Έχασε το αήττητο στο νήμα ο Ολυμπιακός, 3-0 από τον Αστέρα στην Τρίπολη

Ο Ολυμπιακός για τρίτη συνεχόμενη χρονιά αν και έφτασε κοντά στο να κατακτήσει αήττητος το πρωτάθλημα τελικά δεν τα κατάφερε καθώς την Κυριακή στο τελευταίο του φετινό παιχνίδι γνώρισε την ήττα με 3-0 από τον Αστέρα στην Τρίπολη.

Ένα ενενηντάλεπτο μακριά από το να κατακτήσει αήττητος το φετινό πρωτάθλημα Νέων ήταν ο Ολυμπιακός αλλά τελικά ούτε φέτος μπόρεσε να φτάσει σε αυτό το σπουδαίο επίτευγμα. Όπως και τα δυο προηγούμενα χρόνια έτσι και τώρα οι "ερυθρόλευκοι" έκαναν μια ήττα εκτός προγράμματος και έχασαν την ευκαιρία.

Η ήττα αυτή ήρθε την Κυριακή από τον Αστέρα στην Τρίπολη με τους Αρκάδες να επικρατούν με 3-0 του Ολυμπιακού στο πλαίσιο της εξ αναβολής 16ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Νέων.

Φυσικά όμως αυτό δεν μειώνει καθόλου την επιτυχία των "ερυθρόλευκων" που πανηγύρισαν το 3ο συνεχόμενο πρωτάθλημα τους έχοντας σε 30 παιχνίδια 24 νίκες, 5 ισοπαλίες και 1 ήττα συγκεντρώνοντας συνολικά 77' βαθμούς.

Το παιχνίδι άρχισε με την ομάδα της Τρίπολης να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και να ψάχνει από την αρχή το γκολ που θα τον έβαζε μπροστά στο σκορ. Αυτό όμως δεν ήρθε μετά τα πρώτα 45λεπτα.

Αντίθετα όμως στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι ήταν καταιγιστικοί και πέτυχαν τρία τέρματα σε 26 λεπτά και έφτασαν σε μια μεγάλη νίκη. Το 1-0 έγινε στο 64' από τον Δουβίκα μετά από ασίστ του Συρεγγέλα.

Οι παίκτες του Αστέρα δεν έμειναν όμως εκεί αφού στο 78' πέτυχαν και δεύτερο τέρμα με τον Μπαστιάνο ενώ το τελικό 3-0 έγινε στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης με τον Συρεγγέλα μετά από ασίστ του Δουβίκα.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ: Τσιφτσής, Τσέκος, Ζήσης, Ευαγγέλου, Άσσεν, Μακροστέργιος, Νικολακόπουλος (76' Ζήσης), Νάτσης (82' Μπινιώρης), Συρεγγέλας, Τσιώλης, (62' Δουβίκας) , Μπαστιάνος.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ:Αγγελόπουλος, Πανάγου (74' Κιρτζιαλίδης), Φουάσης, Τόλι, Λάμπρου, Πέιος (65' Βάρκας), Ξύδας, Ξενιτίδης, Καμπετσής, Μεγαρίτης, Κουγιός (λ.τ Βρουσάι).