Έκλεισε τη σεζόν με νίκη ο Ατρόμητος, 4-1 τον Πλατανιά

SUPERLEAGUE / ÁÔÑÏÌÇÔÏÓ - ÐËÁÔÁÍÉÁÓ (Eurokinissi Sports)
SUPERLEAGUE / ÁÔÑÏÌÇÔÏÓ - ÐËÁÔÁÍÉÁÓ (Eurokinissi Sports) EUROKINISSI SPORTS

Ο Ατρόμητος επικράτησε με 4-1 του Πλατανιά κι έκλεισε με νίκη και στην όγδοη θέση μια παράξενη σεζόν. Δύο γκολ ο Ντιγκινί για την ομάδα του Περιστερίου. Συγκινητικές στιγμές με βράβευση Μπρίτο, Λαζαρίδη, αλλά και Παράσχου. (audios, photos)

Μπορεί να προσπαθεί να οργανώσει την επόμενη σεζόν και να θέλει να αφήσει πίσω την τρέχουσα - οι συζητήσεις με τον Ρικάρντο Σα Πίντο για το ενδεχόμενο να παραμείνει προπονητής είναι σε πλήρη εξέλιξη - αλλά στο τελευταίο ματς αυτής, ήταν... Ατρόμητος και νίκησε με 4-1 τον Πλατανιά.

Γήπεδο: Δημοτικό Στάδιο Περιστερίου

Διαιτητής: Γιώργος Τζοβάρας

Βοηθοί: Κωνσταντίνος Κωνστάντιος, Δημήτριος Πρέντζας

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Ρικάρντο Σα Πίντο): Γκορμπούνοβ, Κιβρακίδης, Ζησόπουλος, Λαζαρίδης, Κατράνης, Ούμπιδες, Μανιάτης, Λημνιός (90'+1' Τσατσόπουλος), Τόνσο (80' Μπρίτο), Ντιγκινί, Ντάουντα (69' Μπάγκα)

Πλατανιάς (Γιώργος Παράσχος): Κοκκαλάς, Κάργας, Καρυπίδης, Μαραγκός (46' Σκουλουδάκης), Γουνδουλάκης, Ντίντακ (74' Ζίκο), Στανισάβλιεβιτς, Παπανικολάου, Γιακουμάκης, Σίγκνεβιτς (88' Φούφλια), Πριντέτα

Γκολ: 12' Ντάουντα, 42', 75' Ντιγκινί, 88' αυτ. Φούφλια / 39' Κάργας

Κάρτες: 60' Τόνσο, 77' Κατράνης / 57' Πριντέτα

Θυμηθείτε εδώ το LIVE του αγώνα

Δώδεκα λεπτά μετά την έναρξη του ματς, ο Ατρόμητος άνοιξε το σκορ με τον Αμπιόλα Ντάουντα. Ο Λημνιός έκανε την ατομική ενέργεια από τα δεξιά, έδωσε τον Νιγηριανό κι αυτός νίκησε τον Κοκκαλά για να ανοίξει το σκορ για τους γηπεδούχους.

Έξι λεπτά αργότερα, παραλίγο να φθάσει και στο δεύτερο γκολ η ομάδα του Περιστερίου. Ο Τόνσο έκανε τη λόμπα, αλλά η πορεία προς στα δίχτυα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Πλατανιά.

Ο Αργεντινός απείλησε και στο 20ό λεπτό με σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε έξω. Όπως και στο 32ο, με τη διαφορά ότι ο Κοκκαλάς σταμάτησε τον Μαρτίν Τόνσο στην προσπάθειά του να πετύχει το 2-0.

Κι αφού οι γηπεδούχοι δεν το κατάφεραν, ήρθε ο Κάργας με δυνατό σουτ στο 39ο λεπτό να ισοφαρίσει σε 1-1 για την ομάδα των Χανίων. Κι όμως, οι φιλοξενούμενοι δεν το χάρηκαν πολύ. Στο 42', ο Κατράνης έκανε τη σέντρα από τα αριστερά και ο Ντιγκινί έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με προβολή.

Στο 57ο λεπτό, ο Ούμπιδες εκτέλεσε το φάουλ, ο Λαζαρίδης δεν κατάφερε ωστόσο να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Πλατανιά. Στο 75' ήρθε το δεύτερο γκολ του Νικολά Ντιγκινί και το τρίτο του Ατρομήτου. Ο Λημνιός έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά, και ο Γάλλος δεν είχε κανένα πρόβλημα να στείλει την μπάλα στα δίχτυα της εστίας των Κρητικών.

Το τελικό σκορ (4-1) διαμορφώθηκε στο 88ο λεπτό, όταν ο Φούφλια προσπάθησε να διώξει την μπάλα, αλλά έπειτα από λάθος επιλογή την έστειλε στα δίχτυα της εστίας του.

Σε κλίμα συγκίνησης η ατμόσφαιρα πριν την έναρξη της αναμέτρησης, καθώς η ΠΑΕ Ατρόμητος τίμησε τους Εντουάρντο Μπρίτο, Νίκο Λαζαρίδη, αλλά και τον πρώην τεχνικό της ομάδας και νυν του Πλατανιά, Γιώργο Παράσχο. Σε καθέναν εξ' αυτών (οι δύο πρώτοι θα αποχωρήσουν από την ομάδα) δόθηκε μια φανέλα της ομάδας, στο πίσω μέρος της οποίας αναγραφόταν ο αριθμός των συμμετοχών τους με αυτή.