Ματσάρα στα Πηγάδια, στο 2-2 Ξάνθη - Λεβαδειακός

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Συναρπαστικό παιχνίδι στα Πηγάδια, χωρίς νικητή. Ο Λεβαδειακός μόλις έμεινε με δέκα παίκτες (αποβλήθηκε ο Ουόν στο 50') γύρισε το ματς σε 1-2, αλλά στο φινάλε με πέναλτι η Ξάνθη ισοφάρισε σε 2-2.

Το ματς που άνοιξε την αυλαία της 27ης αγωνιστικής της Super League, Ξάνθη και Λεβαδειακός έμειναν στο 2-2, σε ένα συγκλονιστικό σε εξέλιξη παιχνίδι, που έγινε στα Πηγάδια. Ανώτεροι οι ακρίτες στο πρώτο μέρος, αποβολή στις αρχές του δεύτερου για τους Βοιωτούς, που κατόρθωσαν να γυρίσουν το ματς στο 1-2.

Στα τελευταία λεπτά ο Τριάδης κέρδισε πέναλτι, το οποίο αξιοποίησε ο Λουσέρο, χαρίζοντας τον βαθμό στους ακρίτες. Η Skoda απέδειξε για μια ακόμα φορά γιατί είναι η ομάδα με τις περισσότερες ισοπαλίες στο πρωτάθλημα, ενώ ο Λεβαδειακός εκεί που φαινόταν "σκοτωμένος" έδειξε πυγμή και πάθος και θα μπορούσε να πάρει ακόμα και τη νίκη.

Το φιλμ του αγώνα

Γήπεδο:Πηγάδια

Διαιτητής: Σταύρος Μάνταλος

Βοηθοί: Γεώργιος Κουντουρέλης, Αϊχάν Χούσκογλου

4ος Διαιτητής: Ανανίας Φωτιάδης

ΞΑΝΘΗ (Ρ. Λουτσέσκου): Ζαρόπουλος, Μπαξεβανίδης, Καρυπίδης, Γούτας, Μπέρτος (78' Παπαστεριανός), Φλίσκας (70' Σκούρτης), Λουσέρο, Νιέτο, Ορφανίδης (75' λ. τρ. Τριάδης), Σολτάνι, Καπετάνος.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Α. Μάντζιος): Βερέμκο, Τσουρίκοφ (36' Μανωλάς), Τριποτσέρης, Ουόν, Μουλόπουλος, Μαχαμάτ, Μαχαίρας, Μπεν (87' Στάθης), Ατζαγκούν, Γιακουμάκης, Μάντζιος.

Γκολ:Καρυπίδης (18'), Λουσέρο (πεν. 84') - Μπεν (63'), Μάντζιος (64')

Κάρτες: Γούτας (44'), Μπέρτος (71') - Ουόν (39', 50'), Βρέμκο (82'), Μουλόπουλος (94'), Στάθης (94')

(τα στατιστικά της αναμέτρησης)

Πατήστε εδώ και θυμηθείτε τη λεπτό προς λεπτό εξέλιξη του αγώνα.

Έτσι έπαιξαν

Πατήστε εδώ και δείτε αναλυτικές βαθμολογίες σε Ελλάδα και όχι μόνο.

Ανασκόπηση αγώνα

Πολύ καλύτερη από τον Λεβαδειακό η Skoda Ξάνθη. Με το ξεκίνημα του αγώνα ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων και ήταν το αφεντικό. Ασκήθηκε πίεση στους Βοιωτούς και στην πρώτη καλή στιγμή μπήκε γκολ. Στο 17ο λεπτό ο Καρυπίδης με κοντινή προβολή έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα ( 0-1), αν και ο Βερέμκο θα μπορούσε έστω να κάνει καλύτερη κίνηση προς την πορεία της μπάλας. Να δείξει αντίδραση, δηλαδή. Στο 20 παραλίγο οι ακρίτες να φτάσουν και σε δεύτερο γκολ, αλλά δεν τα κατάφεραν. Ο Νιέτο έπιασε την κεφαλιά, αλλά ο Τριποτσέρης έδιωξε πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή. Ακόμη καλύτερη φάση αυτή στο 24'.

Ο Σολτάνι έκανε ό,τι ήθελε την άμυνα του Λεβαδειακού, έδωσε στον Καπετάνο, όμως ο τελευταίος δεν τελείωσε σωστά τη φάση, στέλνοντας τη μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι. Στο 38ο λεπτό ο δραστήριος Νιέτο βρέθηκε απέναντι στον Βερέμκο, αλλά αυτή τη φορά ο Λευκορώσος αναδείχθηκε νικητής. Το δεύτερο ημίχρονο δεν ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο για τον Λεβαδειακό. Ο Ουόν ανέτρεψε τον Νιέτο και δέχτηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα (είχε αντικρίσει μία ακόμα, στο 39'). Λίγο μετά, στο 57', ο Τριποτσέρης έγινε αναγκαστική αλλαγή και τον αντικατέστησε ο Μεντί. Όμως αυτά λειτούργησαν ευεργετικά για τους "πράσινους".

Στο 63' ο Γιακουμάκης από αριστερά έβγαλε σέντρα, ο Μπεν έκανε κεφαλιά, όμως ο Ζαρόπουλος απέκρουσε. Ο επιθετικός του Λεβαδειακού πήρε το ριμπάουντ και με νέα κεφαλιά, ενώ ήταν πεσμένος, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα ( 1-1). Ανατροπή στο αμέσως επόμενο λεπτό για τους Βοιωτούς ( 1-2). Ήταν η σειρά του Ατζαγκούν να σεντράρει από την ίδια πλευρά, την αριστερή, με τον Μάντζιο να επιχειρεί σουτ στην κίνηση μέσα από την περιοχή και να ευστοχεί. Όπως ήταν επόμενο, οι ακρίτες όσο περνούσε η ώρα αύξαναν ολοένα και περισσότερο την πίεση προς τα καρέ του Βερέμκο. Τελικά στο 83' ο Τριάδης ανατράπηκε από τον Βερέμκο και σωστά ο Μάνταλος υπέδειξε πέναλτι. Ο Λουσέρο δεν αστόχησε από την άσπρη βούλα και το ματς έληξε στο 2-2.

Η φάση του αγώνα

Ο διαιτητής

Δεν αντιμετώπισε προβλήματα ο Μάνταλος. Δεν κλήθηκε ούτε αυτός ούτε οι βοηθοί του να πάρουν απόφαση σε δύσκολη φάση. Ο καταλογισμός πέναλτι ήταν ορθός.

Ο πολυτιμότερος παίκτης της αναμέτρησης

Θα επιλέξουμε τον Μπεν του Λεβαδειακού, ο οποίος ήταν δραστήριος σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα με παλικαρίσιο τρόπο. Δείχνει να ξεπερνά πλήρως τον σοβαρό του τραυματισμό.

1-2
1-2 ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Μας άρεσε

Η πυγμή των παικτών του Λεβαδειακού. Μέχρι και την αποβολή του Ουόν δεν έπαιζε καθόλου καλά η ομάδα της Βοιωτίας, αλλά από εκείνο το σημείο και μετά κατάφερε να αιφνιδιάσει τους ακρίτες.

Δεν μας άρεσε

Ο τρόπος που λειτούργησε η Ξάνθη αμέσως μετά την αποβολή του Ουόν. Πίστεψαν σε εκείνο το σημείο οι ακρίτες ότι το ματς τέλειωσε. Τουλάχιστον πήραν την ισοπαλία σε ένα ματς στο οποίο πήγαν να "αυτοκτονήσουν".