Παναιτωλικός - Ολυμπιακός 0-0

Μετά από 14 συνεχόμενες εκτός έδρας νίκες, ο Παναιτωλικός "φρέναρε" τον Ολυμπιακό, κρατώντας το 0-0. Κακή εικόνα από τους Πειραιώτες, που κινδύνευσαν από τους γηπεδούχους. Ποιος είναι ο MVP και ποια η απογοήτευση.

Την πρώτη του απώλεια βαθμών στο πρωτάθλημα είχε ο Ολυμπιακός στο Αγρίνιο. Οι Πειραιώτες παρουσίασαν κακό πρόσωπο που θύμισε λίγο την πρώτη αγωνιστική με την Καλλονή, μόνο που αυτή τη φορά δεν κατάφεραν να τη γλιτώσουν.

Οι ποδοσφαιριστές του Μίτσελ, βρήκαν απέναντί τους μια δυνατή, ώριμη και διαβασμένη ομάδα, που από τα πρώτα λεπτά έδειξε πως ήξερε τι θέλει από το ματς και τελικά το πήρε. Θα μπορούσε μάλιστα να κατακτήσει το τρίποντο, όμως λίγο η ατυχία, λίγο ο εξαιρετικός Μανωλάς, κράτησαν το μηδέν για τον Ολυμπιακό.

Δείτε στις 22:30 την εκπομπή SUPER BALL, με ρεπορτάζ, σχόλια και συνεντεύξεις και παρακολουθήστε τα γκολ των αγώνων και σχολιάστε μαζί με τον Παντελή Βλαχόπουλο, τον Θέμη Καίσαρη και μια εκλεκτή ομάδα δημοσιογράφων, όσα συνέβησαν στη 5η αγωνιστική της Superleague .

Κι αν ήρωας για τους "ερυθρολεύκους" ήταν ο Κώστας Μανωλάς, εκείνος που έσωσε τον Παναιτωλικό από την ήττα ήταν ο Μπρακάλι. Ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων έδιωξε εντυπωσιακά ένα φάουλ του Χολέμπας στις καθυστερήσεις και κράτησε το 0-0 μέχρι τέλους.

Όπως και να 'χει, οι Πρωταθλητές Ελλάδας σταμάτησαν τις εκτός έδρας νίκες, μετά από 14 συνεχόμενες επιτυχίες, ενώ για πρώτη φορά φέτος δεν σκοράρουν σ' ένα ολόκληρο 90λεπτο. Πλέον μ' αυτό το αποτέλεσμα, η διαφορά του Ολυμπιακού από τον ΠΑΟΚ μειώθηκε στον έναν βαθμό ( ΔΕΙΤΕ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ) και δεν είναι τυχαίο πως και ο Δικέφαλος είχε πετάξει βαθμούς στο Αγρίνιο. Επόμενος αντίπαλος για τον Ολυμπιακό, είναι ο Πανιώνιος στη Νέα Σμύρνη.

Από την άλλη πλευρά, ο Παναιτωλικός παρά τις καλές του εμφανίσεις έχει μαζέψει μόλις 5 βαθμούς, ενώ την επόμενη αγωνιστική αντιμετωπίζει τον Άρη στο "Κλεάνθης Βικελίδης" .

Δείτε αναλυτικά του LIVE της αναμέτρησης με όλες τις φάσεις, όπως το επιμελήθηκε ο Στέλιος Χαρτζουλάκης

Ταυτότητα αγώνα

Γήπεδο: Παναιτωλικού

Καιρός: Σποραδικές βροχές

Διαιτητής: Σιδηρόπουλος (Δωδ/νησου)

Βοηθοί: Φραγκιαδάκης(Δωδ/νησου), Μερκενίδης (Μακεδονίας)

4ος: Ιωαννίδης (Αργολίδας)

Παρατηρητής: Σπυρόπουλος (Φθιώτιδας)

Οι συνθέσεις των ομάδων

Παναιτωλικός (Μάκης Χάβος): Μπρακάλι, Γκάλο, Κούσας, Μπικέ, Μελισσάς, Γοδόι, Ζούνιορ, Μπακάκης, Καμαρά, Θεοδωρίδης (78' Μύγας), Μπόγιοβιτς (83' Σφακιανάκης).

Ολυμπιακός (Μίτσελ Γκονθάλεθ): Ρομπέρτο, Μανιάτης, Σιόβας, Μανωλάς, Χολέβας, Βάις, Σάμαρης (73' Γιαταμπαρέ), Μασάντο (52' Εντινγκά), Ντομίνγκες (55' Κάμπελ), Σαβιόλα, Μήτρογλου.

Γκολ:-

Κίτρινες: 34' Κούσας, 36' Γοδόι, 45+1' Μπικέ, 90+3' Μελισσάς, 90+5' Κουτσοσπύρος

Ανασκόπηση αγώνα

Με τρεις αλλαγές σε σχέση με το ματς με την Παρί παρέταξε την ομάδα του ο Μίτσελ. Ο Σαβιόλα αντικατέστησε τον Φουστέρ, ο Χολέμπας τον Μπονγκ και ο Μανωλάς τον Μετζανί. Οι Πειραιώτες ήθελαν να επιστρέψουν στις νίκες μετά την ευρωπαϊκή ήττα από τους Παριζιάνους, όμως το ίδιο ήθελε και ο Παναιτωλικός, αφού αγνοούσε τη χαρά της νίκης από την δεύτερη αγωνιστική και το 3-0 επί του ΠΑΟΚ.

