Ισόπαλο 1-1 το φιλικό ανάμεσα στην Βέροια και την Ξάνθη

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Χωρίς νικητή έληξε η φιλική αναμέτρηση της Βέροιας με την Ξάνθη με τις δυο ομάδες να αναδεικνύονται ισόπαλες με 1-1 στο πρώτο φιλικό της φετινής σεζόν. (PICS)

Την ευκαιρία να δουν αρκετά πράγματα είχαν οι Αλέκος Βοσνιάδης και Ραζβάν Λουτσέσκου στο φιλικό της Βέροιας με την Ξάνθη το οποίο έληξε ισόπαλο 1-1 με την κάθε ομάδα να έχει από ένα ημίχρονο.

Αυτό ήταν το πρώτο φιλικό και για τους δυο συλλόγους στην διάρκεια της προετοιμασίας τους και έδωσε στους ποδοσφαιριστές την ευκαιρία να ξεφύγουν λίγο από τις καθημερινές προπονήσεις. Παράλληλα οι δυο προπονητές χρησιμοποίησαν αρκετούς παίκτες ενώ με τη Βέροια αγωνίστηκε και ο Σαφέρ ο οποίος είναι υπό δοκιμή.

Η Βέροια ήταν αυτή που είχε την πρώτη καλή στιγμή στη φιλική αναμέτρηση στο 21' μετά από ωραία προσπάθεια με τον Μπερτούτσι να βρίσκει όμορφα τον Μαλόν στα δεξιά, αυτός να κάνει την σέντρα για τον Μεληκιώτη ο οποίος έπιασε την κεφαλιά στέλνοντας τη μπάλα άουτ απο καλή θέση.

Οι γηπεδούχοι μάλιστα άνοιξαν το σκορ στο 28' μετά από ωραία μπροστινή μπαλιά του Σαφέρ για τον Μεληκιώτη που βγήκε μόνος με τον αντίπαλο γκολκίπερ, τον οποίο πέρασε και πλάσαρε από πλάγια θέση σε κενή εστία γράφοντας το 1-0.

Στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου η Ξάνθη κέρδισε πέναλτι το οποίο το εκτέλεσε ο Χαμζά Γιουνιές με τον Καντοιμίρη να μπλοκάρει την μπάλα.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου για τη Βέροια πέρασαν στον αγώνα οι Λοπεζ, Ναβαλόφσκι, Μαυριάς, Καλί στην θέση των Καντιμοίρη, Μπερτούτσι, Παπαδόπουλου και Μαραγκού ενώ για την Ξάνθη πέρασαν στο ματς οι Ζαρόπουλος, Παπαγεωργίου, Λισγάρας, Φλίσκας, Κολλαρας, Καμαρά, Νιέτο, Σολτάνι, Κωστας.

Η Ξάνθη έφερε την φιλική αναμέτρηση στα ίσια στο 58' όταν μετά από λάθος του Μπαλάφα στη μεσαία γραμμή, ο Σολτάνι έγινε κάτοχος της μπάλας και την έδωσε με την μια στον Ράνο που πλάσαρε ιδανικά και έκανε το 1-1.

77' Εξαιρετική ενέργεια του Κώστα και σουτ από πλάγια θέση, ο Λόπεζ απέκρουσε με τα ακροδάχτυλα και στην συνέχεια η μπάλα βρήκε στην συμβολή των δοκαριών και απομακρύνθηκε!

ΒΕΡΟΙΑ: Καντιμοίρης (46' Λόπεζ), Μαλόν (63' Ράδης), Ασίγκμπα, Μαραγκός (46' Κάλι), Χαροντάκης (71' Ναυρινιάδης), Μπαλάφας (63' Παπαγεωργίου), Παπαδόπουλος (46' Μαυρίας), Σαφέρ (υπό δοκιμή), Μπερτούτσι (46' Ναβαλόφσκι), Μεληκιώτης (74΄Ξόμπλιος), Άλμπα (71' Λαζόπουλος).

ΞΑΝΘΗ: Ζίβκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Χατζητερζόγλου, Καρασαλίδης, Γουάλας, Ντε Λούκας, Ορφανίδης, Λουσέρο, Μελισσόπουλος, Τριάδης, Χαμζά.

Ξάνθη, β’ μέρος: Ζαρόπουλος, Παπαγεωργίου, Φλίσκας, Λισγάρας, Κολλαράς, Καμαρά, Λουσέρο (68’ Μελιόπουλος), Σολτάνι, Νιέτο, Κώστας, Ράνος.

PHOTO CREDITS: ACTION IMAGES