Έσπασε το μπλόκο της Λαμίας, 2-0 ο ΠΑΟΚ

SUPERLEAGUE / ΛΑΜΙΑ - ΠΑΟΚ / / (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΑΝΤΩΝΗΣ ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI)
SUPERLEAGUE / ΛΑΜΙΑ - ΠΑΟΚ / / (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΑΝΤΩΝΗΣ ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Ο Ρομπερτ Μακ πάτησε γκάζι, ο ΠΑΟΚ βρήκε τους διαδρόμους προς την εστία της Λαμίας και ο Πέλκας με τον Μαουρίσιο έδωσαν στον ΠΑΟΚ μέσα σε πέντε λεπτά την 15η σερί νίκη (0-2) του.

Ούτε η Λαμία μπόρεσε να βάλει φρένο στο νικηφόρο σερί του ΠΑΟΚ στο πρωτάθλημα. Για την ακρίβεια, κατάφερε να τον προβληματίσει στα πρώτα 45 λεπτά, αλλά η καλοστημένη άμυνα της κατέρρευσε μέσα σε πέντε λεπτά.

Στο 56' και το 61' αντίστοιχα όταν ο Πέλκας και ο Μαουρίσιο μετουσίωσαν σε γκολ το… γκάζι που πάτησε ο Ρόμπερτ Μακ δημιουργώντας ρήγμα από την αριστερή πλευρά των γηπεδούχων.

Οι παίκτες του ΠΑΟΚ έκαναν δώρο τη νίκη στον Λουτσέσκου που έχει τα γενέθλιά του, κάνοντας σωστή διαχείριση του αγώνα από εκεί και έπειτα.

Ο Δικέφαλος παραμένει στην κορυφή, συνεχίζοντας να σπάει ρεκόρ. Έχει 15 σερί νίκες σε όλες τις διοργανώσεις, 10 στο πρωτάθλημα, εννιά εκτός έδρας σε όλες τις διοργανώσεις και έξι στο Πρωτάθλημα.

Μάλιστα, στο δεύτερο ημίχρονο, ορισμένοι από τους οπαδούς του που μπήκαν στο γήπεδο με προσκλήσεις… κάλυψαν και την απουσία της μεγάλης πλειοψηφίας που ετοιμάζεται πλέον για το ντέρμπι της ερχόμενης Κυριακής με τον Ολυμπιακό.

ΕΤΣΙ ΕΠΑΙΞΑΝ ΟΙ ΔΥΟ ΟΜΑΔΕΣ

Ο Μπάμπης Τεννές παρέταξε τη Λαμία με σχηματισμό 4-2-3-1, με τον Παπαδόπουλο στην εστία και τους Βασιλαντωνόπουλο, Ασίγκμπα, Αναστασιάδη και Παντελιάδη από δεξιά στην άμυνα. Στο χώρο του κέντρου ήταν οι Μπλάζιτς και Όμο ως αμυντικοί χαφ, με τον Πίτι μπροστά τους ως "δεκάρι". Δεξιά ξεκίνησε ο Βάντερσον και αριστερά ο Ακόστα, με μοναδικό προωθημένο τον Μπούντνικ.

Από πλευράς ΠΑΟΚ, ο Ραζβάν Λουτσέσκου δεν άλλαξε το... αγαπημένο του 4-2-3-1, με τον Πασχαλάκη κάτω από τα δοκάρια και στην άμυνα από δεξιά τους Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο και Βιεϊρίνια. Στη μεσαία γραμμή ήταν το δίδυμο Μαουρίσιο-Κάνιας, με τον Πέλκα επιτελικό χαφ. Στα δεξιά ξεκίνησε ο Μακ, αριστερά ο Μπίσεσβαρ και στην κορυφή της επίθεσης ο Πρίγιοβιτς.

Γήπεδο: ΔΑΚ Λαμίας

Διαιτητής: Άγγελος Ευαγγέλου (Αθηνών)

Βοηθοί: Τουμπακάρης (Αθηνών) & Καμπούρης (Εύβοιας)

ΛΑΜΙΑ (Μπάμπης Τεννές):Παπαδόπουλος, Παντελιάδης, Ασίγκμπα, Αναστασιάδης, Βασιλαντωνόπουλος, Όμο (67' Μπεν Τζεμία), Μπλάζιτς, Πίτι, Ακόστα, Βάντερσον (75' Βάντερσον), Μπούντνικ (61' Άστσεριτς).

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου):Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Βιεϊρίνια, Μαουρίσιο, Κάνιας, Πέλκας (78' Μουλέν), Μακ (89' Κουλούρης), Μπίσεσβαρ (72' Λημνιός), Πρίγιοβιτς.

