Κόκκινη στο "Καραϊσκάκης" μετά από πέντε χρόνια

Ζντιέλαρ ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Στις 19/2/2011 και το ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό ήταν η τελευταία φορά που αποβλήθηκε ποδοσφαιριστής του Ολυμπιακού στο "Καραϊσκάκης", σε αγώνα πρωταθλήματος. Διαβάστε πόσες φορές είδαν κόκκινοι οι ερυθρόλευκοι από τότε (VIDEOS).

Επεισοδιακό το ντέρμπι μεταξύ Ολυμπιακού και ΠΑΟΚ στο "Καραϊσκάκης" ( 1-0 νίκη για τους γηπεδούχους) και με πολλά παράπονα από την διαιτησία και για τις δυο ομάδες. Βέβαια μετά το τέλος της αναμέτρησης, ο Ιβάν Σαββίδης σχολίασε τις αποφάσεις του Δημητρόπουλου και των βοηθών του.

Κατά τη διάρκεια του ντέρμπι είχαμε από μία αποβολή για κάθε ομάδα, όμως αυτό που έχει ενδιαφέρον είναι πως ο Ολυμπιακός είδε παίκτη του να αντικρίζει την κόκκινη εντός έδρας στο πρωτάθλημα μετά από πέντε χρόνια.

Συνολικά σε αυτό το διάστημα οι ερυθρόλευκοι έχουν δει τέσσερις φορές παίκτες τους να αποβάλλονται. Ας τα δούμε αναλυτικά.

Σεζόν 2010-2011

19/2/2011: Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 2-1 (Μιραλάς 20, Τζιμπούρ 88 - Λέτο 58')

Ο Βασίλης Τοροσίδης είδε την δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 89ο λεπτό και αποβλήθηκε από το ντέρμπι με τους πράσινους. Παρόλα αυτά οι ερυθρόλευκοι επικράτησαν στο παιχνίδι με χρυσό σκόρερ τον Ραφίκ Τζιμπούρ. Ήταν η τελευταία φορά που αποβλήθηκε ερυθρόλευκος στο "Καραϊσκάκης".

Σεζόν 2011-2012

15/10/2011: ΑΕΚ - Ολυμπιακός 1-1 (Λεονάρντο 40' - Μιραλάς 23')

Στο 89ο λεπτό ο Φρανσουά Μοδέστο διαμαρτυρήθηκε στον διαιτητή του αγώνα Πέτρο Κωνσταντινέα, ο οποίος του έδειξε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα και τον απέβαλλε. Λίγο νωρίτερα την άγουσα για τα αποδυτήρια είχε πάρει για την ΑΕΚ ο Γρηγόρης Μάκος επίσης με δεύτερη κίτρινη.

Σεζόν 2013-2014

26/1/2014: Ξάνθη - Ολυμπιακός 0-2 (Ολαϊτάν 24, Ιμπαγάσα 89')

Η ομάδα της Ξάνθης φιλοξενεί τον Ολυμπιακό στα Πηγάδια για την 21η αγωνιστική της Super League. Στο 73ο λεπτό, κι ενώ το σκορ είναι στο 0-1 για τους ερυθρόλευκους, ο Χοσέ Χολέμπας χτύπησε εκτός φάσης τον Καρίμ Σολτάνι και αποβλήθηκε. Οι Ακρίτες αγωνίζονταν με παίκτη λιγότερο λόγω της αποβολής του Ντε Γκουζμάν στο 48ο λεπτό.

Σεζόν 2015-2016

7/2/2016: Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ 1-0 (Ομάρ 8')

Φτάσαμε και στο σήμερα, όπου ο Ολυμπιακός είδε τον νεαρό Ζντιέλαρ να βλέπει τη δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 70'. Τέσσερα λεπτά νωρίτερα με τον ίδιο τρόπο αποβλήθηκε ο Γιώργος Τζαβέλλας.