Επιστροφή στο Europa League για Αστέρα, 2-0 τον Παναιτωλικό

SUPERLEAGUE / ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ - ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΡΒΙΣΗΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Ο Αστέρας νίκησε 2-0 τον Παναιτωλικό χάρη στα γκολ των Ιγκλέσιας και Μανιά κι ανεξάρτητα από το αποτέλεσμα του Παναθηναϊκός - Ξάνθη (διεκόπη στο 7'), κατέλαβε την 5η θέση κι επέστρεψε στο Europa League.

Έπειτα από δύο χρόνια απουσίας, ο Αστέρας φορά ξανά το "ευρωπαϊκό κοστούμι" του. Οι Αρκάδες τερμάτισαν στην πέμπτη θέση της Super League Σουρωτή της τρέχουσας σεζόν, καθώς νίκησαν (0-2) τον Παναιτωλικό στο Αγρίνιο για την τελευταία (30ή) αγωνιστική.

Το πρώτο γκολ της αναμέτρησης και της ομάδας της Τρίπολης πέτυχε ο Ματίας Ιγκλέσιας με εξαιρετικό συνδυασμό έμπνευσης κι εκτέλεσης (κοντρόλ και σουτ στην κίνηση από το ύψος του πέναλτι), στο 24ο λεπτό.

Στο 79ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι "κλείδωσαν" τη νίκη (0-2) και την πέμπτη θέση, όταν ο Μαρτίν Τόνσο τροφοδότησε εξαιρετικά τον Μιχάλη Μανιά (πρώτος Έλληνας στην κατάταξη των σκόρερ του πρωταθλήματος) κι αυτός με πλασέ από τα αριστερά εντός περιοχής νίκησε τον Δημήτρη Κυριακίδη.

Έτσι, "τσέκαρε" το τελευταίο ευρωπαϊκό εισιτήριο, καθώς ανεξάρτητα από την έκβαση του Παναθηναϊκός - Ξάνθη ( διεκόπη στο έβδομο λεπτό λόγω έντονης βροχόπτωσης) υπερτερεί στην ισοβαθμία με την ομάδα της Θράκης.

Ο Αστέρας θα ξεκινήσει ως ισχυρός στο δεύτερο προκριματικό γύρο του Europa League της επόμενης σεζόν (2018-2019), αλλά από κει και πέρα (σε τρίτο προκριματικό και playoffs), θα "πέσει" στους αδύναμους και το έργο του θα γίνει σαφώς πιο δύσκολο.

Τα πρώτα ευρωπαϊκά ματς των "κιτρινομπλέ" θα είναι 26 Ιουλίου και (ρεβάνς) 2 Αυγούστου, ενώ η κλήρωση διεξάγεται στις 19 Ιουνίου.

ΕΤΣΙ ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ ΟΙ ΔΥΟ ΟΜΑΔΕΣ

Γήπεδο: Παναιτωλικού

Διαιτητής: Τάσος Σιδηρόπουλος

Βοηθοί: Χρυσούλα Κουρομπύλια, Λάζαρος Δημητριάδης

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Τραϊανός Δέλλας): Κυριακίδης, Μαρινάκης, Άργκους (62' Μίχαϊ), Χαντάκιας (82' Βασιλούδης), Ρόσα, Τσοκάνης, Μπεχαράνο (82' Βακράκος), Ρόζα, Ντίας, Μασουρέκ, Μοράρ.

ΑΣΤΕΡΑΣ (Σάββας Παντελίδης): Αθανασιάδης, Κώτσιρας, Σελίν, Τριανταφυλλόπουλος, Γιαννούλης, Ιγκλέσιας, Μουνάφο, Καλτσάς (86' Ισνάλδο), Τόνσο, Τσιλιανίδης (75' Ντουντού), Μανιάς (90'+3' Δουβίκας).

Γκολ: 24' Ιγκλέσιας, 79' Μανιάς

Κάρτες: 37' Χαντάκιας, 41' Άργκους, 43' Μπεχαράνο, 54' Μοράρ / 27' Τόνσο, 78' Ιγκλέσιας, 80' Μανιάς

Κόκκινες: 90'+3' (δεύτερη κίτρινη) Μοράρ

"Άνοιξε" το δρόμο ο Ιγκλέσιας

Νωθρά ξεκίνησε η αναμέτρηση στο Αγρίνιο με τις δύο ομάδες να φοβούνται η μία την άλλη. Στο 10ο λεπτό, ο Μπεχαράνο έκοψε σε κόρνερ τη σέντρα του Τσιλιανίδη, ενώ οκτώ λεπτά αργότερα (18'), ο Κυριακίδης απέκρουσε την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τσιλιανίδη.

Στο 21', ο Καλτσάς μπήκε από τα δεξιά, έκανε τη σέντρα, αλλά ο Τσοκάνης απομάκρυνε σε κόρνερ, ενώ στο 24' οι "κιτρινομπλέ" άγγιξαν το γκολ, καθώς έπειτα από ωραία συνεργασία ο Τόνσο έκανε το σουτ με το αριστερό εκτός περιοχής, ο Τσοκάνης έβαλε την κόντρα και παραχώρησε κόρνερ.