Γκολ: 56' Πέλκας, 61' Μαουρίσιο

Κάρτες: 66' Όμο, 87' Παπαδόπουλος, 90'+2' Ακόστα / 88' Λημνιός

Θυμηθείτε εδώ το live του αγώνα

Η Λαμία είχε παθητικό ρόλο από το ξεκίνημα του παιχνιδιού, περιμένοντας τον ΠΑΟΚ πίσω από το κέντρο. Ο Δικέφαλος του Βορρά είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και τον έλεγχο του ρυθμού με την κατοχή της μπάλας, όμως δεν έβρισκε εύκολα διαδρόμους για να απειλήσει τους γηπεδούχους στο πρώτο 20λεπτο της αναμέτρησης. Ένα αδύναμο σουτ του Πέλκα κατέληξε στην αγκαλιά του Παπαδόπουλου χωρίς κανένα πρόβλημα. Ένα νέο πλασέ του Πέλκα λίγο έξω από την περιοχή στο 16΄, επίσης δεν ανησύχησε τον Παπαδόπουλο που μπλόκαρε εύκολα. Η Λαμία είχε μπλοκάρει τα άκρα του ΠΑΟΚ και οι Μαουρίσιο και Κάνιας δεν μπορούσαν να ανεβάσουν τον ρυθμό για την ομάδα του Λουτσέσκου.

SUPERLEAGUE / ΛΑΜΙΑ - ΠΑΟΚ / / (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΓΙΩΡΓΟΣ ΠΑΛΑΜΙΩΤΗΣ / EUROKINISSI)
SUPERLEAGUE / ΛΑΜΙΑ - ΠΑΟΚ / / (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΓΙΩΡΓΟΣ ΠΑΛΑΜΙΩΤΗΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Μετά το πρώτο 20λεπτο η Λαμία ανέβασε την απόδοσή της, καθώς άρχισε να παίρνει μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και να πιέζει πιο ψηλά τον ΠΑΟΚ. Βέβαια, από εκείνο το σημείο και έπειτα άρχισε να βρίσκει περισσότερους χώρους ο ΠΑΟΚ. Στο 23΄ σημειώθηκε η πρώτη μεγάλη στιγμή στο ματς, με τον ΠΑΟΚ να χάνει σπουδαία ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Πέλκα, η μπάλα βρήκε στο σώμα του Βαρέλα και ο Παπαδόπουλος που αιφνιδιάστηκε απέκρουσε δύσκολα σε κόρνερ με το πόδι. Στο 29΄ ο Παπαδόπουλος απέκρουσε στην κλειστή του γωνία ένα σουτ του Μακ από δεξιά μέσα στην περιοχή. Ένα σουτ του Μαουρίσιο έξω από την περιοχή στο 37΄ δεν ήταν καλό για να απειλήσει τον Παπαδόπουλο που μπλόκαρε.

Οι γηπεδούχοι, πάντως, ήταν πολύ καλά διαβασμένοι και άψογα στημένοι στον αγωνιστικό χώρο στο πρώτο μέρος, περιορίζοντας το επιθετικό παιχνίδι του ΠΑΟΚ και την ανάπτυξη από τα άκρα, ενώ έψαχναν χώρους για να γίνουν επικίνδυνοι στις αντεπιθέσεις. Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο ΠΑΟΚ είχε μια καλή φάση με σουτ του Πέλκα με το αριστερό από το ύψος της μεγάλης περιοχής, που κόντραρε και πέρασε πάνω από την εστία σε κόρνερ. Το πρώτο 45λεπτο έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα.

Στις αρχές του β' ημιχρόνου η εικόνα του αγώνα ήταν ίδια με αυτήν του πρώτου μέρους, με τη Λαμία να δίνει μέτρα στον ΠΑΟΚ, περιμένοντας σε παθητικό ρόλο στο δικό της μισό γήπεδο. Ο ΠΑΟΚ κυκλοφορούσε την μπάλα αλλά δεν μπορούσε να διασπάσει την πολυπρόσωπη άμυνα των γηπεδούχων.

ΤΟ ΞΕΚΛΕΙΔΩΣΕ Ο ΜΑΚ ΜΕ ΤΗΝ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΤΟΥ

Η λύση για τον ΠΑΟΚ ήρθε στο 56ο λεπτό, με γκολ του Πέλκα που άνοιξε το σκορ με κοντινή κεφαλιά. Η φάση ξεκίνησε από βαθιά μπαλιά του Βαρέλα από την άμυνά του, με τον Μακ να παίρνει την μπάλα από δεξιά και να σεντράρει στην περιοχή έπειτα από ωραίες προσποιήσεις. Ο Μαουρίσιο κατέβασε μέσα στην περιοχή και με ψυχραιμία πάσαρε αριστερά στον Μπίσεσβαρ, ο οποίος αμέσως σήκωσε εξαιρετικά την μπάλα για το κεφάλι του Πέλκα, που την έστειλε στα δίχτυα από κοντά με κεφαλιά.

