Πήρε το ντέρμπι της Κ-17 ο Ολυμπιακός, 2-0 την ΑΕΚ

Με τον Βοΐλη να σκοράρει δις (61', 80') και να φτάνει τα 18 γκολ στο πρωτάθλημα, ο Ολυμπιακός κέρδισε με σκορ 2-0 την ΑΕΚ στο ντέρμπι της Super League Κ-17, την Κυριακή (26/2) στο Αθλητικό Κέντρο Ρέντη.

Για την 20η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Super League K-17, που διεξήχθη το μεσημέρι της Κυριακής (26/2) στο Αθλητικό Κέντρο Ρέντη, ο Ολυμπιακός επικράτησε με σκορ 2-0 της ΑΕΚ και είναι πλέον σε απόσταση δύο βαθμών από την κορυφή της βαθμολογίας, που παραμένει η Ένωση παρά την ήττα της αλλά και με ένα παιχνίδι περισσότερο.

Στο 10ο λεπτό ο Βοΐλης έστειλε την μπάλα άουτ σε τετ-α-τετ, στην καλύτερη φάση του πρώτου ημιχρόνου που ολοκληρώθηκε δίχως τέρματα. Στο 61' ο φορ του Ολυμπιακού πήρε το αίμα του πίσω, καθώς εκμεταλλεύτηκε λάθος της αντίπαλης άμυνας και με σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Ο ίδιος παίκτης στο 79' ανατράπηκε εντός περιοχής από τον Κολιμάτση, ανέλαβε να εκτελέσει την εσχάτη των ποινών και με ψύχραιμο χτύπημα σημείωσε το τελικό 2-0 στο 80ο λεπτό, φτάνοντας τα 18 τέρματα στη διοργάνωση.

Ο τεχνικός του Ολυμπιακού Τάσος Θέος μετά από τον αγώνα σημείωσε: "Συγχαρητήρια στα παιδιά για τη νίκη και την εμφάνιση. Παίξαμε καλύτερα, με μυαλό και σωστή τακτική και πετύχαμε το στόχο μας. Σίγουρα ο μεγάλος στόχος είναι η εξέλιξη των παιδιών, αλλά όταν είσαι στον Ολυμπιακό θέλεις να κερδίζεις και να πετυχαίνεις όλους τους στόχους. Συνεχίζουμε την δουλειά μας με ηρεμία και βλέπουμε κάθε παιχνίδι ξεχωριστά".

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Τάσος Θέος):Νικοπολίδης, Μαργαρίτης, Γαλούπης (80' Παπαγγελής), Παπαδόπουλος, Ράμα, Γούσιας, Ντουμάνης (69' Κακάμης), Φυτόπουλος, Βοΐλης (90' Οικονομίκος), Κατσούκης (84' Μαρτίνης), Ζιάκας (58' Μπουλάρι).

ΑΕΚ (Μάρκος Δήμος):Τσομπανόπουλος, Τριάντης (46' Αρβανίτης), Μωραϊτάκης, Σταμούλης (82' Μπακίρης), Κολιμάτσης, Στυλιανόπουλος, Σαχσανίδης, Μπότος (82' Πετρίδης), Χριστόπουλος, Ντάουλια (76' Πτζέτρι), Σαρδέλης (64' Τσέλιος).