ΜΟΥΝΤΙΑΛ 2018

Τα προκριματικά του Μουντιάλ 2018

Τα προκριματικά του Μουντιάλ 2018

Τα προκριματικά του Μουντιάλ 2018 ξεκινούν στην ζώνη της Ευρώπης, ενώ στη Νότιο Αμερική η Αργεντινή θα προσπαθήσει να μείνει κορυφή χωρίς τον Μέσι. Δείτε αναλυτικά το πρόγραμμα ανά τον πλανήτη

Το επόμενο τριήμερο διεξάγεται στην Ευρώπη η πρώτη αγωνιστική των προκριματικών για το Μουντιάλ 2018, με την πρωταθλήτρια της ηπείρου, Πορτογαλία, να έχει δύσκολη αποστολή στην Ελβετία, χωρίς τον τραυματία, Κριστιάνο Ρονάλντο.

Η Αγγλία παίζει στην Σλοβακία, η Γερμανία στη Νορβηγία, η Ιταλία στο Ισραήλ, η Γαλλία στην Λευκορωσία, το Βέλγιο στην Κύπρο, η Ελλάδα στην Πορτογαλία με το Γιβραλτάρ, η Ισπανία υποδέχεται το Λίχτενσταϊν και τα πιο αμφίρροπα ματς φαντάζουν τα Σουηδία - Ολλανδία, Κροατία - Τουρκία και Ουκρανία - Ισλανδία.

Χωρίς τον Λιονέλ Μέσι θα παίξει η Αργεντινή στη Βενεζουέλα για την 8η αγωνιστική στην ζώνη της Νοτίου Αμερικής, ενώ σε αυτήν της Βόρειας-Κεντρικής Αμερικής και Καραϊβικής διεξάγεται η τελευταία αγωνιστική των ομίλων, από τους οποίους θα προκύψουν οι 6 ομάδες του τελικού ομίλου.

Δείτε παρακάτω αναλυτικά το πρόγραμμα των αγώνων και την κατάσταση σε όλες τις ηπείρους...

ΕΥΡΩΠΗ

 

Το πρόγραμμα της 1ης αγωνιστικής:

 

Κυριακή 4/9

Σαν Μαρίνο - Αζερμπαϊτζάν (19:00)

Δανία - Αρμενία

Καζακστάν - Πολωνία

Λιθουανία - Σλοβενία

Σλοβακία - Αγγλία

Τσεχία - Βόρειος Ιρλανδία (21:45)

Νορβηγία - Γερμανία

Ρουμανία - Μαυροβούνιο

Μάλτα - Σκωτία

 

Δευτέρα 5/9

Γεωργία - Αυστρία (19:00)

Σερβία - Ιρλανδία (21:45)

Ουαλία - Μολδαβία

Αλβανία - Σκόπια

Ισραήλ - Ιταλία

Ισπανία - Λίχτενσταϊν

Κροατία - Τουρκία

Ουκρανία - Ισλανδία

Φινλανδία - Κόσοβο

 

Τρίτη 6/9

Λευκορωσία - Γαλλία (21:45)

Βουλγαρία - Λουξεμβούργο

Σουηδία - Ολλανδία

Ανδόρα - Λετονία

Νήσοι Φερόε - Ουγγαρία

Ελβετία - Πορτογαλία

Βοσνία - Εσθονία

Κύπρος - Βέλγιο

Γιβραλτάρ - Ελλάδα

 

Οι όμιλοι

 

Group A

Ολλανδία

Γαλλία

Σουηδία

Βουλγαρία

Λευκορωσία

Λουξεμβούργο

 

Group B

Πορτογαλία

Ελβετία

Ουγγαρία

Νήσοι Φερόε

Λετονία

Ανδόρα

 

Group C

Γερμανία

Τσεχία

Βόρειος Ιρλανδία

Νορβηγία

Αζερμπαϊτζάν

Σαν Μαρίνο

 

Group D

Ουαλία

Αυστρία

Σερβία

Ιρλανδία

Μολδαβία

Γεωργία

 

Group E

Ρουμανία

Δανία

Πολωνία

Μαυροβούνιο

Αρμενία

Καζακστάν

 

Group F

Αγγλία

Σλοβακία

Σκωτία

Σλοβενία

Λιθουανία

Μάλτα

 

Group G

Ισπανία

Ιταλία

Αλβανία

Ισραήλ

Σκόπια

Λίχτενσταϊν

 

Group H

Βέλγιο

Βοσνία

Ελλάδα

Εσθονία

Κύπρος

Γιβραλτάρ

 

Group I

Κροατία

Ισλανδία

Ουκρανία

Τουρκία

Φινλανδία

Κόσοβο

 

*οι πρώτοι των ομίλων προκρίνονται στα τελικά του Μουντιάλ 2018, οι 8 καλύτεροι δεύτεροι μετά από κλήρωση θα παίξουν μπαράζ (4 ζευγάρια σε ματς μέσα-έξω) και οι 4 νικητές θα προκριθούν στα τελικά της Ρωσίας

 

 

ΝΟΤΙΟΣ ΑΜΕΡΙΚΗ

 

Το πρόγραμμα της 8ης αγωνιστικής:

 

Τρίτη 6/9

Βενεζουέλα - Αργεντινή (02:00)

Ουρουγουάη - Παραγουάη

Χιλή - Βολιβία (02:30)

Βραζιλία - Κολομβία (03:45)

Περού - Εκουαδόρ (05:15)

 

Η βαθμολογία

 

1. Αργεντινή 14 (7-4)

2. Ουρουγουάη 13 (12-5)

3. Κολομβία 13 (11-8)

