Γ ΕΘΝΙΚΗ ΚΥΠΕΛΛΟ

Τα αποτελέσματα στο Κύπελλο της Γ' Εθνικής

Δόξα Δράμας, Απόλλων Καλαμαριάς

Τα αποτελέσματα στο Κύπελλο της Γ' Εθνικής

Την Κυριακή (16/10) πραγματοποιήθηκαν οι πρώτες αναμετρήσεις για το Κύπελλο Γ' Εθνικής. Αποκλείστηκε ο Ολυμπιακός Βόλου, πέρασαν μέσω πέναλτι οι Παναχαϊκή και Εργοτέλης. Όλα τα αποτελέσματα.

Άνοιξε η αυλαία του Κυπέλλου της Γ' Εθνικής. Την Κυριακή (16/10) πραγματοποιήθηκαν οι πρώτες αναμετρήσεις, με τον Απόλλωνα Καλαμαριάς να επικρατεί της Δόξας Δράμας και να περνά στην επόμενη φάση, από τον 1ο όμιλο.

Στον 2ο όμιλο τον αποκλεισμό γνώρισε ο Ολυμπιακός Βόλου από τον Απόλλωνα Λάρισας, ενώ το Πιερικός - Πύδνα Κίτρους κρίθηκε στα πέναλτι (9-10!). Η Παναχαϊκή στον 3ο όμιλο εξασφάλισε την πρόκριση απέναντι στον Τσικλητήρα Πύλου με δυσκολία, στα πέναλτι. Στον 4ο όμιλο ο Εργοτέλης χρειάστηκε τα πέναλτι για να ξεπεράσει το εμπόδιο της ΑΕΕΚ ΙΝΚΑ (10-11), ενώ ο Ιωνικός έμεινε εκτός από τον Ιωνικό.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

1ος ΟΜΙΛΟΣ

 

1η αγωνιστική (16/10)

16 Ορφέας Ξάνθης - ΑΕ Ποντίων Βατολάκκου 3-2

17 ΑΟ Καρδίας - Αλμωπός Αριδαίας 0-2 (0-0 κ.α., παρ.)

18 Μακεδονικός Φούφα - Λαγκαδάς 0-1

19 Απόλλων Καλαμαριάς - Δόξα Δράμας 1-0 παρ. (0-0 κ.α.)

20 Καμπανιακός - Νέστος Χρυσούπολης 4-5 πέν. (3-3 κ.α., παρ.)

21 Δόξα Προσκυνητών – Εορδαϊκός 2-1

22 Νάουσα - Απόλλων Παραλιμνίου 2-1

Καβάλα: Περνάει άνευ αγώνος

 

2η αγωνιστική (13/11)

23 Νέστος Χρυσούπολης - Απόλλων Καλαμαριάς

24 Ορφέας Ξάνθης - Δόξα Προσκυνητών

25 Καβάλα -  Αλμωπός Αριδαίας

26 Λαγκαδάς - Νάουσα

 

3η αγωνιστική (14/12)

27 Νικητής 23- Νικητής 24

28 Νικητής 26- Νικητής 25

 

Τελικός σε ουδέτερη έδρα (22/02/2017)

Νικητής 28- Νικητής 27

 

2ος ΟΜΙΛΟΣ

 

1η αγωνιστική (16/10)

17 ΑΕ Καραϊσκάκης - Εθνικός Φιλιππιάδας 1-0

18 ΑΕ Ιστιαίας - Ρήγας Φεραίος 2-1

19 Ολυμπιακός Βόλου - Απόλλων Λάρισας 0-2

20 Νίκη Βόλου - Θεσπρωτός 3-0

21 Αστέρας Πετριτή - Μ. Αετοί Ελευθεροχωρίου 0-3

22 Τηλυκράτης - Διαγόρας Σεβαστής 2-1

23 Αμβρακία Κωστακίων - Αχιλλέας Νεοκαισάρειας 3-0 πεν. (1-1 κ.α., παρ.)

24 Πιερικός - Πύδνα Κίτρους 9-10 πέν. (0-0 κ.α., παρ.)

 

2η αγωνιστική (13/11)

25 Αμβρακία Κωστακιών - Απόλλων Λάρισας

26 Πύδνα Κίτρους - Τηλυκράτης

27 ΑΕ Καραϊσκάκης- Μ. Αετοί Ελευθεροχωρίου

28 Νίκη Βόλου - ΑΕ Ιστιαίας

 

3η αγωνιστική (14/12)

29 Νικητής 25- Νικητής 27

30 Νικητής 26- Νικητής 28

 

Τελικός σε ουδέτερη έδρα (22/02/2017)

Νικητής 29 - Νικητής 30

 

3ος ΟΜΙΛΟΣ

 

1η αγωνιστική (16/10)

16 Χαλκίδα – Αχαϊκή 2-3

17 Ζευγολατιό – Θήβα 4-3 παρ. (3-3 κ.α.)

