ΜΟΥΝΤΙΑΛ

"Αυτοκτόνησε" η Βενεζουέλα με αρνητικό τον Μπαρόχα

Μπαρόχα

Η Βενεζουέλα προηγήθηκε με 2-0 του Περού όμως ισοφαρίστηκε σε 2-2 στο 94' με τον Αλάιν Μπαρόχα να φέρει ευθύνη και στα δυο τέρματα που δέχθηκε η ομάδα του (VIDEO).

"Χρυσή" ευκαιρία να μπει ξανά στο κόλπο της διεκδίκησης της 5ης θέσης (αρχικά) για τα προκριματικά του Μουντιάλ 2018 έχασε η Βενεζουέλα τα ξημερώματα της Παρασκευής. Οι "Llaneros" προηγήθηκαν με 2-0 του Περού χάρη στο πέναλτι του Οτέρο στο 32' και το καταπληκτικό σουτ του Βιγιαβουένα στο 57ο λεπτό.

Τα πάντα άλλαξαν, ωστόσο, στο δεύτερο ημίχρονο με τους γηπεδούχους του Περού να πιέζουν και να μειώνουν το σκορ στο 61ο λεπτό με τον Γκερέρο, ο οποίος σούταρε από το ύψος της μεγάλης περιοχής. Ο Μπαρόχα δεν υπολόγισε σωστά και η μπάλα χτύπησε πάνω του και μπήκε γκολ!

Το κακό για την Βενεζουέλα είναι πως σε μία από τις τελευταίες φάσεις του αγώνα στο 94ο λεπτό δέχθηκαν την ισοφάριση με κεφαλιά του Μάριο. Και σε αυτή τη φάση ο Μπαρόχα έχει ευθύνη, αφού δεν έκανε καλή έξοδο.