4. Εκουαδόρ 13 (12-10)

5. Βραζιλία 12 (14-8)

6. Παραγουάη 12 (9-7)

7. Χιλή 10 (13-12)

8. Βολιβία 6 (9-13)

9. Περού 4 (6-14)

10. Βενεζουέλα 1 (7-19)

 

*οι 4 πρώτοι προκρίνονται στα τελικά του Μουντιάλ 2018, ο 5ος παίζει μπαράζ με τον πρωταθλητή Ωκεανίας (δηλαδή τη Νέα Ζηλανδία εκτός απροόπτου / η Αυστραλία έχει μετακομίσει στην Ασία)

 

 

Β-Κ ΑΜΕΡΙΚΗ & ΚΑΡΑΪΒΙΚΗ

 

Το πρόγραμμα της 6ης αγωνιστικής:

 

Τρίτη 6/9

ΗΠΑ - Τρινιντάντ (03:15)

Γουατεμάλα - Άγιος Βικέντιος

Κόστα Ρίκα - Παναμάς (04:30)

Τζαμάικα - Αϊτή

Μεξικό - Ονδούρα (05:00)

Καναδάς - Ελ Σαλβαδόρ

 

Οι βαθμολογίες

 

Group A

1. Μεξικό 15 (13-1)

2. Ονδούρα 7 (6-6)

3. Καναδάς 4 (2-7)

4. Ελ Σαλβαδόρ 2 (3-10)

 

Group B

1. Κόστα Ρίκα 13 (8-2)

2. Παναμάς 10 (6-2)

3. Τζαμάικα 4 (2-8)

4. Αϊτή 1 (0-4)

 

Group C

2. Τρινιντάντ 11 (13-5)

2. ΗΠΑ 10 (16-3)

3. Γουατεμάλα 7 (9-8)

4. Άγιος Βικέντιος 0 (3-25)

 

*οι 2 πρώτοι κάθε ομίλου προκρίνονται και θα δημιουργηθεί όμιλος με αυτές τις 6 ομάδες

**στον τελικό όμιλο των 6 ομάδων οι 3 πρώτοι θα προκριθούν στα τελικά του Μουντιάλ 2018 και ο 4ος θα παίξει μπαράζ (μέσα-έξω) με ομάδα από την Ασία

 

 

ΑΣΙΑ

 

Το πρόγραμμα της 2ης αγωνιστικής:

 

Τρίτη 6/9

Ιράκ - Σαουδική Αραβία (14:00)

Κίνα - Ιράν (14:35)

Συρία - Νότιος Κορέα (15:00)

Ταϊλάνδη - Ιαπωνία (15:15)

Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα - Αυστραλία (18:30)

Κατάρ - Ουζμπεκιστάν (19:00)

 

Οι βαθμολογίες

 

Group A

1. Ιράν 2 (2-0)

2. Νότιος Κορέα 3 (3-2)

3. Ουζμπεκιστάν 3 (1-0)

4. Κίνα 0 (2-3)

5. Συρία 0 (0-1)

6. Κατάρ 0 (0-2)

 

Group B

1. Αυστραλία 3 (2-0)

2. Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα 3 (2-1)

3. Σαουδική Αραβία 3 (1-0)

4. Ιαπωνία 0 (1-2)

5. Ταϊλάνδη 0 (0-1)

6. Ιράκ 0 (0-2)

 

*οι δύο πρώτοι κάθε ομίλου προκρίνονται στα τελικά του Μουντιάλ 2018, οι 3 τρίτοι παίζουν μεταξύ τους (μέσα-έξω) και ο νικητής παίζει μπαράζ (μέσα-έξω) με τον 4ο από την ζώνη της Κεντρικής-Βόρειας Αμερικής και Καραϊβικής

 

 

ΑΦΡΙΚΗ

 

*η πρώτη αγωνιστική διεξάγεται στις 3 Οκτωβρίου 2016

 

Οι όμιλοι

 

Group A

Τυνησία

Λιβύη

Λαϊκή Δημοκρατία του Κονγκό

Γουινέα

 

Group B

Ζάμπια

Καμερούν

Αλγερία

Νιγηρία

 

Group C

Γκαμπόν

Μάλι

Ακτή Ελεφαντοστού

Μαρόκο

 

Group D

Σενεγάλη

Νότιος Αφρική

Μπουρκίνα Φάσο

Πράσινο Ακρωτήρι

 

Group E

Γκάνα

Αίγυπτος

Κονγκό

Ουγκάντα

 

*οι πρώτοι των ομίλων προκρίνονται στα τελικά του Μουντιάλ 2018

 

 

ΩΚΕΑΝΙΑ

 

*η πρώτη αγωνιστική διεξάγεται στις 7 Νοεμβρίου 2016

 

Οι όμιλοι

 

Group A

Νέα Ζηλανδία

Νέα Καληδονία

Φίτζι

 

Group B

Παπούα Νέα Γουινέα

Νησιά Σολομώντα

Ταϊτή

 

*οι πρώτοι των ομίλων θα παίξουν μεταξύ τους (μέσα-έξω) και ο νικητής θα παίξει μπαράζ (μέσα-έξω) για θέση στα τελικά του Μουντιάλ 2018 με τον 5ο της Νοτίου Αμερικής

 

 

 

 
SHARE

BEST OF NETWORK

Η πραγματική διατροφή του Κριστιάνο Ρονάλντο

Ψάξαμε το instagram του πιο fit ποδοσφαιριστή του πλανήτη και βρήκαμε τι τρώει πρωί, μεσημέρι, βράδυ.

ΔΕΙΤΕ ΑΚΟΜΑ

 

ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕ ΤΟ SPORT24