Παραμένει κορυφή η ΑΕΚ, 2-0 τον Λεβαδειακό με Λιβάγια-Αραούχο

SUPERLEAGUE / ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ - ΑΕΚ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΚΡΥΔΗΜΑΣ / EUROKINISSI)
SUPERLEAGUE / ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ - ΑΕΚ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΚΡΥΔΗΜΑΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Η ΑΕΚ νίκησε εκτός έδρας τον Λεβαδειακό (0-2) χάρη στα γκολ των Μάρκο Λιβάγια και Σέρχιο Αραούχο και παρέμεινε στην κορυφή της Super League Σουρωτή. Δύο δοκάρια, ένα για κάθε ομάδα, στα τελευταία λεπτά.

Οι δύο παίκτες που αγωνίζονται στην ΑΕΚ με τη μορφή δανεισμού από τη Λας Πάλμας, Μάρκο Λιβάγια και Σέρχιο Αραούχο, έδωσαν τη νίκη (0-2) στην Ένωση στη Λιβαδειά απέναντι στον τοπικό Λεβαδειακό στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Super League Σουρωτή.

Ο ευρισκόμενος σε δαιμονιώδη φόρμα το τελευταίο διάστημα Κρόατης επιθετικός της Ένωσης άνοιξε το σκορ και το δρόμο για την επικράτηση, ο Αργεντινός "κλείδωσε" τη νίκη.

Τρίτη διαδοχική ήττα για το Λεβαδειακό μετά από αυτές από Ολυμπιακό και Αστέρα. Πέμπτο διαδοχικό ματς χωρίς νίκη, καθώς είχαν προηγηθεί οι ισοπαλίες με ΠΑΣ Γιάννινα και Λαμία και η εκτός έδρας ήττα στη Λάρισα. Πρώτη εντός έδρας ήττα. Τέταρτο διαδοχικό ματς στο οποίος βρίσκει δίχτυα ο Μάρκο Λιβάγια (είχε σκοράρει απέναντι σε ΠΑΟΚ, Παναθηναϊκό, Πλατανιά).

ΕΤΣΙ ΕΠΑΙΞΑΝ ΟΙ ΔΥΟ ΟΜΑΔΕΣ

Ο Ζοζέ Ανιγκό ξεκίνησε με τον Ντεβί Επασί - όπως σε όλα τα ματς της τρέχουσας σεζόν για τη Super League Σουρωτή - να υπερασπίζεται την εστία του Λεβαδειακού και αμυντική τριάδα την οποία συνέθεσαν οι Τριποτσέρης, Μεντί, Λεονάρντο. Ο Τσαμπούρης κάλυψε το δεξί αμυντικό άκρο, ο Ζαραδούκας το αριστερό, Ομπιόρα και Νιάς αποτέλεσαν το "δίδυμο" των αμυντικών μέσων, Μητρόπουλος στα δεξιά, Γιουσούφ στα αριστερά και Μπελγκαζουανί στην κορυφή της "πράσινης" επίθεσης.

Ο Ανδαλουσιανός τεχνικός της Ένωσης, Μανόλο Χιμένεθ, επέλεξε τον Παναγιώτη Τσιντώτα να υπερασπιστεί την "κιτρινόμαυρη" εστία στην πρώτη επιστροφή του στην πόλη της Βοιωτίας (ο Ανέστης εκτός αποστολής, ο Μπάρκας όχι 100% έτοιμος).

Διατηρήθηκε η τριάδα - αποτελούμενη από τους Μπακάκη, Τσιγκρίνσκι και Βράνιες - στην άμυνα, ο Γκάλο ήταν στο δεξί άκρο, ο Έλντερ Λόπες στο αριστερό, ενώ οι Σιμόες και Γαλανόπουλος συνέθεσαν το "δίδυμο" των αμυντικών μέσων. Επιστροφή για τον Πορτογάλο, ο οποίος επανήλθε από τον τραυματισμό του.

Μάρκο Λιβάγια, Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος και Σέρχιο Αραούχο (στην επιστροφή του μετά την τιμωρία στο ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ) διαμόρφωσαν την τριάδα στην επίθεση της Ένωσης.

Με Λιβάγια - Αραούχο στην κορυφή η ΑΕΚ

Γήπεδο: Δημοτικό Στάδιο Λιβαδειάς

Διαιτητής: Γιώργος Κομίνης

Βοηθοί: Πολυχρόνης Κωσταράς, Χρήστος Μπαλτάς

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Ζοζέ Ανιγκό): Επασί, Τσαμπούρης, Τριποτσέρης, Μεντί, Λεονάρντο, Ζαραδούκας (59' Σουμπίνιο), Νιάς (55' Γιακουμάκης), Ομπιόρα, Μητρόπουλος, Γιουσούφ, Μπελγκαζουανί (87' Ιωαννίδης).