Πέντε λεπτά αργότερα, στο 61ο λεπτό, ο ΠΑΟΚ πέτυχε και δεύτερο γκολ με κοντινή κεφαλιά του Μαουρίσιο. Ο Πέλκας πάσαρε στον Μακ στη δεξιά πλευρά, αυτός σέντραρε στην περιοχή και η μπάλα έφτασε στον Μαουρίσιο μετά από προβολή του Ασίγκμπα που προσπάθησε να απομακρύνει. Ο Παπαδόπουλος ήταν εξουδετερωμένος και ο Βραζιλιάνος έστειλα την μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά, έχοντας μπροστά του μόνο τον Βασιλαντωνόπουλο που προσπάθησε να καλύψει την εστία δίχως αποτέλεσμα.

Στο 62' έκανε ένα σουτ ο Ακόστα εκτός περιοχής και η μπάλα κόντραρε στον Βαρέλα, ενώ διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι οι "κυανόλευκοι", αλλά το χέρι του Αφρικανού αμυντικού του ΠΑΟΚ ήταν κολλημένο στο σώμα του. Στο 71' ο Ασίγκμπα σέντραρε από αριστερά προς την περιοχή, με τον Μακ να βάζει το πόδι του και την μπάλα να παίρνει επικίνδυνη τροχιά περνώντας πάνω από την εστία του Πασχαλάκη. Στο 78' ο Μακ βρέθηκε σε θέση βολής από αριστερά μέσα στην περιοχή μετά από κλέψιμο και πάσα του Πέλκα, όμως του σουτ του έφυγε ψηλά άουτ.

Στο 77' ο Λουτσέσκου πέρασε στο παιχνίδι τον Τιμπό Μουλέν στη θέση του σκόρερ Πέλκα, με τον Γάλλο μέσο να κάνει ντεμπούτο σε ματς πρωταθλήματος (είχε παίξει κόντρα στον Ατρόμητο στο Κύπελλο). Στο 84' ο Μακ βρέθηκε με καλές προϋποθέσεις στην περιοχή της Λαμίας μετά από ωραία αντεπίθεση του ΠΑΟΚ, αλλά το σουτ του κόντραρε και πέρασε κόρνερ. Στο τρίτο και τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων ο Πασχαλάκης έκανε τρομερή επέμβαση σε λάθος του Μαουρίσιο που λίγο έλειψε να βάλει αυτογκόλ σε προσπάθεια για να απομακρύνει και στη συνέχεια ο Άστσεριτς αστόχησε με κοντινή κεφαλιά. Έτσι, το ματς έληξε με σκορ 0-2 υπέρ του πρωτοπόρου ΠΑΟΚ.

Δείτε αναλυτικά την βαθμολογία της Super League και όχι μόνο

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Το πρώτο γκολ του ΠΑΟΚ. Με γρήγορο συνδυασμό και μαγικό σπάσιμο της μπάλας από τον Μπίσεσβαρ στον Πέλκα, ο ΠΑΟΚ βρήκε τον τρόπο να σκοράρει και να ανοίξει το δρόμο προς τη νίκη.

Ο ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ

Καλή παρουσία από τον Ευαγγέλου και τους βοηθούς του. Απέφυγαν τα μεγάλα λάθη και έβαλαν σε δεύτερο πλάνο τον παράγοντα διαιτησία.

Ο ΠΟΛΥΤΙΜΟΤΕΡΟΣ

Ο Μακ που με την ταχύτητα του δημιούργησε τα ρήγματα που έψαχνε όλος ο ΠΑΟΚ και από δικές τους ενέργειες άρχισαν οι φάσεις και των δύο γκολ.

ΜΑΣ ΑΡΕΣΕ

Ο Πέλκας για ακόμη μια φορά ως κρυφός φορ. Κινήθηκε έξυπνα ήταν απειλητικός, πέτυχε και το γκολ με το οποίο ο ΠΑΟΚ άνοιξε το σκορ.

ΔΕΝ ΜΑΣ ΑΡΕΣΕ

Το αργό τέμπο του ΠΑΟΚ στο πρώτο μέρος, το γεγονός ότι σπατάλησε 45 λεπτά για να πατήσει γκάζι και να απειλήσει ουσιαστικά.

Photo Credits: Eurokinissi