Έπειτα από λίγα δευτερόλεπτα, η ομάδα της Τρίπολης άνοιξε το σκορ. Ύστερα από τη σέντρα από τα δεξιά, ο ο Καλτσάς έπιασε την κεφαλιά υπό πίεση και ο Ιγκλέσιας από το ύψος του πέναλτι με κοντρόλ και σουτ στην κίνηση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Κυριακίδη.

"Σόου" Τόνσο, αλλά...

Στο 34ο λεπτό, οι Αρκάδες έφθασαν κοντά στο να διευρύνουν το προβάδισμά τους, αλλά δεν το κατάφεραν. Ο Τόνσο βγήκε από τα δεξιά, τετ-α-τετ εντός περιοχής, "έσκαψε" προ του Κυριακίδη, αλλά ο Ντίας "πήρε την μπουκιά από το στόμα" του Μανιά, ο οποίος ήταν σε θέση για γκολ.

Ύστερα από δέκα λεπτά (44'), η ομάδα της Αιτωλοακαρνανίας έφθασε κοντά στην ισοφάριση. Ο Μασουρέκ από τα δεξιά με βαθιά μπαλιά βρήκε τον Μοράρ, ο Ρουμάνος δεν μπόρεσε να νικήσει στο τετ-α-τετ τον Αθανασιάδη.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό (45'), "απάντησε" με μεγάλη ευκαιρία ο Αστέρας. Ο Μανιάς βγήκε στην πλάτη της άμυνας του Παναιτωλικού, απέφυγε με ντρίμπλα τον Κυριακίδη που είχε βγει εκτός εστίας, έκανε το σουτ, αλλά ο Χαντάκιας απομάκρυνε. Ο Τόνσο δεν μπόρεσε από κοντά να σκοράρει.

"Κλείδωσε" Ευρώπη με Μανιά

Σε ένα δεύτερο ημίχρονο με τον Παναιτωλικό να θέλει, αλλά να μην μπορεί να απειλήσει, ο Αστέρας "κλείδωσε" τη νίκη στο 79ο λεπτό. Ο Μαρτίν Τόνσο με εξαιρετική κάθετη μπαλιά τροφοδότησε τον Μιχάλη Μανιά κι εκείνος από τα αριστερά με πλασέ εντός περιοχής νίκησε στο τετ-α-τετ τον Κυριακίδη κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα (0-2).

Δείτε ΕΔΩ την βαθμολογία της Super League και όχι μόνο

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Η φάση του πρώτου γκολ. Πρωτίστως γιατί αυτό το γκολ άνοιξε το δρόμο για την επικράτηση και την επιβράβευση των κόπων μιας ολόκληρης χρονιάς. Κυνικά, εντελώς. Επιπρόσθετα γιατί η προσπάθεια του Ματίας Ιγκλέσιας ήταν εξαιρετική. Ο Αργεντινός βρήκε την ψυχραιμία, έκανε το κοντρόλ κι "εκτέλεσε" υποδειγματικά.

Ο ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ

Δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα ο Τάσος Σιδηρόπουλος. Σωστές, ως επί το πλείστον, οι αποφάσεις των βοηθών Χρυσούλας Κουρομπύλια και Λάζαρου Δημητριάδη. Ίσως θα μπορούσε να αποφευχθεί κάποια από τις κίτρινες κάρτες του πρώτου ημιχρόνου. Σωστές με το "γράμμα το νόμου", με "πνεύμα" όμως...

Ο ΠΟΛΥΤΙΜΟΤΕΡΟΣ

Ο Ματίας Ιγκλέσιας, δίχως δεύτερη σκέψη. Ο Αργεντινός πέτυχε το γκολ, σε ένα ματς που η μπάλα "έκαιγε". Πέρα από τα γκολ, θετικότατη η παρουσία του σε όλη την αναμέτρηση. Επιβλητικός στο χώρο του κέντρου, έδινε αρκετές λύσεις στον επιθετικό τομέα. Ειδικά, στις στημένες φάσεις (ενδεικτική αυτή του 61ου λεπτού).

ΜΑΣ ΑΡΕΣΕ

Ο Μαρτίν Τόνσο με τις εμπνεύσεις του έδινε "αέρα" στον Αστέρα. Ήταν αυτός έμοιαζε να κάνει ο,τι θέλει στον αγωνιστικό χώρο. Άνετος, με το αργεντίνικο ταπεραμέντο να τον συνοδεύει. Πότε από τα δεξιά, πότε από τα αριστερά, έμοιαζε να μην έχει αντίπαλο. Ο Μιχάλης Μανιάς "κλείδωσε" το ματς. Ήταν το 12ο γκολ του, είναι ο πρώτος Έλληνας στην κατάταξη των σκόρερ.