COPA LIBERTADORES

"Όργια" η Ρίβερ Πλέιτ στη Βραζιλία

Η Ρίβερ Πλέιτ είχε χάσει με 0-1 στο "Μονουμεντάλ", όμως νίκησε 3-0 την Κρουζέιρο στο "Μινεράο" του Μπέλο Οριζόντε και πήρε θριαμβευτική πρόκριση στα ημιτελικά του Copa Libertadores (videos)

Εντυπωσιακή πρόκριση για την Ρίβερ Πλέιτ στα ημιτελικά του Copa Libertadores 2015, καθώς με εξαιρετική εμφάνιση νίκησε με 3-0 την Κρουζέιρο στο Μπέλο Οριζόντε, ανατρέποντας την ήττα της με 0-1 πριν μία εβδομάδα στο "Μονουμεντάλ" του Μπουένος Άιρες.

Η αναμέτρηση έγινε στο "Μινεράο", το γήπεδο δηλαδή στο οποίο η Γερμανία νίκησε 7-1 την Βραζιλία στον ημιτελικό του Μουντιάλ 2014 και τώρα η πρωταθλήτρια Βραζιλίας ταπεινώθηκε από την πρωταθλήτρια Αργεντινής στο "Final 2014" (το Inicial το πήρε η Ράσινγκ Κλουμπ).

Ο Κάρλος Σάντσες στο 20ό λεπτό άνοιξε το σκορ από ασίστ του Τεόφιλο Γκουτιέρες, "πάγωσε" το "Μινεράο" και ισοφάρισε το σκορ του πρώτου αγώνα.

Ο Λεονάρντο Πόνσιο έχασε σπουδαία ευκαιρία στο 43', αλλά στο 45' ο κεντρικός αμυντικός, Χόναταν Μαϊδάνα, προωθήθηκε για εκτέλεση κόρνερ και με φοβερή κεφαλιά έκανε το 0-2.

Όλα τελείωσαν στο 52ο λεπτό, όταν ο σπουδαίος Κολομβιανός επιθετικός, Τεόφιλο Γκουτιέρες, "χόρεψε" την βραζιλιάνικη άμυνα και έκανε το 0-3.

Στα τελευταία λεπτά η Κρουζέιρο προσπάθησε για το γκολ της τιμής, αλλά είχε απλά δύο δοκάρια, ενώ η Ρίβερ Πλέιτ στα ημιτελικά θα αντιμετωπίσει την Γκουαρανί ή την Ράσινγκ Κλουμπ. Στον άλλο ημιτελικό θα τεθούν αντιμέτωπες Τίγκρε και Ιντερνασιονάλ.

ΚΡΟΥΖΕΪΡΟ: Φάμπιο, Μάικε, Μανοέλ, Μπρούνο Ροντρίγκο, Μένα, Ενρίκε, Ουίλιανς (72' Ζοέλ), Ντε Αρασκαέτα (46' Γκαμπριέλ Σαβιέρ), Μαρκίνιος, Ουίλιαν (56' Άλισον), Λεάντρο Νταμιάο.

ΡΙΒΕΡ ΠΛΕΪΤ: Μπαροβέρο, Μερκάδο (61' Πεσέλα), Μαϊδάνα, Ραμίρο Φούνες Μόρι, Βανχιόνι, Κρανεβίτερ, Πόνσιο (73' Μαγιάδα), Κάρλος Σάντσες, Ρόχας, Μόρα, Τεόφιλο Γκουτιέρες (79' Γκονσάλο "Πίτι" Μαρτίνες).

*κόκκινη 87' Γκαμπριέλ Σαβιέρ

Οι ρεβάνς των προημιτελικών:

Τρίτη

Τίγκρες - Εμελέκ 2-0 (6' Ραφαέλ Σόμπις, 80' Χοσέ Ρίβας) [ 0-1]

Τετάρτη

Ιντερνασιονάλ - Σάντα Φε 2-0 (3' Ζουάν, 87' αυτ. Μπαλδομέρο Περλάσα) [ 0-1]

Κρουζέιρο - Ρίβερ Πλέιτ 0-3 (20' Κάρλος Σάντσες, 45' Χόναταν Μαϊδάνα, 52' Τεόφιλο Γκουτιέρες) [1-0]

Εστέμπαν Παρέδες (Κόλο-Κόλο)

*υπολογίζονται και τα προκριματικά (πχ ένα γκολ του Καρίγιο είναι στα προκριματικά)