Τα προκριματικά του Μουντιάλ 2018

Τα προκριματικά του Μουντιάλ 2018

Η Ελλάδα αντιμετωπίζει το Βέλγιο, μία απ'τις 3 ομάδες μόνο με νίκες στην Ευρώπη, ενώ Βραζιλία και Αργεντινή δίνουν κρισιμότατα ματς στη Ν.Αμερική. Δείτε το πρόγραμμα των προκριματικών του Μουντιάλ και τις βαθμολογίες

Έπειτα από 4 μήνες επιστρέφουν τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2018, με σημαντικότερη αναμέτρηση στην Ευρώπη να είναι αυτή της εθνικής Ελλάδος στις Βρυξέλλες.

Πρόκειται για... ντέρμπι κορυφής, ενώ το Βέλγιο είναι μία από τις τρεις χώρες που μετά από 4 αγωνιστικές έχει μόνο νίκες. Οι άλλες δύο είναι οι Γερμανία και Ελβετία.

Ντέρμπι κορυφής διεξάγεται και στη Νότιο Αμερική, με την Ουρουγουάη να υποδέχεται την Βραζιλία, ενώ ακόμη πιο κρίσιμο είναι το ματς μεταξύ της Χιλής και της Αργεντινής. Αν η παρέα του Μέσι ηττηθεί, τότε τα πράγματα γίνονται πραγματικά δύσκολα για πρόκριση στα τελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Δείτε παρακάτω αναλυτικά το πρόγραμμα των αγώνων και την κατάσταση σε όλες τις ηπείρους...

ΕΥΡΩΠΗ

 

Το πρόγραμμα της 5ης αγωνιστικής:

 

Παρασκευή 24/03

Γεωργία - Σερβία (19:00)

Τουρκία - Φινλανδία

Αυστρία - Μολδαβία (21:45)

Ιρλανδία - Ουαλία

Ιταλία - Αλβανία

Λίχτενσταϊν - Σκόπια

Ισπανία - Ισραήλ

Κροατία - Ουκρανία

Κόσοβο - Ισλανδία

 

Σάββατο 25/03

Σουηδία - Λευκορωσία (19:00)

Ανδόρα - Νήσοι Φερόε

Ελβετία - Λετονία

Κύπρος - Εσθονία

Βοσνία - Γιβραλτάρ

Βουλγαρία - Ολλανδία (21:45)

Λουξεμβούργο - Γαλλία

Πορτογαλία - Ουγγαρία

Βέλγιο - Ελλάδα

 

Κυριακή 26/03

Αζερμπαϊτζάν - Γερμανία (19:00)

Σαν Μαρίνο - Τσεχία

Αρμενία - Καζακστάν

Αγγλία - Λιθουανία

Β.Ιρλανδία - Νορβηγία (21:45)

Μαυροβούνιο - Πολωνία

Ρουμανία - Δανία

Μάλτα - Σλοβακία

Σκωτία - Σλοβενία

 

Οι βαθμολογίες

 

Group A

1. Γαλλία 10 (7-2)

2. Ολλανδία 7 (8-4)

3. Σουηδία 7 (6-3)

4. Βουλγαρία 6 (6-10)

5. Λευκορωσία 2 (2-6)

6. Λουξεμβούργο 1 (5-9)

 

Group B

1. Ελβετία 12 (9-3)

2. Πορτογαλία 9 (16-3)

3. Ουγγαρία 7 (8-3)

4. Νήσοι Φερόε 4 (2-8)

5. Λετονία 3 (2-8)

6. Ανδόρα 0 (1-13)

 

Group C

1. Γερμανία 12 (16-0)

2. Βόρειος Ιρλανδία 7 (8-2)

3. Αζερμπαϊτζάν 7 (2-4)

4. Τσεχία 5 (2-4)

5. Νορβηγία 3 (5-7)

6. Σαν Μαρίνο 0 (1-17)

 

Group D

1. Ιρλανδία 10 (7-3)

2. Σερβία 8 (9-5)

3. Ουαλία 6 (8-4)

4. Αυστρία 4 (6-7)

