ΜΟΥΝΤΙΑΛ

Αρχή με νίκη στην Ζάμπια για τη Νιγηρία

Η Νιγηρία ξεκίνησε την τελική φάση των προκριματικών στην ζώνη της Αφρικής για το Μουντιάλ 2018 με νίκη στην Ζάμπια. Σκόρερς οι Ιγουόμπι και Ιχεανάτσο, βασικός ο Μπράουν Ιντέγε του Ολυμπιακού (videos)

Με σπουδαία εκτός έδρας νίκη ξεκίνησε η Νιγηρία την τελική φάση των προκριματικών στην ζώνη της Αφρικής για το Μουντιάλ 2018, καθώς επικράτησε 2-1 της Ζάμπια.

Ο άσος της Άρσεναλ, Άλεξ Ιγουόμπι, ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους στο 32' και δέκα λεπτά αργότερα διπλασίασε τα τέρματά τους ο επιθετικός της Μάντσεστερ Σίτι, Καλέτσι Ιχεανάτσο (στο 71' μείωσε ο Μπεσούμα).

Ο Ιχεανάτσο πέρασε και τον αντίπαλο τερματοφύλακα, αφού είχε κάνει το "ένα-δύο" με τον Μπράουν Ιντέγε. Δεν μπορεί ουσιαστικά να χρεωθεί ασίστ στον επιθετικό του Ολυμπιακού, ο οποίος ήταν βασικός και αγωνίστηκε μέχρι το 73ο λεπτό.

Ο Ιντέγε με τον Ιχεανάτσο ήταν στην επίθεση, δεξιά ο Μόουζες Σάιμον της Γάνδης, αριστερά ο Ιγουόμπι και στο κεντρικοί μέσοι οι Όμπι Μικέλ της Τσέλσι και Ογκένι Ονάζι της Τράμπζονσπορ (μέχρι το καλοκαίρι ήταν στην Λάτσιο).

Η νίκη της Νιγηρίας την έφερε μόνη στην κορυφή του 2ου ομίλου, καθώς Αλγερία και Καμερούν αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1. Προφανώς ο 2ος όμιλος είναι ο κορυφαίος από τους 5 (μόνο ο πρώτος πάει στο Μουντιάλ).

Εκτός έδρας νίκη επίσης με 2-1 πήρε η Αίγυπτος στο Κονγκό, κάνοντας μάλιστα ανατροπή με τα τέρματα των Μοχάμεντ Σαλάχ και Αμπντάλα Ελ Σαΐντ.

Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής:

Παρασκευή 7/10

Γκάνα - Ουγκάντα 0-0

Σάββατο 8/10

Γκαμπόν - Μαρόκο 0-0

Λαϊκή Δημοκρατία του Κονγκό - Λιβύη 4-0 (6' και 56' Εμ'Μποκανί, 45' Μπολινζί, 69' Μουμπέλ)

Ακτή Ελεφαντοστού - Μάλι 3-1 (26' Κοτζιάμ 31' αυτ. Σαλίφ Κουλιμπαλί, 34' Ζερβινιό / 18' Σαμπού Γιαταμπαρέ)

Μπουρκίνα Φάσο - Νότιος Αφρική 1-1 (91' Μπανού Ντιαουαρά / 80' Φέρμαν)

Σενεγάλη - Πράσινο Ακρωτήρι 2-0 (24' Μπαλντέ Κεϊτά, 80' Μουσά Σο)

Κυριακή 9/10

Ζάμπια - Νιγηρία 1-2 (71' Μπεσούμα / 32' Ιγουόμπι, 42' Ιχεανάτσο)

Κονγκό - Αίγυπτος 1-2 (24' Ντορ / 41' Σαλάχ, 58' Ελ Σαΐντ)

Τυνησία - Γουινέα 2-0 (58' Αμπντενούρ, 80' Μπεν-Χατιρά)

Αλγερία - Καμερούν 1-1 (7' Σουντανί / 24' Μουκαντζό)

*οι πρώτοι των ομίλων προκρίνονται στα τελικά του Μουντιάλ 2018

**σε ισοβαθμία μετρά η διαφορά τερμάτων, μετά η καλύτερη επίθεση και μετά τα μεταξύ τους ματς

Ζάμπια - Νιγηρία 1-2

Αλγερία - Καμερούν 1-1

Κονγκό - Αίγυπτος 1-2

Τυνησία - Γουινέα 2-0

Ακτή Ελεφαντοστού - Μάλι 3-1

Σενεγάλη - Πράσινο Ακρωτήρι 2-0

Μπουρκίνα Φάσο - Νότιος Αφρική 1-1

Λαϊκή Δημοκρατία του Κονγκό - Λιβύη 4-0