Με ανατροπή και δύο γκολ του Γιούση η ΑΕΚ, 2-1 τον Παναθηναϊκό στην Κ20

ΣΟΥΠΕΡΛΙΓΚΑ Κ-20 / ΑΕΚ - ΠΑΟ.  (Eurokinissi Sports - ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ ΘΑΝΑΣΗΣ)
ΣΟΥΠΕΡΛΙΓΚΑ Κ-20 / ΑΕΚ - ΠΑΟ. (Eurokinissi Sports - ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ ΘΑΝΑΣΗΣ) EUROKINISSI SPORTS

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με τον Τάσο Χατζηγιοβάννη, αλλά η ΑΕΚ με δύο γκολ του Χρήστου Γιούση πήρε τη νίκη με 2-1 στο ντέρμπι της 26ης αγωνιστική της Super League στην Κ20. Με 10 παίκτες από το 70ό λεπτό οι "πράσινοι".

Με δύο γκολ του Χρήστου Γιούση - το δεύτερο και νικητήριο στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης - η ΑΕΚ εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό πλεονέκτημα μετά την αποχώρηση του Μαυρομμάτη λόγω τραυματισμού στο 70' και αν και βρέθηκε από το 22' πίσω στο σκορ με το γκολ του Χατζηγιοβάννη, πήρε τη νίκη με 2-1 στην αναμέτρηση που διεξήχθη στα Σπάτα για την 26η αγωνιστική της Super League στην Κ20. Το Sport24.gr ήταν στα Σπάτα και σας μεταφέρει την εξέλιξη της αναμέτρησης.

Ο Παναθηναϊκός άνοιξε το σκορ στο 22ο λεπτό με τον Τάσο Χατζηγιοβάννη, ο οποίος υποδέχθηκε την μπάλα από τα δεξιά και με διπλή προσπάθεια με σουτ μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της εστίας της Ένωσης για να ανοίξει το σκορ. Στο 43ο λεπτό, ο Ασπρογιάννης βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ με τον Ξενόπουλο, αλλά τον πρόλαβε ο Χατζηγιοβάννης, ο οποίος σε εκείνο το χρονικό σημείο είχε γυρίσει πίσω για να βοηθήσει αμυντικά την ομάδα του.

Στο 62ο λεπτό, ο Γιούσης πήρε την προσπάθεια, αλλά ο Ξενόπουλος απέτρεψε με το πόδι την παραβίαση της εστίας του. Στο 70ό λεπτό, ο Μαυρομμάτης τραυματίστηκε - του έγιναν ράμματα στο φρύδι καθώς διακομίσθηκε στο ιατρικό κέντρο του Κορωπίου - και αποχώρησε από τον αγωνιστικό χώρο. Στο 76ο λεπτό, ο Γιούσης ισοφάρισε σε 1-1 για την Ένωση και ο ίδιος παίκτης στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων μετά από κόρνερ του Τσέλιου έκανε το 2-1 για τους "κιτρινόμαυρους", οι οποίοι πήραν τη νίκη.

Ο Παναθηναϊκός ήταν καλύτερος μέχρι και την αποχώρηση του Μαυρομμάτη, μέχρι τη στιγμή που διαταράχθηκε η αριθμητική ισορροπία ανάμεσα στις δύο ομάδες. Έκτοτε, η ΑΕΚ ανέλαβε τα ηνία κι έφθασε στην ανατροπή και τη νίκη.

Την αναμέτρηση παρακολούθησαν ο τεχνικός διευθυντής του Παναθηναϊκού, Νίκος Λυμπερόπουλος, ο τεχνικός διευθυντής των "πράσινων" ακαδημιών, Τάκης Φύσσας, ο scout του "τριφυλλιού", Χουάν Ραμόν Ρότσα, ο βοηθός τεχνικού της Εθνικής Νέων, Σπύρος Λιβαθηνός, αλλά και οι Νίκος Γεωργέας, συντονιστής των ακαδημιών της ΑΕΚ και Ντούσαν Μπάγεβιτς, εκτελεστικός διευθυντής της Ένωσης.