Κ20: "Τρένο" ο Παναθηναϊκός, 1-0 την ΑΕΚ

ΣΟΥΠΕΡΛΙΓΚΑ Κ-20 / ΠΑΟ - ΑΕΚ.  (Eurokinissi Sports - ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ ΘΑΝΑΣΗΣ)

Ο Παναθηναϊκός, χάρη σε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γιάννη Μπουζούκη επικράτησε 1-0 της ΑΕΚ για το πρωτάθλημα Κ20 της Super League Σουρωτή και παρέμεινε πρώτος και αήττητος! (VIDEO)

Πρώτοι και αήττητοι παρέμειναν οι μικροί του Παναθηναϊκού! Η ομάδα του Κώστα Φρατζέσκου επικράτησε 1-0 της ΑΕΚ για την 11η αγωνιστική του πρωταθλήματος Κ20 της Super League Σουρωτή, έφτασαν στους 26 βαθμούς και συνεχίζουν την εντυπωσιακή πορεία τους. Απ' την άλλη πλευρά, η Ένωση παραμένει χαμηλά στη βαθμολογία αν και το αγωνιστικό πρόσωπο που έδειξε στο ματς με τον Παναθηναϊκό έδειξε πως αξίζει να είναι πιο ψηλά.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και θέλησε να επιβάλλει το ρυθμό του. Μάλιστα, στο 5ο λεπτό έχασε μία καλή ευκαιρία, όταν ο Σέχου έκανε το σουτ από κοντά, αλλά ο Χατζηεμμανουήλ έδιωξε -έστω και με δυσκολία- την μπάλα. Η ΑΕΚ "απάντησε" στις ευκαιρίες στο 12', όμως ο Χαλκίδης είπε "όχι" στο σουτ του Σπηλιώτη. Οι παίκτες του Κώστα Φρατζέσκου διατήρησαν τον έλεγχο του αγώνα, αλλά αδυνατούσαν να δημιουργήσουν ευκαιρίες μπροστά απ' τα καρέ του Χατζηεμμανουήλ. Αντίθετα, η Ένωση "χτύπησε" στην κόντρα επίθεση και είχε μία καλή στιγμή με τον Σταμούλη λίγο πριν οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια, αλλά το σουτ του νεαρού ποδοσφαιριστή κατέληξε άουτ.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 51ο λεπτό, ο Παναθηναϊκός έφτασε μία "ανάσα" απ' το 1-0, αλλά ο Χατζηεμμανουήλ κατάφερε να μπλοκάρει την μπάλα σε πλασέ του Σέχου. To "τριφύλλι" συνέχιζε να πιέζει για το πολυπόθητο γκολ και τελικά δικαιώθηκε στο 58'. Ο Μπουζούκης εκτέλεσε απευθείας το φάουλ, η μπάλα έσκασε μπροστά στον Χατζηεμμανουήλ και κατέληξε στο βάθος της εστίας για το 1-0. Με τη σέντρα, η ΑΕΚ θα μπορούσε να ισοφαρίσει σε 1-1, όταν ο Γιαντόμ προσπάθησε να κρεμάσει τον Χαλκίδη με σουτ απ' το κέντρο, αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι, καθώς κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι.

Οι παίκτες του Κώστα Φρατζέσκου διατήρησαν τον έλεγχο και είχαν ακόμα μία καλή στιγμή με τον Μπουζούκη στο 69ο λεπτό, αλλά αυτή τη φορά ο Χατζηεμμανουήλ έδιωξε σε κόρνερ την εκτέλεση φάουλ του νεαρού επιθετικού. Οι αρκετές αλλαγές έριξαν το ρυθμό του αγώνα, κάτι που βόλεψε τους "πρασίνους", οι οποίοι διαχειρίστηκαν το σκορ και απειλήθηκαν ουσιαστικά απ' τους "κιτρινόμαυρους" και έφτασαν σε μία σπουδαία νίκη.