COPA LIBERTADORES

Τεράστια νίκη με Ρικέλμε η Μπόκα Τζούνιορς

Με πέναλτι του Ρικέλμε η Μπόκα Τζούνιορς πήρε τεράστια νίκη μέσα στο Μοντεβιδέο επί της Νασιονάλ, η οποία έχασε πέναλτι στο 23' και έπαιζε από τότε με παίκτη παραπάνω! Η Ατλέτικο Μινέιρο του Ροναλντίνιο έγινε η πρώτη που πέρασε στους "16" (videos)

Η Μπόκα Τζούνιορς επικράτησε με 1-0 της Νασιονάλ μέσα στο "Σεντενάριο" του Μοντεβιδέο, νίκη που μπορεί να χαρακτηριστεί τεράστια λόγω της εξέλιξης.

Ο Χουάν Ρομάν Ρικέλμε με εκτέλεση πέναλτι στο 44ο λεπτό πέτυχε το μοναδικό τέρμα και χάρισε το "διπλό" στους Αργεντινούς, οι οποίοι πέρασαν έτσι στην 2η θέση του 1ου ομίλου.

Από το 21ο λεπτό όμως η Μπόκα έπαιζε με 10 παίκτες λόγω της αποβολής του Κλαούντιο Πέρες, ο οποίος υπέπεσε σε πέναλτι.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο πρώην της Εσπανιόλ, Ιβάν Αλόνσο, όμως αστόχησε στο 23' (ψηλά άουτ) και η ομάδα του τελικά τιμωρήθηκε εν συνεχεία.

Άλβαρο Ρεκόμπα και Σεμπαστιάν Αμπρέου μπήκαν ως αλλαγή στο ματς, αλλά δεν μπόρεσαν να οδηγήσουν την Νασιονάλ έστω στην ισοφάριση, παρά το αριθμητικό πλεονέκτημα.

Στους "16" η Ατλέτικο Μινέιρο

Από τις υπόλοιπες αναμετρήσεις της εβδομάδας ξεχώρισε η νίκη της Ατλέτικο Μινέιρο, η οποία επικράτησε 2-1 της Στρόνγκεστ μέσα στην Βολιβία και έκανε το "4 στα 4".

Μάλιστα, η ομάδα του Ροναλντίνιο έγινε η πρώτη στην διοργάνωση που εξασφάλισε πρόκριση στους "16".

Τα αποτελέσματα της εβδομάδας:

Τρίτη

Σπόρτινγκ Κριστιάλ - Λιμπερτάδ 1-1 (74' Ίρβεν Άβιλα / 53' Πάμπλο Βελάσκες)

Βέλες Σάρσφιλντ - Πενιαρόλ 3-1 (29' αυτ. Ενρίκε Μπολόνια, 75' Φεντερίκο πέν. Ινσούα, 77' Χόναταν Κοπέτε / 24' πέν. Φαμπιάν Εστογιανόφ)

Ουνιβερσιδάδ ντε Τσίλε - Νιούελς Ολντ Μπόις 0-2 (19' Μάξι Ροντρίγκες, 84' Μαρτίν Τόνσο)

Καράκας - Γκρέμιο 2-1 (45' Άνχελο Πένια, 67' Έντερ Φαρίας / 17' Ελάνο)

Τετάρτη

Μπαρσελόνα - Τολούκα 0-0

Ντεπορτίβο Λάρα - Ολίμπια 1-5 (52' Χούμπερ Μοσκέρα / 7' Φρέντι Μπαρέιρο, 26' Ερμίνιο Μιράντα, 41' και 47' Ουίλσον Πιτόνι, 80' Εντουάρντο Αράντα)

Δε Στρόνγκεστ - Ατλέτικο Μινέιρο 1-2 (44' Άρολντ Ρέινα / 10' Ντιέγκο Ταρντέλι, 82' αυτ. Λουίς Μέντες)

Κορίνθιανς - Τιχουάνα 3-0 (27' Πάτο, 36' Πάολο Γκερέρο, 82' Παουλίνιο)

Πέμπτη

Νασιονάλ Μοντεβιδέο - Μπόκα Τζούνιορς 0-1 (44' πέν. Χουάν Ρομάν Ρικέλμε)

Αρσενάλ Σαραντί - Σάο Πάουλο 2-1 (66' Χόρχε Ορτίς, 85' Ντιέγκο Μπραχέρι / 72' Αλοΐζιο)

Σαν Χοσέ - Μιγιονάριος 2-0 (14' Μαρσέλο Γκόμες, 48' Κάρλος Σαουσέδο)