5. Γεωργία 2 (3-5)

6. Μολδαβία 1 (2-11)

 

Group E

1. Πολωνία 10 (10-5)

2. Μαυροβούνιο 7 (9-4)

4. Δανία 6 (7-5)

3. Ρουμανία 5 (6-4)

5. Αρμενία 3 (4-10)

6. Καζακστάν 2 (3-11)

 

Group F

1. Αγγλία 10 (6-0)

2. Σλοβενία 8 (4-2)

3. Σλοβακία 6 (7-2)

4. Λιθουανία 5 (5-7)

5. Σκωτία 4 (6-8)

6. Μάλτα 0 (1-10)

 

Group G

1. Ισπανία 10 (15-1)

2. Ιταλία 10 (11-4)

3. Ισραήλ 9 (8-5)

4. Αλβανία 6 (4-6)

5. Σκόπια 0 (4-11)

6. Λίχτενσταϊν 0 (1-16)

 

Group H

1. Βέλγιο 12 (21-1)

2. Ελλάδα 10 (9-2)

3. Βοσνία 7 (8-5)

4. Κύπρος 3 (3-8)

5. Εσθονία 3 (5-15)

6. Γιβραλτάρ 0 (2-17)

 

Group I

1. Κροατία 10 (10-1)

2. Ουκρανία 8 (7-3)

3. Ισλανδία 7 (6-5)

4. Τουρκία 5 (5-5)

5. Φινλανδία 1 (3-6)

6. Κόσοβο 1 (1-12)

 

*οι πρώτοι των ομίλων προκρίνονται στα τελικά του Μουντιάλ 2018, οι 8 καλύτεροι δεύτεροι μετά από κλήρωση θα παίξουν μπαράζ (4 ζευγάρια σε ματς μέσα-έξω) και οι 4 νικητές θα προκριθούν στα τελικά της Ρωσίας

**σε ισοβαθμία μετρά η διαφορά τερμάτων, μετά η καλύτερη επίθεση και μετά τα μεταξύ τους ματς

 

 

ΝΟΤΙΟΣ ΑΜΕΡΙΚΗ

 

Το πρόγραμμα της 13ης αγωνιστικής:

 

Πέμπτη 23/03

Κολομβία - Βολιβία (22:30)

Παραγουάη - Εκουαδόρ (01:00)

Ουρουγουάη - Βραζιλία

Αργεντινή - Χιλή (01:30)

Βενεζουέλα - Περού

 

Το πρόγραμμα της 14ης αγωνιστικής:

 

Τρίτη 28/03

Βολιβία - Αργεντινή (23:00)

Εκουαδόρ - Κολομβία (00:00)

Χιλή - Βενεζουέλα (01:00)

Βραζιλία - Παραγουάη (03:45)

Περού - Ουρουγουάη (05:15)

 

Η βαθμολογία

 

1. Βραζιλία 27 (28-9)

2. Ουρουγουάη 23 (24-11)

3. Εκουαδόρ 20 (22-16)

4. Χιλή 20 (21-17)*

---------------------------------------

5. Αργεντινή 19 (14-12)

---------------------------------------

6. Κολομβία 18 (15-15)

7. Παραγουάη 15 (11-17)

8. Περού 14 (18-20)*

9. Βολιβία 7 (10-31)*

10. Βενεζουέλα 5 (14-29)

 

*η Βολιβία έχασε 0-3 στα χαρτιά τα ματς με Περού και Χιλή (αρχικά νίκη και ισοπαλία), λόγω αντικανονικής συμμετοχής παίκτη

**οι 4 πρώτοι προκρίνονται στα τελικά του Μουντιάλ 2018, ο 5ος παίζει μπαράζ με τον πρωταθλητή Ωκεανίας (δηλαδή τη Νέα Ζηλανδία εκτός απροόπτου / η Αυστραλία έχει μετακομίσει στην Ασία)

***σε ισοβαθμία μετρά η διαφορά τερμάτων, μετά η καλύτερη επίθεση και μετά τα μεταξύ τους ματς

 

 

