Έπεσε από την κορυφή η ΑΕΚ, 1-1 με Ξάνθη

SUPERLEAGUE / ΞΑΝΘΗ - ΑΕΚ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΛΑΣΚΑΡΗΣ ΤΣΟΥΤΣΑΣ / EUROKINISSI)
SUPERLEAGUE / ΞΑΝΘΗ - ΑΕΚ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΛΑΣΚΑΡΗΣ ΤΣΟΥΤΣΑΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Η Ξάνθη άνοιξε το σκορ με τον Μπρίτο (40'), έμεινε αρχικά με δέκα (55'), έπειτα με εννιά παίκτες (72') και η ΑΕΚ ισοφάρισε στο τελικό 1-1 με τον Βράνιες (88'), αλλά έπεσε από την κορυφή της Super League Σουρωτή.

Μετά την Τρίπολη, η ΑΕΚ "κόλλησε" και στην Ξάνθη. Η Ένωση, ωστόσο, κατάφερε κι έφυγε με το βαθμό από την πόλη της Θράκης, καθώς ο Όγκνιεν Βράνιες ισοφάρισε στο τελικό 1-1 στο 88ο λεπτό.

Η ομάδα της Θράκης άνοιξε το σκορ με την εκπληκτική εκτέλεση φάουλ του Μπρίτο στο 40ό λεπτό, έμεινε αρχικά με δέκα παίκτες (αποβολή Φλίσκα στο 55'), έπειτα με εννιά (αποβολή Σβάρνα στο 72'), έδειχνε να αντέχει και να παίρνει μεγάλη νίκη, αλλά "λύγισε" στο τέλος.

Όπως και να 'χει, ο βαθμός αυτός δεν έφθανε στην ΑΕΚ για να ανανεώσει την παρουσία της στην κορυφή του ελληνικού πρωταθλήματος. Έπεσε στη δεύτερη θέση, καθώς στην πρώτη πέρασε ο ΠΑΟΚ.

Έτσι έπαιξαν οι δύο ομάδες

Δεν έφθανε ο βαθμός για την κορυφή

Γήπεδο: Xanthi FC Arena

Διαιτητής: Ιωάννης Παπαδόπουλος

Βοηθοί: Ιωάννης Σίπκας

ΞΑΝΘΗ (Μίλαν Ράσταβατς): Ζίβκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Λισγάρας, Φλίσκας, Κασάδο, Ντε Λούκας, Μεχία, Λουσέρο, Ρότσε (59' Σβάρνας), Μπρίτο (75' Σιλά), Κίκε Μπουλά (64' Γέντρισεκ).

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Ανέστης, Γκάλο (65' Έλντερ Λόπες), Βράνιες, Λαμπρόπουλος, Μπακάκης, Σιμόες, Γαλανόπουλος (76' Μπακασέτας), Χριστοδουλόπουλος (69' Κλωναρίδης), Λιβάγια, Μάνταλος, Αραούχο.

Γκολ: 40' Μπρίτο / 88' Βράνιες

Κάρτες: 6' 55' (δεύτερη κίτρινη και αποβολή) Φλίσκας, 20' Λισγάρας, 40' Μπρίτο, 72' Σβάρνας (απευθείας κόκκινη και αποβολή), 84' Σιλά, 90'+5' Κασάδο / 14' Μπακάκης, 39' Γαλανόπουλος, 45'+2' Λιβάγια, 62' Σιμόες, 90' Αραούχο

Θυμηθείτε εδώ το LIVE του αγώνα

Δύο λεπτά μετά την έναρξη της αναμέτρησης, ο Χριστοδουλόπουλος εκτέλεσε το κόρνερ, ο Σιμόες πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία που υπερασπίστηκε ο Ζίβκοβιτς.

Με τη συμπλήρωση δέκα λεπτών, η Ξάνθη έφθασε στην πρώτη της καλή ευκαιρία. Ο Κίκε Μπουλά γύρισε στον Μπρίτο, ο εξτρέμ από το Πράσινο Ακρωτήρι έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε σε "κιτρινόμαυρα" σώματα και κατέληξε κόρνερ.

