Τα προκριματικά σε όλο τον πλανήτη

Τα προκριματικά σε όλο τον πλανήτη

Η Αργεντινή υποδέχεται την Κολομβία και με νίκη θα βρίσκεται μία ανάσα από τα τελικά του Μουντιάλ 2014. Δείτε αναλυτικά το πρόγραμμα στα προκριματικά σε όλο τον πλανήτη

Προκριματικά Μουντιάλ 2014 ανά τον πλανήτη την Παρασκευή, με την αναμέτρηση της Αργεντινής με την Κολομβία να ξεχωρίζει.

Αν οι Αργεντινοί νικήσουν στο "Μονουμεντάλ" θα βρίσκονται μία ανάσα από την εξασφάλιση πρόκρισης στα τελικά και μαθηματικά.

Θυμίζουμε πως τα προκριματικά στην Ωκεανία ολοκληρώθηκαν και η Νέα Ζηλανδία περιμένει το μπαράζ.

Στην Ασία δεν έχει ματς την Παρασκευή, αλλά τις δύο Τρίτες που ακολουθούν διεξάγονται οι δύο τελευταίες αγωνιστικές.

Την προηγούμενη Τρίτη η Ιαπωνία έγινε η πρώτη ομάδα των προκριματικών (με εξαίρεση την διοργανώτρια, Βραζιλία, δηλαδή), που εξασφάλισε πρόκριση στα τελικά.

ΝΟΤΙΟΣ ΑΜΕΡΙΚΗ

 

Το πρόγραμμα της 13ης αγωνιστικής:

 

Τρίτη

Βολιβία - Βενεζουέλα (23:00)

Αργεντινή - Κολομβία (01:05)

Παραγουάη - Χιλή (03:10)

Περού - Εκουαδόρ (05:10)

*ρεπό η Ουρουγουάη

 

Η βαθμολογία

 

1. Αργεντινή 24 (11)

2. Εκουαδόρ 20 (10)

3. Κολομβία 19 (10)

4. Χιλή 15 (11)

5. Βενεζουέλα 15 (11)

6. Ουρουγουάη 13 (11)

7. Περού 11 (10)

8. Βολιβία 9 (11)

9. Παραγουάη 8 (11)

 

*σε παρένθεση τα ματς που έχει δώσει κάθε ομάδα

**οι 4 πρώτοι πάνε Μουντιάλ 2014 και ο 5ος παίζει μπαράζ με ομάδα από την Ασία

 

Ο πίνακας των σκόρερς

 

9 γκολ

Γκονσάλο Ιγκουαΐν (Αργεντινή)

 

8 γκολ

Λιονέλ Μέσι (Αργεντινή)

Λουΐς Σουάρες (Ουρουγουάη)

 

6 γκολ

Ρανταμέλ Φαλκάο (Κολομβία)

 

5 γκολ

Φελίπε Καϊσέδο (Εκουαδόρ)

 

4 γκολ

Χέφερσον Φαρφάν (Περού)

Κριστιάν Μπενίτες (Εκουαδόρ)

Τεόφιλο Γκουτιέρες (Κολομβία)

Χοσέ Σαλομόν Ροντόν (Βενεζουέλα)

 

 

ΒΟΡΕΙΟΣ, ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΑΜΕΡΙΚΗ & ΚΑΡΑΪΒΙΚΗ

 

Το πρόγραμμα της 4ης αγωνιστικής:

 

Παρασκευή

Τζαμάικα - ΗΠΑ (04:30)

Παναμάς - Μεξικό (05:00)

Κόστα Ρίκα - Ονδούρα

 

Η βαθμολογία

 

1. Μεξικό 6

2. Παναμάς 5

3. Κόστα Ρίκα 4

4. ΗΠΑ 4

5. Ονδούρα 4

6. Τζαμάικα 2

 

*Μεξικό & Τζαμάικα έχουν ένα ματς περισσότερο

*Οι 3 πρώτοι πάνε Μουντιάλ 2014 και ο τέταρτος παίζει μπαράζ με τον 1ο της Ωκεανίας (Νέα Ζηλανδία)

 

 

ΑΦΡΙΚΗ

 

Αποτελέσματα & πρόγραμμα της 4ης αγωνιστικής:

 

Τετάρτη

Μαλάουι - Ναμίμπια 0-0

Κένυα - Νιγηρία 0-1 (81' Μούσα)

 

Πέμπτη

Λιβύη - Κονγκό (18:30)

Σουδάν - Γκάνα (20:00)

 

Παρασκευή

Ουγκάντα - Λιβερία (16:00)

Ζάμπια - Λεσότο

Μποτσουάνα - Αιθιοπία

Κεντροαφρικανική Δημοκρατία - Νότιος Αφρική (17:00)

Γκαμπόν - Κονγκό (17:30)

Αγκόλα - Σενεγάλη (18:00)

Σιέρα Λεόνε - Τυνησία (19:30)

Γκάμπια - Ακτή Ελεφαντοστού

Πράσινο Ακρωτήρι - Γουινέα Ισημερινού (20:30)

Μαρόκο - Τανζανία (23:00)

 

Σάββατο

Ζιμπάμπουε - Αίγυπτος (16:00)

Νίγηρας - Μπουρκίνα Φάσο (18:00)

Μπενίν - Αλγερία

Τόγκο - Καμερούν (18:30)

Γουινέα - Μοζαμβίκη (20:00)

Μάλι - Ρουάντα (21:00)

 

 

Οι βαθμολογίες

 

