Η αποστολή της Εθνικής Νέων για το 29ο τουρνουά Γκρανάτκιν
Ο ομοσπονδιακός τεχνικός της Εθνικής Νέων, Γιάννης Γκούμας, έκανε γνωστά τα ονόματα των 20 ποδοσφαιριστών γεννημένων το 1999 που θα ταξιδέψουν στην Αγία Πετρούπολη.
Την Παρασκευή θα συγκεντρωθεί η Εθνική Νέων που θα ταξιδέψει στην Αγία Πετρόπουλη για να λάβει μέρος στο 29ο τουρνουά Γκρανάτκιν.
Ο Γιάννης Γκούμας έκανε γνωστά τα ονόματα των 20 ποδοσφαιριστών, γεννημένοι όλοι το 1999, που θα ταξιδέψουν στην Ρωσία. Την 20άδα αποτελούν πέντε παίκτες του ΠΑΟΚ, δυο από ΑΕΚ, Ολυμπιακό, Παναθηναϊκό και Παναιτωλικό.
Η Εθνική ομάδα θα τεθεί αντιμέτωπη με Τατζικιστάν, Βουλγαρία και Εσθονία. Το σχετικό δελτίο Τύπου αναφέρει:
"Ο κ. Γιάννης Γκούμας ανακοίνωσε τα ονόματα των ποδοσφαιριστών που θα συγκροτήσουν την αποστολή της Εθνικής Νέων ενόψει της συμμετοχής της στο 29ο τουρνουά Γκρανάτκιν, το οποίο θα διεξαχθεί στην Αγία Πετρούπολη της Ρωσίας 8-21/1/2017.
Α.Φ. | ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ | ΗΜ. ΓΕΝ. | ΣΥΛΛΟΓΟΣ | ΘΕΣΗ |
1) | ΒΟΥΤΣΕΛΑΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ | 4/1/1999 | ΤΡΙΚΑΛΑ ΑΟ | Τ |
2) | ΠΕΤΡΑΚΗΣ ΘΕΟΔΩΡΟΣ | 12/3/1999 | ARMINIA KLOSTER HARDT | Α |
3) | ΜΑΝΩΛΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ | 28/5/1999 | ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ | Α |
4) | ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ | 30/6/1999 | ΠΑΟΚ | Α |
5) | ΠΑΠΑΔΟΓΙΩΡΓΑΚΗΣ ΜΑΡΙΝΟΣ | 22/3/1999 | ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΑΘ | Α |
6) | ΝΤΑΛΑΚΟΥΡΑΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ | 31/3/1999 | ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ | Μ |
7) | ΤΖΟΒΑΡΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ | 3/11/1999 | ΠΑΟΚ | Ε |
8) | ΑΠΟΣΤΟΛΑΚΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ | 28/5/1999 | ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ | Μ |
9) | ΚΑΜΠΕΤΣΗΣ ΑΝΑΡΓΥΡΟΣ | 6/5/1999 | ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ | Ε |
10) | ΧΑΤΖΗΣΤΡΑΒΟΣ ΖΗΣΗΣ | 16/12/1999 | ΠΑΟΚ | Μ |
11) | ΚΩΣΤΑΝΑΣΙΟΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ | 11/1/1999 | ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ | Ε |
12) | ΤΣΙΦΤΣΗΣ ΑΝΤΩΝΙΟΣ | 21/7/1999 | ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ | Τ |
15) | ΜΠΟΥΣΗΣ ΜΙΧΑΗΛΑΚΗΣ | 2/1/1999 | ΑΕΚ | Α |
16) | ΝΟΥΚΑΡΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ | 16/3/1999 | ΠΑΟΚ | Μ |
17) | ΔΗΜΗΤΡΟΥΛΑΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ | 2/3/1999 | ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ | Ε |
18) | ΧΑΤΖΗΔΗΜΠΑΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ | 12/5/1999 | ΠΑΟΚ | Μ |
19) | ΤΣΙΓΓΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ | 18/5/1999 | - | Μ |
21) | ΑΝΑΣΤΟΠΟΥΛΟΣ ΜΑΡΙΟΣ | 8/2/1999 | ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ | Ε |
22) | ΤΑΜΠΑΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ | 14/4/1999 | ΑΕΚ | Α |
23) | ΠΑΠΑΖΟΓΛΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ | 16/6/1999 | ΞΑΝΘΗ Α.Ο. | Μ |
Η Εθνική Νέων συμμετέχει μαζί με το Τατζικιστάν, τη Βουλγαρία και την Εσθονία στον 1ο όμιλο του τουρνουά, στο οποίο συνολικά θα λάβουν μέρος 15 Εθνικές ομάδες και η αντίστοιχη ομάδα της Αγίας Πετρούπολης, που είναι η διοργανώτρια.
Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα θα αντιμετωπίσει κατά σειρά στις 8/1 το Τατζικιστάν (11:00 Ελλάδας), στις 10/1 την Εσθονία (11:00 Ελλάδας) και στις 12/1 την Βουλγαρία (13:15 Ελλάδας).
Το αγωνιστικό πρόγραμμα της Εθνικής, μετά την ολοκλήρωση των αγώνων στη φάση των ομίλων, θα καθοριστεί ανάλογα με τα αποτελέσματα των ομάδων όλων των ομίλων, καθώς θα πραγματοποιηθούν αγώνες για τις θέσεις 1-8 και 9-16.
Στους άλλους ομίλους συμμετέχουν οι Λετονία, Λευκορωσία, Ρωσία, Ινδία (2ος όμιλος), Λιθουανία, Αζερμπαϊτζάν, Σλοβακία, Καζαχστάν (3ος όμιλος), Μολδαβία, Σλοβενία, Αγία Πετρούπολη, Ιράν (4ος όμιλος)".