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ - Φελίπε Ουφάνο): Τσιντώτας, Γκάλο - Βράνιες, Τσιγκρίνσκι, Μπακάκης, Λόπες, Σιμόες (77' Κονέ), Γαλανόπουλος, Λιβάγια (88' Αϊντάρεβιτς), Χριστοδουλόπουλος (73' Μπακασέτας), Αραούχο.

Γκολ: 52' Λιβάγια, 66' Αραούχο

Κάρτες: 36' Μεντί, 48' Ζαραδούκας, 64' Μητρόπουλος, 90'+1' Τριποτσέρης / 72' Γαλανόπουλος

Θυμηθείτε εδώ το live του αγώνα

Η ΑΕΚ μπήκε πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο του γηπέδου της Λιβαδειάς και απείλησε μόλις είκοσι δευτερόλεπτα μετά την έναρξη της αναμέτρησης. Μάρκο Λιβάγια και Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος άλλαξαν ωραία την μπάλα, ο δεύτερος έκανε το σουτ, αλλά ο Ντεβί Επασί ήταν σε ετοιμότητα και μπλόκαρε.

Στο τέταρτο λεπτό, ο Χριστοδουλόπουλος εκτέλεσε το φάουλ, ο Αραούχο πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Στο επόμενο λεπτό (5'), οι Βοιωτοί έφθασαν στην πρώτη τους τελική στο ματς. Ο Τσαμπούρης εκτέλεσε το φάουλ από τα δεξιά, ο Λεονάρντο πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε έξω.

Με τη συμπλήρωση ενός τετάρτου παιχνιδιού, ο Αραούχο έγινε κάτοχος της μπάλας έξω από την περιοχή, πέρασε τον Τριποτσέρη, προσπάθησε να πλασάρει, αλλά η πίεση του Τσαμπούρη τον εμπόδισε και έφερε ως κέρδος ένα κόρνερ.

Το σουτ του Λάζαρου Χριστοδουλόπουλου στο 33ο λεπτό δεν ανησύχησε ιδιαίτερα τον Επασί, ούτε ήταν η καλύτερη δυνατή επιλογή του Έλληνα διεθνή εξτρέμ της Ένωσης.

Ύστερα από δέκα λεπτά (43'), ο Αραούχο προσπάθησε να μπει στη περιοχή και να απειλήσει αλλά έκανε κακό κοντρόλ και έχασε τη μπάλα. Το σουτ του Λιβάγια στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου (45') πέρασε έξω από την εστία που υπερασπίστηκε ο Γάλλος γκολκίπερ του Λεβαδειακού.

Εξίσου δυνατά με το πρώτο ημίχρονο, μπήκε και στο δεύτερο ο "Δικέφαλος". Στο 51ο λεπτό, η ωραία αντεπίθεση των "κιτρινόμαυρων" είχε ως τελικό αποδέκτη τον Γαλανόπουλο, αλλά αυτός έκανε κακή κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής και έστειλε τη μπάλα έξω.

Στο επόμενο λεπτό (52ο) ήλθε το γκολ για την Ένωση. Λιβάγια και Αραούχο συνεργάστηκαν άψογα κι "έκρυψαν" την μπάλα, ο "Τσίνο" έβγαλε εξαιρετική πάσα στον Κροάτη κι αυτός έκανε τη δουλειά του, νικώντας τον Επασί κι ανοίγοντας το σκορ.

Στο 54', ο Αργεντινός έχασε την ευκαιρία για το 0-2! Η σύγχυση των Μεντί και Τριποτσέρη, έδωσε την ευκαιρία στον Αραούχο να πάρει την μπάλα, αλλά ο Επασί μπλόκαρε με δεύτερη προσπάθεια.

Με τη συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού, η ΑΕΚ είχε νέα ευκαιρία να διευρύνει το προβάδισμά της. Ο Γκάλο παρέλαβε την μπάλα μετά την εξαιρετική πάσα του Λάζαρου Χριστοδουλόπουλου, γύρισε παράλληλα για τον Λιβάγια, ο σκόρερ της Ένωσης έκανε το σουτ, αλλά δεν είχε την ίδια κατάληξη με αυτή του 52ου λεπτού.

Ο Αραούχο κυνηγούσε επίμονα το γκολ. Και αυτό ήλθε στο 66ο λεπτό. Όλα ξεκίνησαν από την εξαιρετική έμπνευση του Τσιντώτα, ο οποίος με εκπληκτικό βολέ έβγαλε τον Λιβάγια σε θέση τετ α τετ, ο Κροάτης επιθετικός έκανε το σουτ, ο Επασί απομάκρυνε αλλά ο Νοτιοαμερικανός από κοντά με αριστερό σουτ έκανε το 2-0.