Τα πρώτα λεπτά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τις δύο ομάδες να ψάχνονται στον αγωνιστικό χώρο. Οι "ερυθρόλευκοι" δεν είχαν εύκολο έργο απέναντι σ' έναν Παναιτωλικό, που ήταν πολύ καλά στημένος και έπαιξε ώριμα, αποφεύγοντας τα λάθη.

Ανούσια καλύτερος ο Ολυμπιακός

Παρόλα αυτά, οι παίκτες του Μίτσελ απείλησαν την αντίπαλη εστία, έχοντας τον Βάις και τον Μασάντο σε πολύ καλή μέρα. Την αρχή έκανε ο Σιόβας στο 7', ενώ ο Σαβιόλα έχασε δύο μεγάλες ευκαιρίες στο 26' (κάθετο δοκάρι) και στο 35' (κατέληξε άουτ). Συνολικά πάντως, ο Ολυμπιακός δεν είχε καλή εικόνα...

Από την άλλη πλευρά, οι Αγρινιώτες δεν είχαν καλή αμυντική λειτουργία, κυκλοφορούσαν σωστά τη μπάλα, όμως δεν απείλησαν ιδιαίτερα τον Ρομπέρτο. Η καλύτερή τους στιγμή ήταν η εκτέλεση φάουλ του Γκάλο, που κατέληξε άουτ. Κατά τ' άλλα, οι γηπεδούχοι ούτε απειλήθηκαν, μα ούτε και απείλησαν.

Ανεβασμένος Παναιτωλικός στο β'

Στα πρώτα λεπτά της επανάληψης, ο Μίτσελ έκανε 2 από τις 3 αλλαγές. Ο Εντινγκά αντικατέστησε τον τραυματία Μασάντο στο 52', ενώ ο Κάμπελ πέρασε στη θέση του Τσόρι Ντομίνγκες, προκειμένου οι Πειραιώτες να δυναμώσουν στα άκρα. Η εικόνα όμως του Ολυμπιακού δεν βελτιώθηκε και μάλιστα οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που δημιούργησαν ευκαιρίες. Στο 67' ο Μανωλάς έδιωξε σωτήρια με τάκλιν προτού ο Μπόγιοβιτς στείλει τη μπάλα στα δίχτυα, στο 68' ο Καμαρά σούταρε αλλά ο Ρομπέρτο μπλόκαρε, ενώ ίδια κατάληξη είχε το σουτ του Μπόγιοβιτς στο 72'.

Οι "ερυθρόλευκοι" ήταν γενικά ακίνδυνοι και είχαν μεγάλο πρόβλημα τόσο αμυντικά, όσο (κυρίως) στο δημιουργικό κομμάτι. Ακόμη κι έτσι όμως, θα μπορούσαν να σκοράρουν, αν ο Κούσας δεν έδιωχνε σωτήρια στο 78', έπειτα από συνδυασμό των Σαβιόλα και Μανιάτη. Στο 83', ο Ολυμπιακός παραλίγο να την πατήσει όπως με την Παρί και να δεχτεί γκολ από κόρνερ. Ο Γκάλο εκτέλεσε το κόρνερ από τα δεξιά, δύο παίκτες διεκδίκησαν την κεφαλιά και ο Σφακιανάκης δεν πρόλαβε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα, λίγα δευτερόλεπτα μετά την είσοδό του.

Το παιχνίδι πλησίαζε προς τη λήξη του και ο Παναιτωλικός είχε καταφέρει να κρατήσει ακίνδυνη την ομάδα του Μίτσελ, ενώ προσπαθούσε να βρει την κατάλληλη στιγμή για να πάρει τη νίκη. Όπως και να 'χει και το "χ" ήταν μια επιτυχία για την ομάδα του Αγρινίου, παρά το γεγονός πως είχε καλύτερη εικόνα από τους Πειραιώτες στην επανάληψη.

Κι ενώ όλα έμοιαζαν πως δύσκολα θα αλλάξει κάτι, αν οι Αγρινιώτες δεν είχαν τον Μπρακάλι μπορεί να γνώριζαν την ήττα. Στο 90+4', ο Χολέμπας εκτέλεσε άψογα ένα φάουλ, ο πορτιέρο των γηπεδούχων πετάχτηκε εντυπωσιακά και έδιωξε, διατηρώντας μέχρι τέλους το 0-0.

MVP της αναμέτρησης

Μπορεί ο Παναιτωλικός να ήταν καλύτερος στο δεύτερο μέρος, όμως λίγο έλειψε να ηττηθεί στις καθυστερήσεις. Ο ποδοσφαιριστής που την έσωσε ήταν ο Μπρακάλι, με την φανταστική απόκρουση στην απευθείας εκτέλεση φάουλ του Χολέμπας.

Η απογοήτευση

Ο Τσόρι Ντομίνγκες ξεκίνησε για δεύτερο συνεχόμενο ματς στην βασική ενδεκάδα (όπως και με την Παρί), όμως και πάλι απογοήτευσε. Ο Αργεντινός δεν ήταν σε καλή μέρα, δεν βοήθησε στο δημιουργικό κομμάτι την ομάδα του και γι' αυτό αντικαταστάθηκε στα πρώτα λεπτά της επανάληψης. Βέβαια να πούμε πως δεν έπαιζε στη θέση του, όμως αυτό δεν δικαιολογεί απολύτως την κακή του εμφάνιση.