Β-Κ ΑΜΕΡΙΚΗ & ΚΑΡΑΪΒΙΚΗ

 

Το πρόγραμμα της 3ης αγωνιστικής:

 

Παρασκευή 24/03

Τρινιντάντ - Παναμάς (01:00)

Μεξικό - Κόστα Ρίκα (03:50)

ΗΠΑ - Ονδούρα (04:50)

 

Το πρόγραμμα της 4ης αγωνιστικής:

 

Τρίτη 28/03

Ονδούρα - Κόστα Ρίκα (00:00)

Τρινιντάντ - Μεξικό (02:00)

Παναμάς - ΗΠΑ (05:05)

 

Η βαθμολογία

 

1. Κόστα Ρίκα 6 (6-0)

2. Μεξικό 4 (2-1)

3. Παναμάς 4 (1-0)

------------------------------------

4. Ονδούρα 3 (3-2)

------------------------------------

5. Τρινιντάντ 0 (1-5)

6. ΗΠΑ 0 (1-6)

 

*οι 3 πρώτοι θα προκριθούν στα τελικά του Μουντιάλ 2018 και ο 4ος θα παίξει μπαράζ (μέσα-έξω) με ομάδα από την Ασία

**σε ισοβαθμία μετρά η διαφορά τερμάτων, μετά η καλύτερη επίθεση και μετά τα μεταξύ τους ματς

 

 

ΑΣΙΑ

 

Το πρόγραμμα της 6ης αγωνιστικής:

 

Πέμπτη 23/03

Κίνα - Νότιος Κορέα (13:45)

Συρία - Ουζμπεκιστάν (14:00)

Ιράκ - Αυστραλία

Ταϊλάνδη - Σαουδική Αραβία

Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα - Ιαπωνία (17:30)

Κατάρ - Ιράν (18:00)

 

Το πρόγραμμα της 7ης αγωνιστικής:

 

Τρίτη 28/03

Αυστραλία - Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα (12:00)

Ιαπωνία - Ταϊλάνδη (13:35)

Νότιος Κορέα - Συρία (14:00)

Ιράν - Κίνα (15:00)

Ουζμπεκιστάν - Κατάρ (16:00)

Σαουδική Αραβία - Ιράκ (20:30)

 

Οι βαθμολογίες

 

Group A

1. Ιράν 11 (4-0)

2. Νότιος Κορέα 10 (8-6)

3. Ουζμπεκιστάν 9 (4-0)

4. Συρία 5 (1-2)

5. Κατάρ 4 (3-6)

6. Κίνα 2 (2-6)

 

Group B

1. Σαουδική Αραβία 10 (9-5)

2. Ιαπωνία 10 (8-5)

3. Αυστραλία 9 (8-5)

4. Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα 9 (7-6)

5. Ιράκ 3 (6-8)

6. Ταϊλάνδη 1 (3-12)

 

*οι δύο πρώτοι κάθε ομίλου προκρίνονται στα τελικά του Μουντιάλ 2018, οι 3 τρίτοι παίζουν μεταξύ τους (μέσα-έξω) και ο νικητής παίζει μπαράζ (μέσα-έξω) με τον 4ο από την ζώνη της Κεντρικής-Βόρειας Αμερικής και Καραϊβικής

**σε ισοβαθμία μετρά η διαφορά τερμάτων, μετά η καλύτερη επίθεση και μετά τα μεταξύ τους ματς

 

 

ΑΦΡΙΚΗ

 

*η 3η αγωνιστική θα διεξαχθεί τον Αύγουστο

 

Οι βαθμολογίες

 

Group A

1. Λαϊκή Δημοκρατία του Κονγκό 6 (6-1)

2. Τυνησία 6 (3-0)

3. Γουινέα 0 (1-4)

4. Λιβύη 0 (0-5)

 

Group B

1. Νιγηρία 6 (5-2)

2. Καμερούν 2 (2-2)

3. Αλγερία 1 (2-4)

4. Ζάμπια 1 (2-3)

 

Group C

1. Ακτή Ελεφαντοστού 4 (3-1)

2. Γκαμπόν 2 (0-0)

