ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

ΣενεΖάλη για την Κολομβία

Η Κολομβία προηγήθηκε με 2-0 στο πρώτο ημίχρονο, αλλά δεν κατάφερε να νικήσει την Σενεγάλη, αν και έπαιζε και με παίκτη περισσότερο για 25 λεπτά (video)

Η πρώτη αντίπαλος της Ελλάδας στο Μουντιάλ 2014, η Κολομβία, αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με την Σενεγάλη σε διεθνές φιλικό στο Μπουένος Άιρες, αν και στο ημίχρονο ήταν μπροστά στο σκορ με 2-0.

Στο 11' άνοιξε το σκορ από κοντά ο επιθετικός της Ρίβερ Πλέιτ, Τεόφιλο Γκουτιέρες, ενώ το 2-0 έκανε με εξαιρετικό σουτ αυτός της Σεβίλλης, Κάρλος Μπάκα, στο 45'.

Ο 43άχρονος Κολομβιανός τερματοφύλακας, Φαρίντ Μονδραγόν, έχει ευθύνη στο γκολ με το οποίο μείωσε στο 47'ο Μουσά Κονατέ, ενώ στο 52΄ο Σεΐκ Ν'Ντοΐ ισοφάρισε σε 2-2 με τρομερό μακρινό σουτ!

Οι Σενεγαλέζοι έπαιζαν από το 67' με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Σεκ, αλλά τελικά δεν ηττήθηκαν.