Με 9 στο 95' ισοφάρισε σε 1-1 η Καλλονή τον Αστέρα

Η Καλλονή πήρε... ηρωικό βαθμό από τον Αστέρα καθώς τον ισοφάρισε (1-1) στο 95' με τον Αναστιασιάδη παίζοντας με 9 παίκτες. Καλύτερος ο Αστέρας, σκόραρε με τον Γιάννου αλλά έχασε πάλι ευκαιρίες και "αυτοκτόνησε" στο τέλος.

Πώς το λέει αυτό το δημοσιογραφικό κλισέ; Ότι ο αγώνας τελειώνει μόνο όταν σφυρίζει ο διαιτητής; Κλισε... ξεκλισέ, οι ποδοσφαιριστές του Αστέρα το βίωσαν για τα καλά στη Μυτιλήνη. Ήταν καλύτεροι σε όλο το παιχνίδι, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, άνοιξαν το σκορ στο 84' με πέναλτι του Γιάννου, είδαν τον αντίπαλο να μένει με 9 παίκτες και...

Και η Καλλονή στην τελευταία φάση του αγώνα, στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων, ισοφάρισε σε 1-1! Οι γηπεδούχοι κέρδισαν κόρνερ (το πρώτο τους στο ματς), οι Αρκάδες δεν καθάρισαν τη φάση, νεό κόρνερ και γκολ από τον Αναστασιάδη που έμεινε αφύλακτος στη μικρή περιοχή και "κάρφωσε" με κεφαλιά τον Κοσίτσκι.

Η ταυτότητα του αγώνα

Γήπεδο: Δημοτικό Στάδιο Μυτιλήνης

Διαιτητές: Αριστείδης Βάτσιος, Κυριάκος Μερκενίδης, Ράινχαρτ Μπούξμπαουμ

ΚΑΛΛΟΝΗ (Θαλής Θεοδωρίδης): Χογκ, Αναστασιάδης, Αντέτζο, Ούκα, Καλσάς, Κεϊτά, Κρολ, Γεωργίου (63' Μπαργκάν), Σαμπά (57' Κλαντρούμπσκι), Τσαμπούρης (82' Βάλιος), Μανούσος

ΑΣΤΕΡΑΣ (Στάικος Βεργέτης): Κοσίτσκι, Λούι, Αλόκο, Γκοϊάν, Γιαννούλης, Ιγκλέσιας, Δημούτσος (81' Τσοκάνης), Φούντας (68' Χαμντανί), Μπερτόγλιο, Μάσα (59' Παπαδόπουλος), Γιάννου

Γκολ: 95' Αναστασιάδης - 84' πεν. Γιάννου

Κίτρινες: 73' Ούκα, 45' Κεϊτά, 88' Κρολ - 33' Γκοϊάν, 53' Γιαννούλης, 88' Γιαννούλης

Κόκκινη: 79' Κεϊτά (2η κίτρ.), 83' Ούκα (2η κίτρ.)

Δείτε εδώ το LIVE της αναμέτρησης Καλλονή - Αστέρας

Ανασκόπηση

Ο Αστέρας θέλησε από το ξεκίνημα να δείξει στην Καλλονή ότι αυτός θα είναι το αφεντικό του αγώνα. Μπήκε πιο δυνατά και μόλις στο 5' έχασε την πρώτη ευκαιρία με τον Μπερτόγλιο. Οι γηπεδούχοι περιορίστηκαν στο μισό γήπεδο, ωστόσο στην πρώτη τους επίσκεψη στα αντίπαλα καρέ άγγιξαν το γκολ με τον Γεωργίου (13'). Ακολούθησε μία φλύαρη υπεροχή των Αρκάδων που είχαν τον έλεγχο αλλά αδυνατούσαν να απειλήσουν σοβαρά την εστία του Χογκ. Μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου είχαν να θυμούνται ένα καλό σουτ του Μπερτόγλιο από μακριά (28'), ενώ δύο φορές ο Φούντας δεν πρόλαβε να μπει στη φάση και να δημιουργήσει επικίνδυνες καταστάσεις για τους γηπεδούχους.

Στην επανάληψη ο Αστέρας μπήκε αποφασισμένος να σκοράρει και περιόρισε σε παθητικό ρόλο τους γηπεδούχους. Απείλησε αρχικά με τους Μπερτόγλιο (46') και Φούντα (49'), ενώ έγινε ακόμα πιο επιθετικός με την είσοδο των Παπαδόπουλου και Χαμντανί που μετέτρεψαν το 4-2-3-1 σε 4-4-2. Η πίεση στην εστία της Καλλονής αυξήθηκε και οι ευκαιρίες συνεχίζονταν (Λούι στο 70' και Ιγκλέσιας στο 71'), ωστόσο οι "σαρδέλες" κρατούσαν το μηδέν παρά το γεγονός ότι στο 75' είχαν κατοχή μόλις λίγο πάνω από το 40% και 0-8 κόρνερ.

Η αποβολή ωστόσο του Κεϊτά στο 79' τους οδήγησε στο να κλειστούν στο 1/4 του γηπέδου με τον Αστέρα να το εκμεταλλεύεται σχεδόν άμεσα. Ευκαιρία του Ιγκλέσιας στο 80' και κερδισμένο πέναλτι του Γιάννου στο 83' που έφερε και την αποβολή και του Ούκα. Ο Έλληνας επιθετικός δεν αστόχησε (84') και το παιχνίδι κάπου εκεί έδειχνε ότι "τελείωσε" καθώς οι γηπεδούχοι είχαν μείνει στο χορτάρι με 9 ποδοσφαιριστές. Οι φιλοξενούμενοι μάλιστα είχαν ευκαιρίες να γράψουν το 0-2, ωστόσο τιμωρήθηκαν καθώς στο 95' ο Αναστασιάδης με κεφαλιά σε εκτέλεση κόρνερ ισοφάρισε στο τελικό 1-1.

Η φάση του αγώνα

Θέλει και ερώτημα; Όταν ένα παιχνίδι κρίνεται στην τελευταία φάση δεν γίνεται να μην επιλεχθεί. Το γκολ του Αναστασιάδη λοιπόν!

Ο διαιτητής

Φοβερά παράπονα των γηπεδούχων αλλά αδικαιολόγητα. Σωστή η πρώτη κόκκινη, σωστό το πέναλτι, σωστή και η δεύτερη αποβολή. Όπως και το οφσάιντ στο γκολ του Παπαδόπουλου που δεν μέτρησε μετά το 0-1.

Ο πολυτιμότερος παίκτης της αναμέτρησης

Ισχύει ότι και στη φάση του αγώνα γι' αυτό και MVP ο σκόρερ της Καλλονής, ο Αναστασιάδης, για τον βαθμό που μοιάζει με... νίκη, αν αναλογιστείς τις συνθήκες στις οποίες κατακτήθηκε.

Μας άρεσε

Το τελευταία λεπτά του αγώνα. Γκολ 0-1, ροντέο μετά καθώς η Καλλονή ανέβηκε μπροστά με 9 παίκτες, ο Αστέρας έχανε ευκαιρίες στην αντεπίθεση, γκολ και 1-1 στο 95'.

Δεν μας άρεσε

Η ένταση (χωρίς λόγο) μετά το πέναλτι του Γιάννου και την αποβολή του Ούκα. Κερκίδα και πάγκος της Καλλονής "εξεράγησαν" αλλά οι παίκτες της ομάδας έδειξαν με ηρεμία το δρόμο.