Ο Γιάννης Ανέστης έδιωξε με τις γροθιές την εκτέλεση φάουλ του Χόρχε Κασάδο, με τη συμπλήρωση ενός τετάρτου παιχνιδιού. Με τα νεύρα και τα σκληρά μαρκαρίσματα να παίζουν περισσότερη μπάλα (σε σχέση με τους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων στο Xanthi FC Arena) - ενδεικτικό είναι ο Ιωάννης Σίπκας έβγαλε από την τσέπη του τρεις κίτρινες κάρτες στα πρώτα είκοσι λεπτά - ο Λουσέρο στο 32ο λεπτό εκτέλεσε το φάουλ, ο Φλίσκας πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Στο 34ο λεπτό, η ΑΕΚ απείλησε όταν ο Γκάλο έκανε τη σέντρα απ' τα δεξιά, ο Χριστοδουλόπουλος πήρε την κεφαλιά απ' το ύψος της μικρής περιοχής, αλλά ο Ζίβκοβιτς με εξαιρετική επέμβαση κράτησε την εστία του απαραβίαστη.

Ο Σέρβος γκολκίπερ της Ξάνθης απέκρουσε ασταθώς στο μακρινό σουτ του Βραζιλιάνου δεξιού μπακ της Ένωσης στο 37ο λεπτό (όπως κι αυτό του Μπακάκη στη συνέχεια της φάσης).

Στο 40' η ομάδα της Θράκης άνοιξε το σκορ. Ο Μπρίτο εκτέλεσε εξαιρετικά το φάουλ, ο Γιάννης Ανέστης δεν μπόρεσε να αντιδράσει και η Ξάνθη πήρε το προβάδισμα.

Ύστερα από δύο λεπτά (42'), ο Μάνταλος γύρισε την μπάλα μέσα από τη μεγάλη περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία του Ζίβκοβιτς.

Η Ένωση απείλησε ξανά, και το έκανε με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου. Ο Χριστοδουλόπουλος πήρε την κεφαλιά στο 47ο λεπτό μετά από τη σέντρα του Μάνταλου ύστερα από εξαιρετική προσπάθεια, αλλά και πάλι η αντίδραση του Ζίβκοβιτς ήταν η ενδεδειγμένη για τη γηπεδούχο ομάδα.

Στο 55', ο Φλίσκας αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα για φάουλ πάνω στον Αραούχο (και η πρώτη για φάουλ πάνω στον Αργεντινό ήταν) κι άφησε την ομάδα του με αριθμητικό μειονέκτημα.

Ο τερματοφύλακας της Ξάνθης μπλόκαρε την μπάλα μετά την εκτέλεση φάουλ του Λάζαρου Χριστοδουλόπουλου. Στο 72ο λεπτό, ο Λιβάγια βγήκε απέναντι στον Ζίβκοβιτς, με τον Σβάρνα να τον ανατρέπει λίγο πριν μπει στην μεγάλη περιοχή, με αποτέλεσμα να δει - σωστά - την κόκκινη κάρτα και τη γηπεδούχο ομάδα να μένει στον αγωνιστικό χώρο με εννιά παίκτες.

Ύστερα από δύο λεπτά (74'), ο Λόπες εκτέλεσε το φάουλ, η μπάλα κόντραρε στο τείχος. Στη συνέχεια, ο Πορτογάλος έκανε τη σέντρα, ο Βράνιες πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Στο 78', ύστερα από το σουτ στην κίνηση του Μπακασέτα, η μπάλα πέρασε λίγο έξω απ' το αριστερό δοκάρι του Ζίβκοβιτς. Στο 82ο λεπτό και με το αριθμητικό προβάδισμα υπέρ της, η Ένωση έχασε μεγάλη ευκαιρία για την ισοφάριση, όταν έπειτα από το ωραίο συρτό σουτ του Λιβάγια απ' το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, η μπάλα πέρασε ελάχιστα έξω απ' το δεξί δοκάρι του Ζίβκοβιτς.

