D

1. Ουαλία 3 (4-0)

2. Αυστρία 3 (2-1)

3. Ιρλανδία 1 (2-2)

4. Σερβία 1 (2-2)

5. Γεωργία 0 (1-2)

6. Μολδαβία 0 (0-4)

 

Group E

1. Δανία 3 (1-0)

2. Πολωνία 1 (2-2)

3. Καζακστάν 1 (2-2)

4. Μαυροβούνιο 1 (1-1)

5. Ρουμανία 1 (1-1)

6. Αρμενία 0 (0-1)

 

Group F

1. Σκωτία 3 (5-1)

2. Αγγλία 3 (1-0)

3. Σλοβενία 1 (2-2)

4. Λιθουανία 1 (2-2)

5. Σλοβακία 0 (0-1)

6. Μάλτα 0 (1-5)

 

Group G

1. Ισπανία 3 (8-0)

2. Ιταλία 3 (3-1)

3. Αλβανία 3 (2-1)

4. Σκόπια 0 (1-2)

5. Ισραήλ 0 (1-3)

6. Λίχτενσταϊν 0 (0-8)

 

Group H

1. Βοσνία 3 (5-0)

2. Ελλάδα 3 (4-1)

3. Βέλγιο 3 (3-0)

4. Γιβραλτάρ 0 (1-4)

5. Κύπρος 0 (0-3)

6. Εσθονία 0 (0-5)

 

Group I

1. Κροατία 1 (1-1)

2. Ισλανδία 1 (1-1)

3. Ουκρανία 1 (1-1)

4. Τουρκία 1 (1-1)

5. Φινλανδία 1 (1-1)

6. Κόσοβο 1 (1-1)

 

*οι πρώτοι των ομίλων προκρίνονται στα τελικά του Μουντιάλ 2018, οι 8 καλύτεροι δεύτεροι μετά από κλήρωση θα παίξουν μπαράζ (4 ζευγάρια σε ματς μέσα-έξω) και οι 4 νικητές θα προκριθούν στα τελικά της Ρωσίας

**σε ισοβαθμία μετρά η διαφορά τερμάτων, μετά η καλύτερη επίθεση και μετά τα μεταξύ τους ματς

 

 

ΝΟΤΙΟΣ ΑΜΕΡΙΚΗ

 

Το πρόγραμμα της 9ης αγωνιστικής:

 

Πέμπτη 6/10

Εκουαδόρ - Χιλή (00:00)

Ουρουγουάη - Βενεζουέλα (02:00)

Παραγουάη - Κολομβία (02:30)

Βραζιλία - Βολιβία (03:45)

Περού - Αργεντινή (05:15)

 

Το πρόγραμμα της 10ης αγωνιστικής:

 

Τρίτη 11/10

Βολιβία - Εκουαδόρ (23:00)

Κολομβία - Ουρουγουάη (23:30)

Χιλή - Περού (02:30)

Αργεντινή - Παραγουάη

Βενεζουέλα - Βραζιλία (03:30)

 

Η βαθμολογία

 

1. Ουρουγουάη 16 (16-5)

2. Βραζιλία 15 (16-9)

3. Αργεντινή 15 (9-6)

4. Κολομβία 13 (11-8)

5. Εκουαδόρ 13 (13-12)

6. Παραγουάη 12 (9-11)

7. Χιλή 11 (13-12)

8. Βολιβία 7 (9-13)

9. Περού 7 (8-15)

10. Βενεζουέλα 2 (9-21)

 

*οι 4 πρώτοι προκρίνονται στα τελικά του Μουντιάλ 2018, ο 5ος παίζει μπαράζ με τον πρωταθλητή Ωκεανίας (δηλαδή τη Νέα Ζηλανδία εκτός απροόπτου / η Αυστραλία έχει μετακομίσει στην Ασία)

**σε ισοβαθμία μετρά η διαφορά τερμάτων, μετά η καλύτερη επίθεση και μετά τα μεταξύ τους ματς

 

 

Β-Κ ΑΜΕΡΙΚΗ & ΚΑΡΑΪΒΙΚΗ

 

*η πρώτη αγωνιστική του τελικού ομίλου διεξάγεται στις 11 Νοεμβρίου

 

Ο όμιλος

 

Κόστα Ρίκα

Ονδούρα

Μεξικό

Παναμάς

Τρινιντάντ

ΗΠΑ

 

*οι 3 πρώτοι θα προκριθούν στα τελικά του Μουντιάλ 2018 και ο 4ος θα παίξει μπαράζ (μέσα-έξω) με ομάδα από την Ασία

**σε ισοβαθμία μετρά η διαφορά τερμάτων, μετά η καλύτερη επίθεση και μετά τα μεταξύ τους ματς

 

 

ΑΣΙΑ

 

Το πρόγραμμα της 3ης αγωνιστικής:

 

Πέμπτη 6/10

Ιαπωνία - Ιράκ (13:35)

Νότιος Κορέα - Κατάρ (14:00)

Κίνα - Συρία (14:35)

Ουζμπεκιστάν - Ιράν (16:00)

Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα - Ταϊλάνδη (19:00)

Σαουδική Αραβία - Αυστραλία (20:45)

 

Το πρόγραμμα της 4ης αγωνιστικής:

 

Τρίτη 11/10

Αυστραλία - Ιαπωνία (12:00)

Ιράκ - Ταϊλάνδη (15:30)

Ουζμπεκιστάν - Κίνα (16:00)