Στο 80ό λεπτό, ο Αραούχο προσπάθησε να κάνει κάτι πολύ δύσκολο. Σε σέντρα από τα δεξιά έκανε το ανάποδο ψαλίδι αλλά δεν βρήκε καλά τη μπάλα και αυτή έφυγε άουτ.

Στο 90', το δοκάρι στέρησε το 0-3 από τους φιλοξενούμενους. Ο Γκάλο από τα δεξιά γύρισε προς τον Μπακασέτα που περίμενε μέσα στην περιοχή, ο δεύτερος σούταρε απευθείας και έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Επασί. Δοκάρι είχε και ο Λεβαδειακός στις καθυστερήσεις.

Δείτε αναλυτικά την βαθμολογία της Super League και όχι μόνο

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Μπορεί το πρώτο γκολ από τον Μάρκο Λιβάγια να άνοιξε το δρόμο για την επικράτηση της ΑΕΚ στη Λιβαδειά , αλλά η φάση του δευτέρου γκολ της Ένωσης και της αναμέτρησης αξίζει ιδιαίτερης μνείας. Κυρίως για την έμπνευση του Παναγιώτη Τσιντώτα να δώσει γρήγορα με βολέ την μπάλα στον Κροάτη και ουσιαστικά να τον βγάλει τετ-α-τετ με τον Ντεβί Επασί. Κλήθηκε εσπευσμένα να πάρει θέση βασικού, καθώς ο Ανέστης έμεινε εκτός αποστολής και ο Μπάρκας δεν είναι 100% έτοιμος. Τα πήγε περίφημα. Όχι μόνο στη δουλειά της ημέρας (να μη δεχθεί γκολ), αλλά και στην τροφοδότηση σε αυτή τη φάση.

Ο ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ

Καλός ήταν ο διαιτητής της αναμέτρησης, Γιώργος Κομίνης. Δεν ήταν βέβαια και ιδιαίτερα δύσκολες οι φάσεις για τις οποίες έπρεπε να αποφανθεί. Σωστές οι κίτρινες στις περιπτώσεις που τις έδειξε. "Χάρισε" μερικές σε κάποιες αψιμαχίες (εντός παιχνιδιού) μεταξύ ποδοσφαιριστών των δύο ομάδων, αλλά λειτούργησε με το "πνεύμα" κι όχι με το "γράμμα" του νόμου.

Ο ΠΟΛΥΤΙΜΟΤΕΡΟΣ

Ο Μάρκο Λιβάγια. Ο Κροάτης είναι ολοφάνερο ότι διάγει περίοδο εξαιρετικής φόρμας. Δεν το αποδεικνύει μόνον η στατιστική (γκολ στα τελευταία τέσσερα διαδοχικά ματς της ΑΕΚ), αλλά και η ψυχολογία του. Δεν κάμπτεται (και σε αυτό το ματς, αλλά και γενικά) από το γεγονός ότι μπορεί να μη βρίσκει δίχτυα με τις πρώτες ευκαιρίες, επιμένει και δικαιώνεται. Θετικότατος ο Σέρχιο Αραούχο στην επιστροφή μετά την τιμωρία στο ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ.

ΜΑΣ ΑΡΕΣΕ

Η ΠΑΕ ΑΕΚ εξέδωσε ανακοίνωση την Κυριακή (3/12) και ζήτησε από τους οπαδούς της να μην ταξιδέψουν στη Λιβαδειά, αλλά και να συμμορφωθούν με την υπουργική απόφαση περί απαγόρευσης μετακίνησης, καθώς σε διαφορετική περίπτωση θα προκύψουν σοβαρά ζητήματα για την ομάδα. Μπορεί οι φίλοι της Ένωσης να πήγαν στη Βοιωτία, αλλά βρήκαν μια ιδιαίτερη θέση για να παρακολουθήσουν το ματς: Το σπίτι με θέα το γήπεδο του Λεβαδειακού, που κατακλύστηκε από "κιτρινόμαυρο" χρώμα. Χωρίς παρατράγουδα.

ΔΕΝ ΜΑΣ ΑΡΕΣΕ

Ο Λεβαδειακός δεν έπεισε σε κανένα χρονικό σημείο του ματς, ότι μπορεί να πάρει κάτι από το ματς. Δεν έδειξε ότι δικαιούται έστω και το βαθμό. Παραδόθηκε στην ανωτερότητα του αντιπάλου (ΑΕΚ). Αρκετά λάθη στη μεσαία γραμμή, ο Μπελγκαζουανί δεν ανησύχησε κατ' ελάχιστον την "κιτρινόμαυρη" άμυνα.