18 Τσικλητήρας Πύλου – Παναχαϊκή 1-3 πέν. (1-1 κ.α., παρ.)

19 Παναρκαδικός - Δόξα Μεγαλόπολης 1-0

20 Παναργειακός – Ερμιονίδα 3-1

21 Αστέρας Αμαλιάδας – Λουτράκι 3-0

22 ΠΑΟ Βάρδας – Αιολικός 2-3

Φωστήρας: περνά άνευ αγώνος

 

2η αγωνιστική (13/11)

23 Αχαϊκή - Φωστήρας

24 Ζευγολατιό - Παναργειακός

25 Αστέρας Αμαλιάδας - Παναρκαδικός

26 Παναχαϊκή - Αιολικός

 

3η αγωνιστική (14/12)

27 Νικητής 24 - Νικητής 26

28 Νικητής 25 - Νικητής 23

 

Τελικός σε ουδέτερη έδρα (22/02/2017)

Νικητής 27 - Νικητής 28

 

4ος ΟΜΙΛΟΣ

 

1η αγωνιστική (16/10)

16 Ρόδος – Ιάλυσος 2-1

17 Ατσαλένιος - Ερμής Ζωνιανών 2-1

18 ΑΕΕΚ ΙΝΚΑ - Εργοτέλης 10-11 πέν. (1-1 κ.α., παρ.)

19 Κηφισιά - Προοδευτική 4-0

20 Ηλυσιακός - Ιωνικός 4-2 πέν. (2-2 κ.α., παρ.)

21 Άγιος Ιερόθεος - Θύελλα Ραφήνας 1-0

22 Τριγλία Ραφήνας - Εθνικός 1-0

Πανθηραϊκός: Περνάει άνευ αγώνος

 

2η αγωνιστική (13/11)

23 Άγιος Ιερόθεος - Τριγλία Ραφήνας

24 Εργοτέλης - Κηφισιά

25 Πανθηραϊκός - Ρόδος

26 Ηλυσιακός - Ατσαλένιος

 

3η αγωνιστική (14/12)

27 Νικητής 23 - Νικητής 24

28 Νικητής 25 - Νικητής 26

 

Τελικός σε ουδέτερη έδρα (22/02/2017)

Νικητής 27- Νικητής 28

 

Το σύστημα διεξαγωγής αγώνων

1η φάση

1η αγωνιστική

Οι όμιλοι των δεκαέξι (16) ομάδων θα συγκροτήσουν οχτώ (8) ζευγάρια και θα διεξαχθούν οχτώ (8) απλοί αγώνες Οι οχτώ (8) νικήτριες ομάδες θα προκριθούν στην επόμενη αγωνιστική.

Οι όμιλοι των δεκαπέντε (15) ομάδων θα συγκροτήσουν εφτά (7) ζευγάρια, ενώ μία (1) ομάδα θα εξαιρεθεί. Θα διεξαχθούν εφτά (7) απλοί αγώνες  Οι εφτά (7) νικήτριες ομάδες κάθε ομίλου και η ομάδα που εξαιρέθηκε θα προκριθούν στην επόμενη αγωνιστική

Από όλους τους ομίλους σύνολο τριάντα δύο (32) ομάδες (δηλαδή οχτώ (8) ομάδες ανά όμιλο) θα προκριθούν στην επόμενη  αγωνιστική.

Οι αγώνες θα διεξαχθούν την Κυριακή 16 Οκτωβρίου 2016.

 

2η αγωνιστική

θα λάβουν μέρος οι οχτώ (8) ομάδες  κάθε ομίλου ξεχωριστά.

Κάθε όμιλος θα συγκροτήσει τέσσερα (4) ζευγάρια και θα διεξαχθούν τέσσερις (4) απλοί αγώνες Οι τέσσερις (4) νικήτριες ομάδες κάθε ομίλου θα προκριθούν στην επόμενη αγωνιστική.

Από όλους τους ομίλους σύνολο δεκαέξι (16) ομάδες ( δηλαδή τέσσερις (4) ομάδες ανά όμιλο) θα προκριθούν στην επόμενη αγωνιστική.

Οι αγώνες θα διεξαχθούν την Κυριακή 13 Νοεμβρίου 2016.

 

3η αγωνιστική

θα λάβουν μέρος οι τέσσερις (4) ομάδες  κάθε ομίλου ξεχωριστά.

Κάθε όμιλος θα συγκροτήσει δύο (2) ζευγάρια και θα διεξαχθούν δύο (2) απλοί αγώνες. Οι δύο (2) νικήτριες ομάδες κάθε ομίλου θα προκριθούν στην επόμενη αγωνιστική.

Από όλους τους ομίλους σύνολο οχτώ (8) ομάδες ( δηλαδή  δύο (2) ομάδες ανά όμιλο) θα προκριθούν στην επόμενη  αγωνιστική για την συμμετοχή τους στον Τελικό Αγώνα του ομίλου και την ανάδειξη της Κυπελλούχου Ομάδας του ομίλου.