3. Μαρόκο 2 (0-0)

4. Μάλι 1 (1-3)

 

Group D

1. Μπουρκίνα Φάσο 4 (3-1)

2. Νότιος Αφρική 4 (3-2)

3. Σενεγάλη 3 (3-2)

4. Πράσινο Ακρωτήρι 0 (0-4)

 

Group E

1. Αίγυπτος 6 (4-1)

2. Ουγκάντα 4 (1-0)

3. Γκάνα 1 (0-2)

4. Κονγκό 0 (1-3)

 

*οι πρώτοι των ομίλων προκρίνονται στα τελικά του Μουντιάλ 2018

**σε ισοβαθμία μετρά η διαφορά τερμάτων, μετά η καλύτερη επίθεση και μετά τα μεταξύ τους ματς

 

 

ΩΚΕΑΝΙΑ

 

Το πρόγραμμα της 3ης αγωνιστικής:

 

Πέμπτη 23/3

Παπούα Νέα Γουινέα - Ταϊτή (08:00)

Παρασκευή 24/3

Φίτζι - Νέα Ζηλανδία (03:00)

 

Το πρόγραμμα της 4ης αγωνιστικής:

 

Τρίτη 28/3

Νέα Ζηλανδία - Φίτζι (09:35)

Τετάρτη 29/3

Ταϊτή - Παπούα Νέα Γουινέα (08:00)

 

*ρεπό Νέα Καληδονία και Νησιά Σολομώντα

 

Οι βαθμολογίες

 

Group A

1. Νέα Ζηλανδία 4 (2-0)

2. Νέα Καληδονία 1 (0-2)

3. Φίτζι -

 

Group B

1. Ταϊτή 3 (3-1)

2. Νησιά Σολομώντα 3 (1-3)

3. Παπούα Νέα Γουινέα -

 

*οι πρώτοι των ομίλων θα παίξουν μεταξύ τους (μέσα-έξω) και ο νικητής θα παίξει μπαράζ (μέσα-έξω) για θέση στα τελικά του Μουντιάλ 2018 με τον 5ο της Νοτίου Αμερικής

**σε ισοβαθμία μετρά η διαφορά τερμάτων, μετά η καλύτερη επίθεση και μετά τα μεταξύ τους ματς

 

 

AP Photo/Natacha Pisarenko

 
SHARE

BEST OF NETWORK

Αλλάζει ο καιρός: Έρχονται καταιγίδες, πτώση της θερμοκρασίας και χιόνια

Τέρμα το "καλοκαίρι" των τελευταίων ημερών, αφού η νέα εβδομάδα έρχεται με χειμερινές διαθέσεις. Διάλεξε την περιοχή που θέλεις και δες τι καιρό θα κάνει τις επόμενες μέρες

Αλεξάνδρα Παναγιώταρου, η Pamkiller της φετινής τηλεοπτικής σεζόν

Το 'πρωτοξάδελφη της Barbie' κορίτσι από την Τρίπολη, που διαπρέπει στο My Style Rocks, δεν είναι (μόνο) αυτό που βλέπεις.

ΒΙΝΤΕΟ

Αλεξανδρούπολη: Αυτά είναι τα βίντεο φρίκης στο κινητό του τζιχαντιστή

Ο 32χρονος, που υποστηρίζει ότι ανήκει στον Ελεύθερο Συριακό Στρατό και όχι στο Ισλαμικό Κράτος, φαίνεται να κρατά καλάσνικοφ ενώ εικάζεται ότι είναι ο ίδιος σε εικόνες, όπου εμφανίζεται ένας άνδρας να κραδαίνει κεφάλια αιχμαλώτων - ΣΚΛΗΡΕΣ ΕΙΚΟΝΕΣ

9 μεγαλύτερες γκομενοπαγίδες από το να έχεις σκύλο

Βρήκαμε τα μαθήματα που πρέπει να ξεκινήσεις για να μην μείνεις μόνος αυτή τη σεζόν.

 
ΠΟΛΙΤΙΚΑ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ
ΔΕΙΤΕ ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕ ΤΟ SPORT24