Ιράν - Νότιος Κορέα (17:45)

Κατάρ - Συρία (19:00)

Σαουδική Αραβία - Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα (20:45)

 

Οι βαθμολογίες

 

Group A

1. Ουζμπεκιστάν 6 (2-0)

2. Ιράν 4 (2-0)

3. Νότιος Κορέα 4 (3-2)

4. Κίνα 1 (2-3)

5. Συρία 1 (0-1)

6. Κατάρ 0 (0-2)

 

Group B

1. Αυστραλία 6 (3-0)

2. Σαουδική Αραβία 6 (3-1)

3. Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα 3 (2-2)

4. Ιαπωνία 3 (3-2)

5. Ταϊλάνδη 0 (0-3)

6. Ιράκ 0 (0-2)

 

*οι δύο πρώτοι κάθε ομίλου προκρίνονται στα τελικά του Μουντιάλ 2018, οι 3 τρίτοι παίζουν μεταξύ τους (μέσα-έξω) και ο νικητής παίζει μπαράζ (μέσα-έξω) με τον 4ο από την ζώνη της Κεντρικής-Βόρειας Αμερικής και Καραϊβικής

**σε ισοβαθμία μετρά η διαφορά τερμάτων, μετά η καλύτερη επίθεση και μετά τα μεταξύ τους ματς

 

 

ΑΦΡΙΚΗ

 

Το πρόγραμμα της 1ης αγωνιστικής:

 

Παρασκευή 7/10

Γκάνα - Ουγκάντα (18:30)

 

Σάββατο 8/10

Γκαμπόν - Μαρόκο (18:00)

Λαϊκή Δημοκρατία του Κονγκό - Λιβύη (20:30)

Ακτή Ελεφαντοστού - Μάλι (21:00)

Μπουρκίνα Φάσο - Νότιος Αφρική

Σενεγάλη - Πράσινο Ακρωτήρι (23:00)

 

Κυριακή 9/10

Ζάμπια - Νιγηρία (15:30)

Κονγκό - Αίγυπτος (17:30)

Τυνησία - Γουινέα (20:00)

Αλγερία - Καμερούν (22:30)

 

Οι όμιλοι

 

Group A

Τυνησία

Λιβύη

Λαϊκή Δημοκρατία του Κονγκό

Γουινέα

 

Group B

Ζάμπια

Καμερούν

Αλγερία

Νιγηρία

 

Group C

Γκαμπόν

Μάλι

Ακτή Ελεφαντοστού

Μαρόκο

 

Group D

Σενεγάλη

Νότιος Αφρική

Μπουρκίνα Φάσο

Πράσινο Ακρωτήρι

 

Group E

Γκάνα

Αίγυπτος

Κονγκό

Ουγκάντα

 

*οι πρώτοι των ομίλων προκρίνονται στα τελικά του Μουντιάλ 2018

**σε ισοβαθμία μετρά η διαφορά τερμάτων, μετά η καλύτερη επίθεση και μετά τα μεταξύ τους ματς

 

 

ΩΚΕΑΝΙΑ

 

*η πρώτη αγωνιστική διεξάγεται στις 7-15 Νοεμβρίου 2016

 

Οι όμιλοι

 

Group A

Νέα Ζηλανδία

Νέα Καληδονία

Φίτζι

 

Group B

Παπούα Νέα Γουινέα

Νησιά Σολομώντα

Ταϊτή

 

*οι πρώτοι των ομίλων θα παίξουν μεταξύ τους (μέσα-έξω) και ο νικητής θα παίξει μπαράζ (μέσα-έξω) για θέση στα τελικά του Μουντιάλ 2018 με τον 5ο της Νοτίου Αμερικής

**σε ισοβαθμία μετρά η διαφορά τερμάτων, μετά η καλύτερη επίθεση και μετά τα μεταξύ τους ματς

 

 

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΑ

ΕΚΤΟΣ ΟΙ ΣΤΕΡΛΙΝΓΚ, ΡΟΜΠΕΝ & ΜΑΡΙΟ ΓΚΟΜΕΘ

Οι αποστολές των "μεγάλων" για τα προκριματικά του Μουντιάλ 2018

 
SHARE:

BEST OF NETWORK

Survivor: Ο Ντάνος εκδικήθηκε τον Μάριο και κλώτσησε τη Βαλαβάνη

Την άτυπη εκδίκησή τους πήραν οι Διάσημοι μετά την περίφημη ένσταση. Μαχαίρια έβγαλαν Ντάνος - Μάριος για το "καληνύχτα"

Εξομολογήσεις ενός ντελιβερά

Ανήμερα της απεργίας του κλάδου του, μιλήσαμε με έναν διανομέα για τις δυσκολίες της δουλειάς και για το αν ισχύει ποτέ η φράση “το παιδί έχει φύγει”.

Σκλαβενίτης: Προχωράει σε αυξήσεις σε χαμηλόμισθους

Σε αυξήσεις που ξεπερνούν σε αρκετές περιπτώσεις και τα 250 ευρώ προχωρά άμεσα η διοίκηση της Σκλαβενίτης. Ποιους εργαζόμενους αφορά

Αυτό το κορίτσι απολύθηκε γιατί έκανε σεξ με τον Orlando Bloom

Αυτή ήταν σίγουρα η πιο περίεργη βάρδια της Viviana Ross ως barwoman.

 
UNIQUE

ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕ ΤΟ SPORT24