Οκτώ χρόνια έχει να σκοράρει η ΑΕΚ στο Καραϊσκάκη!

Πέρα από τον Ολυμπιακό, η ΑΕΚ θα έχει απόψε (4/2, 19:30) αντίπαλο και την αναποτελεσματικότητα που χαρακτηρίζει τις προσπάθειες της τα τελευταία χρόνια για ένα θετικό αποτέλεσμα στον Πειραιά, σε αγώνα πρωταθλήματος.

Είναι χαρακτηριστικό ότι η Ενωση έχει να βρει δίχτυα σε βάρος του Ολυμπιακού σε αγώνα πρωταθλήματος στο Καραϊσκάκη από το 2010. Τότε για τα playoffs της Super League, ο Ολυμπιακός είχε νικήσει 2-1, με τον Ράφικ Τζιμπούρ να σκοράρει για λογαριασμό της ΑΕΚ.

Ήταν το 21ο λεπτό της αναμέτρησης, όταν ο Παντελής Καφές βούτηξε στην περιοχή του Νικοπολίδη (δεν υπήρξε καν επαφή με τον Ζεβλάκοφ) και ο διαιτητής Τριτσώνης υπέδειξε την εσχάτη των ποινών. Ο Τζιμπούρ ανέλαβε την εκτέλεση και ισοφάρισε το γκολ του Μέλμπεργκ, με το οποίο προηγήθηκε ο Ολυμπιακός στο 10ο λεπτό -κι ενώ είχαν προηγηθεί δύο δοκάρια για τους ερυθρόλευκους με τον Όσκαρ (6') και τον Λούα Λούα (7'). Τελικά, η ομάδα του Μπόζινταρ Μπάντοβιτς πήρε τη νίκη με σκορ 2-1, χάρη σε κεφαλιά-γκολ του Μαρέσκα στο 43ο λεπτό.

Ακολούθησαν 5 νίκες με γκολ 18-0

Το θέμα δεν είναι μόνο ότι ο Ολυμπιακός δεν έχει δεχθεί γκολ από την ΑΕΚ στα 5 ντέρμπι πρωταθλήματος, που ακολούθησαν στο Καραϊσκάκη, αλλά ότι σκόραρε σε αυτά τα παιχνίδια 18 φορές (3,6 γκολ κατά μέσο όρο)! Μια φορά της έβαλε 2, δύο φορές την φιλοδώρησε με 3 τέρματα, τέσσερα της έβαλε μόλις επέστρεψε από τη Β' Εθνική και τον Μάρτη του 2011 ισοφάρισε τη μεγαλύτερη νίκη στην ιστορία του σε βάρος της με το εκκωφαντικό 6-0.

10-1 ο Ολυμπιακός στα τελευταία 11

Στα τελευταία 11 ματς πρωταθλήματος στο Φάληρο, δεν υπάρχει ισοπαλία. Τελευταία φορά που δεν αναδείχθηκε νικητής ήταν τον Μάρτιο του 2005, σε κεκλεισμένων των θυρών παιχνίδι. Ο Γιάννης Οκκάς είχε ανοίξει το σκορ για τον Ολυμπιακό και ο Κώστας Κατσουράνης είχε διαμορφώσει το τελικό 1-1, με πέναλτι στο 73'. Εκείνης της ισοπαλίας ακολούθησαν 11 παιχνίδια, στα οποία ο Ολυμπιακός έκανε 10 (!) νίκες και η ΑΕΚ μόλις μία: Τον Ιανουάριο του 2010, εμ δύο γκολ του "υδραυλικού" Νάτσο Σκόκο, επικράτησε 1-2, παρότι ο Ολυμπιακός είχε προηγηθεί 1-0 με τον Αβραάμ Παπαδόπουλο.