Αστέρας Τρίπολης - ΠΑΣ Γιάννινα 1-0

Ο Αστέρας Τρίπολης νίκησε με 1-0 τον ΠΑΣ Γιάννινα στο πρώτο του εντός έδρας φιλικό παιχνίδι για φέτος. Το γκολ που έκρινε το ματς σημείωσε στο 2' ο Βασίλης Σκούρτης. Έχασε πέναλτι ο Τσάβες (video)

Στο πρώτο φιλικό παιχνίδι που έδωσε στην Τρίπολη για την φετινή αγωνιστική περίοδο ο Αστέρας, νίκησε τον ΠΑΣ Γιάννινα με 1-0, χάρη στο εκπληκτικό γκολ που σημείωσε στο 2ο λεπτό ο Βασίλης Σκούρτης με δυνατό σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή.

Οι Αρκάδες είχαν την υπεροχή στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης και είχαν καλές ευκαιρίες για γκολ στις προσπάθειες των Φούντα (14’), Αλόκο (28’), Μπαράλες (39’), Λανθαρότε (53’), Χαμντανί (65’), Ιγκλέσιας (68’) και Μπερτόγλιο (90’).

Από την πλευρά του, ο ΠΑΣ είχε την ευκαιρία να σκοράρει στο 35ο λεπτό, όμως το πέναλτι που εκτέλεσε ο Τσάβες απέκρουσε θεαματικά ο Κοσίσκι, όπως και στο 89ο λεπτό όταν στο τετ α τετ του Σαπαλίδη με τον Θεοδωρόπουλο ο τερματοφύλακας του Αστέρα αντέδρασε σωστά. Διαιτητής ήταν ο Δελφάκης.

ΑΣΤΕΡΑΣ: Κοσίσκι (60’ Θεοδωρόπουλος), Ζησόπουλος (46’ Μουκάμ), Παντελιάδης (64’ Κυριακόπουλος), Αλόκο (46’ Σανκαρέ), Τορμένα (46’ Γκόιαν), Γουάτο (46’ Ιγκλέσιας), Ντουντού (46’ Χαμντανί), Δημούτσος (46’ Μάσα), Σκούρτης (46’ Μπερτόγλιο), Φούντας (46’ Λανθαρότε), Μπάράλες (41’ Γιάννου).

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ: Βελλίδης (70' Περιστερίδης), Αυγενίκου (46' Σκόνδρας), Καρανίκας (68' Κοζάκης), Μπέριος, Ναδάλες (60' Μυρθιανός), Ακόστα (60' Ηλιάδης), Τσουκαλάς, Τζημόπουλος (68' Κοζορώνης), Ίλιτς (76' Γαρουφαλιάς), Τσάβες (68' Κρητικός), Μανιάς (60' Σαπαλίδης).