Νικητής ο Παναθηναϊκός, 2-1, στο "αιώνιο" ντέρμπι των Κ-15

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 2-1 του Ολυμπιακού στο "αιώνιο" ντέρμπι Κ-15 που διεξήχθη την Κυριακή με τους "πράσινους" να προσπερνούν τους "ερυθρόλευκους" και να βρίσκονται στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα. (PICS)

Ο Παναθηναϊκός ήταν ο μεγάλος νικητής στο "αιώνιο" ντέρμπι για τις ομάδες Παίδων των δυο συλλόγων που διεξήχθη την Κυριακή το μεσημέρι στο "Γ. Καλαφάτης" στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής.

Οι "πράσινοι" επικράτησαν με 2-1 των "ερυθρόλευκων" και πήραν κεφάλι στον βαθμολογικό πίνακα τρεις αγωνιστικές πριν το φινάλε του πρωταθλήματος. Ο Παναθηναϊκός έχει 33 βαθμούς και ο Ολυμπιακός 32.

Ο μεγάλος στόχος και των δυο ομάδων είναι η πρόκριση στον τελικό του πρωταθλήματος που θα κερδίσει η ομάδα που θα τερματίσει στην 1η θέση με τις δυο ομάδες να έχουν ακόμα να δώσουν τρία παιχνίδια.

Στο αγωνιστικό κομμάτι οι δυο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο με τον Παναθηναϊκό να έχει τον έλεγχο του ματς στο πρώτο 40λεπτο και να πετυχαίνει και το πρώτο του γκολ ενώ στην επανάληψη το τριφύλλι έφτασε με το καλημέρα στο δεύτερο τέρμα του.

Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοση τους στο τελευταίο ημίωρο του αγώνα όπου και μείωσαν το σκορ σε 2-1, προσπάθησαν για την ισοφάριση αλλά δεν τα κατάφεραν.

Ο Παναθηναϊκός άνοιξε το σκορ με τη συμπλήρωση μισής ώρα αγώνα, όταν μετά από ωραία ομαδική συνεργασία ο Ζαγαρίτης με πλασέ μέσα από την περιοχή έκανε το 1-0, ενώ ο Τζαβίδας διπλασίασε με σουτ τα τέρματα της ομάδας του στο 47ο λεπτό, στέλνοντας στην απέναντι γωνία τον Σφύρλα.

Ο Ολυμπιακός που πήρε τα ηνία του ματς στο τελευταίο μισάωρο μείωσε σε 2-1, με τον Γεωργαντή στο 72' να βγαίνει στην αντεπίθεση και με πλασέ να νικάει τον Χριστοδούλη.

ΣΚΟΡΕΡ: 30’ Ζαγαρίτης, 47’ Τζαβίδας / 72’ Γεωργαντής

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ:Χριστοδούλης, Βαγιαννίδης, Παρασκευόπουλος, Κλάιφερτ, Καραγιάννης, Μαυρουδής, Τζαβίδας (79’ Αλεξόπουλος), Αλεξανδρόπουλος, Ντοματάς (61’ Μπάκος), Σερπέζης, Ζαγαρίτης (76’ Ηλιάδης).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ:Σφύρλας, Κωνσταντινίδης, Μαρτίνης, Τασσιάς, Γκοτζαμανίδης, Γλυνός, Τσακίρης (69' Κοτσιανούλης), Ράμα (47' Τσέργας), Μπουλάρι (51' Γεωργαντής), Φέκκας, Μουγιός.