Οι αγώνες θα διεξαχθούν την Τετάρτη 14 Δεκεμβρίου 2016.

 

4η αγωνιστική

θα λάβουν μέρος οι δύο (2) ομάδες  κάθε ομίλου ξεχωριστά.

Σε κάθε όμιλο θα διεξαχθεί ένας (1) Τελικός Αγώνας σε ουδέτερο γήπεδο που θα οριστεί μετά από απόφαση της Επιτροπής Κυπέλλου και θα αναδείξει την Κυπελλούχο Ομάδα του Ομίλου. 

Οι τέσσερις (4) νικήτριες ομάδες (Κυπελλούχοι) των ομίλων θα προκριθούν στην επόμενη φάση.

Οι αγώνες θα διεξαχθούν την Τετάρτη 22 Φεβρουαρίου 2017.

 

2η φάση  (Ημιτελικοί αγώνες)

Θα λάβουν μέρος οι  τέσσερις (4) κυπελλούχοι των ομίλων με γεωγραφικά κριτήρια.

Θα διεξαχθούν δύο (2) μονοί αγώνες σε ουδέτερα γήπεδα που θα οριστούν από την Επιτροπή Κυπέλλου.

Θα προκριθούν οι δύο (2) νικήτριες ομάδες που θα μετάσχουν στον Τελικό Αγώνα για την ανάδειξη του Κυπελλούχου της Γ΄ Εθνικής Ερασιτεχνικής Κατηγορίας.

Οι αγώνες θα διεξαχθούν την Τετάρτη 29 Μαρτίου 2016.

 

Τελικός αγώνας / Έπαθλα

Στον Τελικό Αγώνα θα λάβουν μέρος οι δύο (2) νικήτριες ομάδες που θα προκριθούν από τους αγώνες της 2ης Φάσης.

Θα διεξαχθεί ένας (1) αγώνας, σε ουδέτερη έδρα που θα ορίσει η Επιτροπή Κυπέλλου από τον οποίο θα αναδειχθεί η Πρωταθλήτρια ομάδα του Κυπέλλου Γ΄ Εθνικής Κατηγορίας περιόδου 2016-2017.

 

Το Κύπελλο Γ΄ Εθνικής Ερασιτεχνικής Κατηγορίας απονέμεται στη νικήτρια ομάδα του τελικού μαζί με τα τριάντα (30) μετάλλια αμέσως μετά τη λήξη του.

Στην φιναλίστ ομάδα του Τελικού Αγώνα απονέμονται   τριάντα (30)  μετάλλια.

Στον διαιτητή, τους βοηθούς διαιτητές και τον τέταρτο διαιτητή  απονέμεται από μία (1) πλακέτα .

Photo credits: Action Images

SHARE:

BEST OF NETWORK

ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ ΣΤΗΝ ΙΤΑΛΙΑ

Τρομάζει τους πάντες η πολιτική ήττα Ρέντσι

Ο Ιταλός καθηγητής Πολιτικής Επιστήμης Franco Panvocelli εξηγεί στο NEWS 247 τι πρέπει να περιμένει η Ευρώπη από την Ιταλία την επομένη του δημοψηφίσματος, γιατί ο Ματέο Ρέντσι ρίσκαρε το πολιτικό του μέλλον και πως μπορεί να επηρεαστεί η Ελλάδα από τη νίκη του "Όχι" (Pics)

ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ

Να 31 μεγάλες σειρές για να λιώσεις σε μαραθώνιο

Γιατί 31; Γιατί όχι; 31 ολοκληρωμένα τηλεοπτικά classics σε μια βολική λίστα για να γεμίζεις τυχόν κενά.

ΠΑΥΛΟΠΟΥΛΟΣ

Ας λέει ότι θέλει ο Ερντογάν. Η Ελλάδα δεν θα αφήσει τίποτα να πέσει κάτω

Μήνυμα προς τον πρόεδρο της Τουρκία, τις αλυτρωτικές πρακτικές της FYROM, αλλά και προς τους Ευρωπαίους αναφορικά με το χρέος της χώρας στέλνει με συνέντευξή του στη δημόσια τηλεόραση ο Προκόπης Παυλόπουλος

SPECIAL EDITION

Οι Ελληνίδες MILF που αξίζουν μια θέση στο ημερολόγιο της Pirelli

To νέο ημερολόγιο της Pirelli, που μόλις κυκλοφόρησε αποτελεί και την επίσημη έναρξη της χρονιάς της MILF (Mothers I Like To Follow). Εννοείται πως δεν θα μέναμε τα χέρια σταυρωμένα.

CELEBRITY

Στο νοσοκομείο η τραγουδίστρια Αγγελική Ηλιάδη

Η τραγουδίστρια αναγκάστηκε να αναβάλει τις εμφανίσεις της σε νυχτερινό κέντρο της Αθήνας, ενώ μετήχθη στο νοσοκομείο για ιατρική παρακολούθηση

 
UNIQUE

ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕ ΤΟ SPORT24