ΤΟ ΑΙΩΝΙΟ DERBY

Νίκη κορυφής για τον Παναθηναϊκό, 2-0 τον Ολυμπιακό στο ντέρμπι Κ17

ΣΟΥΠΕΡΛΙΓΚΑ Κ-17 / ΠΑΟ - ΟΣΦΠ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI)
ΣΟΥΠΕΡΛΙΓΚΑ Κ-17 / ΠΑΟ - ΟΣΦΠ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Με γκολ του Ηλιάδη και γκολάρα του Αθανασακόπουλου από τα 45 μέτρα, ο Παναθηναϊκός νίκησε 2-0 τον Ολυμπιακό στο ντέρμπι "αιωνίων" για το ηλικιακό επίπεδο Κ17 και πέρασε στην κορυφή της βαθμολογίας.

Νίκη κορυφής για τον Παναθηναϊκό στο "Γ. Καλαφάτης". Το "τριφύλλι" επικράτησε με 2-0 του Ολυμπιακού στο ντέρμπι "αιωνίων" για το ηλικιακό επίπεδο Κ17 και πέρασε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, αφήνοντας έναν βαθμό πίσω του τους "ερυθρόλευκους". Αυτή ήταν η τέταρτη νίκη σε τέσσερα ματς σε επίπεδο Super League για τον Παναθηναϊκό. Είχαν προηγηθεί οι νίκες σε Κ20, Κ15 αλλά και φυσικά στο αιώνιο ντέρμπι.

Οι "πράσινοι" προηγήθηκαν με το... καλημέρα στο ματς. Μόλις στο 6ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Ηλιάδης εκτέλεσε κόρνερ από δεξιά, η μπάλα πήρε περίεργη τροχιά και κατέληξε στα δίχτυα του Καραργύρη που δεν υπολόγισε σωστά. Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να ισορροπήσει το ματς, ωστόσο η καλύτερη στιγμή του πρώτου μέρους (μετά το γκολ) ανήκε κι αυτή στο "τριφύλλι".

Στο 34ο λεπτό ο Σερπέζης με ωραία κάθετη μπαλιά βρήκε τον Σαμαρά που βγήκε τετ α τετ, έκανε το πλασέ, αλλά ο Καραργύρης έδιωξε σε κόρνερ, με το 1-0 να είναι και το σκορ του πρώτου μέρους. Στο δεύτερο ημίχρονο, ο προπονητής του Ολυμπιακού προχώρησε σε γρήγορες αλλαγές προκειμένου να ενισχύσει την επίθεσή του, οι "ερυθρόλευκοι" κατάφεραν να πάρουν την κατοχή, χωρίς ωστόσο να απειλούν τον αντίπαλό τους που περίμενε να "χτυπήσει" στην αντεπίθεση.

Στο 77', έχοντας πριν προειδοποιήσει με δοκάρ στο 76' του Σερπέζηι, ο Παναθηναϊκός έκανε το 2-0 με εκπληκτικό γκολ του Αθανασακόπουλου! Ο παίκτης των "πρασίνων" πήρε την μπάλα στο κέντρο και με σουτ από τα 45 μέτρα την έστειλε στα "δίχτυα"... κλειδώνοντας τη νίκη για την ομάδα του.

Θυμηθείτε ΕΔΩ το LIVE του αγώνα.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Μπότσαρης, Βαγιαννίδης, Παρασκευόπουλος, Σαντικάι, Μαυρουδής (87' Καλαμπόκας), Ηλιάδης (63' Σπίνος), Τζαβίδας (82' Τσιμπόκας), Αλεξανδρόπουλος, Σερπέζης, Αθανασακόπουλος (90' Κώστας), Σαμαράς (65' Ζαγαρίτης).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Καραργύρης, Κωνσταντινίδης, Μαρτίνης (74' Γεωργαντής), Γκοτζαμανίδης, Μποσκουΐδης, Γλυνός, Τσακίρης (82' Μούγιος), Ράμα (54' Ζαχαράκης), Μπουλλάρι, Φέκκας, Κοτσιανούλης (54' Νικολής).

Oι πανηγυρισμοί των παικτών του Παναθηναϊκού μετά από το τέλος του αγώνα.