1ος όμιλος

1. Αιθιοπία 7

2. Νότιος Αφρική 5

3. Κεντροαφρικανική Δημοκρατία 3

4. Μποτσουάνα 1

 

2ος όμιλος

1. Τυνησία 9

2. Σιέρα Λεόνε 4

3. Γουινέα Ισημερινού 4

4. Πράσινο Ακρωτήρι 0

 

3ος όμιλος

1. Ακτή Ελεφαντοστού 7

2. Τανζανία 6

3. Μαρόκο 2

4. Γκάμπια 1

 

4ος όμιλος

1. Ζάμπια 7

2. Γκάνα 6

3. Σουδάν 1

4. Λεσότο 2

 

5ος όμιλος

1. Κονγκό 9

2. Μπουρκίνα Φάσο 3

3. Γκαμπόν 3

4. Νίγηρας 3

 

6ος όμιλος

1. Νιγηρία 8

2. Μαλάουι 6

3. Ναμίμπια 4

4. Κένυα 2

 

7ος όμιλος

1. Αίγυπτος 9

2. Γουϊνέα 4

3. Ζιμπάμπουε 1

4. Μοζαμβίκη 2

 

8ος όμιλος

1. Αλγερία 6

2. Μάλι 6

3. Μπενίν 4

4. Ρουάντα 1

 

9ος όμιλος

1. Καμερούν 6

2. Λιβύη 5

3. Δημοκρατία του Κονγκό 4

4. Τόγκο 1

 

10ος όμιλος

1. Σενεγάλη 5

2. Λιβερία 4

3. Αγκόλα 3

4. Ουγκάντα 2

 

*Προκρίνεται ο πρώτος κάθε ομίλου και αυτές οι 10 ομάδες με κλήρωση θα δημιουργήσουν 5 ζευγάρια. Αυτά θα παίξουν νοκ-άουτ (μέσα-έξω) και οι 5 νικητές πάνε Μουντιάλ 2014

 

 

ΑΣΙΑ

 

Το πρόγραμμα 9ης & 10ης αγωνιστικής:

 

Τρίτη 11/06

Αυστραλία - Ιορδανία (11:00)

Ν.Κορέα - Ουζμπεκιστάν (14:00)

Ιράκ - Ιαπωνία (17:30)

Ιράν - Λίβανος (19:30)

 

Τρίτη 18/06

Αυστραλία - Ιράκ (11:00)

Ν.Κορέα - Ιράν (15:00)

Ουζμπεκιστάν - Κατάρ

Ιορδανία - Ομάν (19:00)

 

Οι βαθμολογίες

 

1ος όμιλος

1. Ουζμπεκιστάν 11 (6)

2. Ν. Κορέα 11 (6)

3. Ιράν 10 (6)

4. Κατάρ 7 (7)

5. Λίβανος 5 (7)

 

2ος όμιλος

1. Ιαπωνία 14 (7)

2. Ομάν 9 (7)

3. Ιορδανία 7 (6)

4. Αυστραλία 7 (6)

5. Ιράκ 5 (6)

 

*Οι δύο πρώτοι κάθε ομίλου πάνε Μουντιάλ 2014. Οι 3οι παίζουν μπαράζ μεταξύ τους και ο νικητής παίζει μπαράζ με τον 5ο της Νοτίου Αμερικής για μία θέση του Μουντιάλ 2014

 

ΩΚΕΑΝΙΑ

 

Η τελική βαθμολογία

 

1. Νέα Ζηλανδία 18

2. Νέα Καληδονία 12

3. Ταϊτή 3

4. Νησιά Σολομώντα 3

 

*Ο νικητής του ομίλου θα παίξει μπαράζ για την πρόκριση στα τελικά του Μουντιάλ 2014 με τον 4ο από την Βόρειο, Κεντρική Αμερική και Καραϊβική

 

 

 

SHARE:
ΛΙΣΤΕΣ

ΛΙΣΤΕΣ

Τα 13 χειρότερα πράγματα που μπορούν να συμβούν στο φαγητό σου

Ούτε στον (πεινασμένο) εχθρό σου να μην τύχουν.

ΣΙΝΕΜΑ

ΣΙΝΕΜΑ

Από καινούριο DiCaprio μέχρι ζέσταμα για ‘Luke Cage’: Τα 10 must τρέιλερ της ημέρας

Θες φαινόμενο του θερμοκηπίου; Θες Justin Timberlake; Θες μπουνιές και κλωτσιές; Όλα τα ‘χει αυτή η Τετάρτη.

ΕΛΛΑΔΑ

ΕΛΛΑΔΑ

Τέλος εποχής για το γάλα 'Νουνού Εκλεκτό'

Μετά από την ΦΑΓΕ και η Νουνού αποφάσισε να αποχωρήσει από την αγορά του φρέσκου γάλακτος. Ποιος είναι ο λόγος

ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ

ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ

Χρεοκόπησε η εταιρία παραγωγής της σειράς 'Το Νησί'

Η TVE είχε αναλάβει την παραγωγή εκτός από την ξεχωριστή τηλεοπτική σειρά και σε εκπομπές όπως "Το Κόκκινο Δωμάτιο", "Άκρως Οικογενειακόν", "Δύο Ξένοι", αλλά και στο "ΑΜΑΝ τα καθάρματα"

 
 
ΤO KΑΘΗΜΕΡΙΝΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ INTERNET

ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕ ΤΟ SPORT24

ΜΟΥΝΤΙΑΛ 2014