Κ-17: Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 1-2

Ο Ολυμπιακός με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπέτσα στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων πήρε τη νίκη με 2-1 επί του Παναθηναϊκού, για την εξ' αναβολής 7η αγωνιστική του Γ' γύρου, του πρωταθλήματος Κ17 της Super League. (PICS)

Ένα ντέρμπι που κρίθηκε στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης διεξήχθη το απόγευμα της Πέμπτης στο Κορωπί με τον Παναθηναϊκό να γνωρίζει την ήττα από τον ανώτερο του Ολυμπιακό με 2-1 με ένα πέναλτι στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης.

Σε ένα ματς στο οποίο όλα τα γκολ μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός πέρασε από το Κορωπί και το "Γεώργιος Καλαφάτης" και πρόσθεσε ένα ακόμα τρίποντο παίρνοντας μια νίκη γοήτρου περισσότερο καθώς ήδη είχε εξασφαλίσει την πρώτη θέση.

Σε αντίθεση ο Παναθηναϊκός γνώρισε την ήττα και προκειμένου να προκριθεί τώρα στο Final-4 θέλει μόνο νίκη στο τελευταίο ματς της σεζόν κόντρα στον Αστέρα Τρίπολης την Δευτέρα.

Στο αγωνιστικό μέρος το πρώτο ημίχρονο είχε να προσφέρει ελάχιστες συγκινήσεις με τους φιλοξενούμενο0υς να πατάνε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο αλλά να μην μπροούν να δημιουργήσουν κλασικές ευκαιρίες μπροστά από την εστία του Παναθηναϊκού.

Από την άλλη το τριφύλλι όσο και αν προσπαθούσε να πάρει την μπάλα στην κατοχή του αλλά και να απειλήσει έπαιζε ανορθόδοξα και με βαθιές μπαλιές από την άμυνα που δεν αποτελούσαν πρόβλημα για την άμυνα του Ολυμπιακού.

Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι έγινε καλύτερο και οι δυο ομάδες απέδωσαν καλύτερο ποδόσφαιρο. Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που πήραν το προβάδισμα στο 51ο λεπτό με τον Τσιλίκη να βγαίνει γρήγορα στην αντεπίθεση να νικάει το κεντρικό αμυντικό δύδιμο των πράσινων και να πλασάρει εύστοχα.

Ο Παναθηναϊός που ήθελε μόνο τη νίκη προσπάθησε να γίνει πιο απειλητικός και κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση στο 67' όταν σε μια σέντρα σουτ από τα δεξιά ο Γαβαλάς έδιωξε δύσκολα αλλά ο Αγιασιώτης που είχε ακολουθήσει την φάση από κοντά με πλασέ έκανε το 1-1 και αφιέρωσε το γκολ στους γονείς του που είχαν έρθει να τον δουν από τον Βόλο.

Η φάση που έκρινε την αναμέτρηση έγινε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων. Ο Παναθηναϊκός είχε κερδίσει κόρνερ και οι πράσινοι είχαν βγει στην επίθεση προκειμένου να πετύχουν ένα γκολ που θα τους έδινε τη νίκη. Η άμυνα του Ολυμπιακού έκοψε και οι παίκτες του Μαυρογενίδη βγήκαν στην αντεπίθεση. Σε μια σέντρα από τα δεξιά ο Βαλμάς προσπάθησε να απομακρύνει με την μπάλα να βρίσκει πρώτα στο πόδι του και εν συνεχεία στο χέρι του που ήταν σε υπερέκταση.

Ο διαιτητής που είχε ακολουθήσει την φάση έδωσε το πέναλτι και την κίτρινη, που ήταν η δεύτερη, στον παίκτη του Παναθηναϊκού. Ο Μπέτσας ανέλαβε την εκτέλεση του και με δυνατό σουτ νίκησε τον Ξενόπουλο που έπεσε σωστά και βρήκε την μπάλα με τα ακροδάχτυλα για να κάνει το 2-1 και να δώσει τη νίκη στον Ολυμπιακό.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Ξενόπουλος, Οικονομόπουλος, Βαλμάς, Θεοχάρης, Ζήκος (77’ Ζερβόπουλος), Ξεπαπαδάκης, Κουντουριώτης, Μίγγος, Πίσπας, Δημητρούλας (46’ Μπουζούκης), Αγιασιώτης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ:Γαβαλάς, Μπέτσας, Φουάσης, Νικολάου, Ρέτσος, Χρήστου (90' Λάμπρου), Βάρκας, Πέτσης (70' Θυμιανός) ,Τσιλίκης (82' Νταϊ), Κηπουρός (64' Ξενιτίδης) καιΤζουμάκης (64' Κιρτζιαλίδης).