Τελικά η ισοφάριση ήλθε στο 88ο λεπτό. Ύστερα από την υπέροχη ατομική ενέργεια του Μάνταλου, ο οποίος γύρισε στο ύψος της μικρής περιοχής, ο Βράνιες με πλασέ ισοφάρισε σε 1-1 και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Δείτε αναλυτικά την βαθμολογία της Super League και όχι μόνο

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Αυτή τη ισοφάρισης από τον Όγκνιεν Βράνιες, γιατί αυτή διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα. Ο Βόσνιος διεθνής κεντρικός αμυντικός με το γκολ που πέτυχε έσωσε το βαθμό της ισοπαλίας για την Ένωση, απέναντι στην Ξάνθη των εννιά παικτών.

Ο ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ

Το... έχασε ως προς τον πειθαρχικό έλεγχο ο Ιωάννης Παπαδόπουλος. Όχι ως προς την υπόδειξη των παραβάσεων, αλλά περισσότερο ως προς την κατανομή των καρτών. Φάνηκε να διέπεται από σύγχυση ως προς τα κριτήρια για τις κίτρινες κάρτες με αποτέλεσμα τόσο οι φιλοξενούμενοι πολύ περισσότερο (στο πρώτο ημίχρονο) όσο και οι γηπεδούχοι (στο δεύτερο ημίχρονο) να έχουν παράπονα.

Σωστές και οι δύο αποβολές (Φλίσκας και Σβάρνας). Η πρώτη με δεύτερη κίτρινη (και στις δύο περιπτώσεις ήταν άγαρμπο και σκληρό το μαρκάρισμα στον Αραούχο), η δεύτερη με απευθείας καθώς ο Σβάρνας ανέτρεψε τον Λιβάγια εκτός περιοχής (χρειάστηκε να επικοινωνήσει με το βοηθό του για να λάβει την απόφαση). Ο Μπρίτο αντίκρισε την κίτρινη κάρτα επειδή σκούπισε τον αφρό του παπουτσιού του στην κάλτσα του διαιτητή. Σωστά, όπως μπορείτε να δείτε ΕΔΩ.

Ο ΠΟΛΥΤΙΜΟΤΕΡΟΣ

Ο Μπρίτο γιατί άνοιξε το σκορ για την Ξάνθη, αλλά όχι μόνον γι' αυτό. Ο Αφρικανός μεσοεπιθετικός της ομάδας της Θράκης έκανε εξαιρετικό ματς, βοηθώντας και ανασταλτικά καθώς πίεζε ψηλά τους αμυντικούς της Ένωσης.

ΜΑΣ ΑΡΕΣΕ

Η συμπεριφορά της Ξάνθης ακόμη κι όταν έμεινε με εννιά παίκτες λόγω των δύο αποβολών. Οι γηπεδούχοι έμοιαζαν να μην έχουν χάσει την ψυχραιμία τους. Επίσης το πάθος των φιλοξενούμενων να φθάσουν στην ισοφάριση σε ένα ματς που προφανώς δεν τους έβγαινε και με ενδεχομένως μεγάλη πίεση. Κάθε βαθμός μετρά στη συνολική συγκομιδή.

ΔΕΝ ΜΑΣ ΑΡΕΣΕ

Σίγουρα κακή εντύπωση προκάλεσε η ένταση μεταξύ του Γιάννη Ανέστη και του Όγκνιεν Βράνιες. Ναι μεν το ποδόσφαιρο είναι άθλημα που τέτοιες ασυνεννοησίες ή παρεξηγήσεις συμβαίνουν, αλλά η δριμύτητα των παρατηρήσεων δεν έδωσε καλή εικόνα. Η Ένωση μετά και την Τρίπολη, παρουσίασε νωθρή εικόνα σε ακόμη ένα εκτός έδρας ματς. Στις περισσότερες των περιπτώσεων επέλεγε με ανορθόδοξο τρόπο να ισοφαρίσει. Ο βαθμός της ισοπαλίας στα τελευταία λεπτά δεν αναιρεί την παραπάνω διαπίστωση.