Πρωταθλητής στους Κ15 ο Ολυμπιακός

Ολυμπιακός Κ15 ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Ο Ολυμπιακός νίκησε με 2-0 τον ΠΑΟΚ στους "Ζωσιμάδες" και κατέκτησε το πρωτάθλημα υποδομής Κ15 (VIDEO).

Ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο αν και ο Ολυμπιακός έδειχνε να κρατάει με μεγαλύτερη άνεση τη μπάλα στο χώρο του κέντρου. Στο 5ο λεπτό οι τυπικά γηπεδούχοι ανησύχησαν από εάν σουτ, όμως ο Ταλιχμανίδης μπλόκαρε τη μπάλα. Από εκείνο το σημείο και μετά μόνον ο ΠΑΟΚ έγινε επικίνδυνος.

Στο 19ο λεπτό ο Πουρναράς με ατομική ενέργεια και μία κερδισμένη κόντρα βρέθηκε σε θέση βολής, όμως το σουτ του πέρασε ελάχιστα δίπλα από τα δοκάρια. Στο 19ο λεπτό ο Βρακάς αν και σε καλή θέση δεν μπόρεσε να σουτάρει με δύναμη, ενώ στο 33' σε φάση διαρκείας οι αμυντικοί του Ολυμπιακού καθάρισαν μία επικίνδυνη φάση.

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Το δεύτερο μέρος

Ο ΠΑΟΚ μπήκε πιο δυνατά, όμως ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στο 51ο λεπτό με τον Γεωργαντή. Μετά από γέμισμα στην περιοχή, οι παίκτες που ΠΑΟΚ ξεγελάστηκαν (νόμιζαν πως ήταν οφσάιντ) και ο νεαρός με όμορφη προσπάθεια έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Στη συνέχεια ο "δικέφαλος" είχε δοκάρι με τον Μουτζόυρη και μεγάλη στιγμή να φέρει το ματς στα ίσα. Δοκάρι είχε και ο Ολυμπιακός, ενώ ο ΠΑΟΚ έχασε μία καλή στιγμή με τον Ατματζίδη στο 69ο λεπτό από καλή θέση.

Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με τον Ολυμπιακό να πετυχαίνει και δεύτερο γκολ με τον Καλλιμούκο στο 78'.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΠΑΟΚ (Αλεξιάδης):Ταλιχμανίδης, Ταχάτος, Γρόσδης, Πουρνάρας (63' Καλφούτζος), Βουτσάς, Ξιφιλίνος (57' Ατματζίδης), Μαχαιρίδης, Μουτζούρης, Βρακάς, Γεωργιάδης (41' Μπαταλάμας -78' Γκουτζιουρίδης), Θεοδωρίδης (51' Μπούμπα).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Τοπολιάτης): Βεζύρης, Ράμα, Μαρτίνης, Γκοτζαμανίδης,Μποσκουϊδης, Γλυνός, Κοτσιανούλης (57' Τσακίρης), Τσέργας (78' Καλλιμούκος), Γεωργαντής (74' Τασιάς), Φέκκας (63' Μπουλάρι), Μούγιος (80' Κουλουριώτης).

Διαιτητής: Μακρυπόδης

Βοηθοί: Γκαβέρας, Γκοτσόπουλος

Σκόρερ: 0-1 (Γεωργαντή2 51'), 0-2 (Μπουλάρι 78')