ΕΛΛΑΔΑ

Με Μάνταλο η ΑΕΚ, 2-1 τον Άρη στο "Κλ. Βικελίδης"

Μάνταλος ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Με δύο γκολ του Μάνταλου (16', 21') η ΑΕΚ, νίκησε 2-1 τον Άρη στο "Κλ. Βικελίδης". Φοβερή ατμόσφαιρα στο γήπεδο των Θεσσαλονικέων από περίπου 10.000 οπαδούς, αλλά και κροτίδα που έσκασε δίπλα στον Ανέστη.

Πολύ καλό παιχνίδι έγινε στη Θεσσαλονίκη ανάμεσα σε Άρη και ΑΕΚ. Η Ένωση επικράτησε 2-1 στο φιλικό, χάρη σε δύο γκολ που πέτυχε στα πρώτα λεπτά του αγώνα ο Πέτρος Μάνταλος. Για τους "κίτρινους"
μείωσε στο 68' ο Ιντζίδης. Έκλεψαν την παράσταση οι 10.000 θεατές.

Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στο ματς και απείλησε στο 10ο λεπτό. Ο Γκάλο πραγματοποίησε σουτ, με τον Διούδη να διώχνει με εξαιρετική επέμβαση. Ένα λεπτό μετά, παραλίγο ο Μπούρμπος να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, όταν στην προσπάθεια να διώξει την έστειλε στο αριστερό δοκάρι. Το 1-0 για την Ένωση έγινε τελικά στο 16'. Ο Μάνταλος μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ και σκόραρε.

Στο 20' ο ίδιος παίκτης πήγε να κάνει το 2-0, αλλά το πλασέ από το ύψος του πέναλτι απομακρύνθηκε από τον Διούδη. Ο γκολκίπερ του Αρη, όμως, κατέστη ανέφικτο να κρατήσει απαραβίαστη την εστία του στο 21'. Ο Πλατέλλας έβγαλε τη σέντρα, ο Μπράβο δεν απομάκρυνε σωστά και ο Μάνταλος με φοβερό ψαλιδάκι έκανε το 0-2! Στο 26' ο Αλμέιδα βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση, σούταρε μέσα από την περιοχή, αλλά ο Διούδης απομάκρυνε.

Πατήστε εδώ και θυμηθείτε τη λεπτό προς λεπτό εξέλιξη του αγώνα

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Στο 30ό λεπτό ο Γκάλο τραυματίστηκε και τη θέση του πήρε ο Μπακάκης. Και δεύτερη αναγκαστική αλλαγή στο 35', με τον Αλμέιδα να αισθάνεται ζαλάδα και τη θέση του να παίρνει ο Πέκχαρτ. Ο κορυφαίος για τον Άρη Διούδης αποσόβησε στο 42' το σουτ του Μπακασέτα και στο 45' αυτό του Πλατέλλα. Με την έναρξη του δεύτερου μέρους, στο 53', ο Μπακασέτας επιχείρησε δυνατό σουτ με τη μπάλα να τραντάζει το δοκάρι!

Έπειτα από αρκετές αλλαγές από τον Τιμούρ Κετσπάγια, το σχήμα της ΑΕΚ έγινε 4-3-3 από 4-2-3-1. Κόφτης ο Τζανετόπουλος, με εσωτερικά χαφ Γαλανόπουλο - Γιόχανσον. Πλάγιοι επιθετικοί Πατίτο και Πλατέλλας. Η μείωση του σκορ ήρθε στο 68'. Ο Ανάκογλου έβγαλε τη σέντρα, ο Ιντζίδης έπιασε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι και μείωσε σε 2-1. Όσο κυλούσε ο χρόνος πίεζαν οι γηπεδούχοι, με τους Τσουμάνη (86') και Ντόγο (92') να χάνουν καλές ευκαιρίες για το 2-2.

Η αναμέτρηση πάντως στιγματίστηκε από κροτίδα που έπεσε από οπαδούς του Άρη δίπλα στον Ανέστη, με αποτέλεσμα ο γκολκίπερ της ΑΕΚ να πέσει κάτω, λίγο πριν από την έναρξη του δεύτερου μέρους.

ΑΡΗΣ: Διούδης, Μπούρμπος, Τσουμάνης, Ρόβας, Ιντζίδης, Ραούλ Μπράβο, Ντούνης, Αντρέου, Μιλούνοβιτς, Τάτος, Ίλιτς. Έπαιξαν και οι: Παυλίδης, Νέτο, Καπνίδης, Ανάκογλου, Ν' Λουντούλου, Αναγνωστόπουλος, Σωτηριάδης, Βουτσιάς.

ΑΕΚ: Ανέστης, Γκάλο, Λαμπρόπουλος, Τσιγκρίνσκι, Ντίντακ, Γαλανόπουλος, Γιόχανσον, Πλατέλλας, Μάνταλος, Μπακασέτας, Αλμέϊδα. Έπαιξαν και οι: Μπακάκης, Πέκχαρτ, Κολοβέτσιος, Πατίτο, Τζανετόπουλος, Μανωλάς, Ντίας

Διαιτητής: Δημήτρης Καραντώνης (Ημαθίας)

Βοηθοί: Γιάννης Καραγκιοζόπουλος (Ημαθίας) Κώστας Νικολαϊδης (Μακεδονίας)

4ος: Νίκος Τεβεκέλης (Μακεδονίας)

Photo credits: ACTION IMAGES