Αστέρας, ο (πάρα πολύ) κακός μπελάς του ΠΑΟΚ

Ο Αστέρας παρέμεινε για 6ο σερί ματς αήττητος απέναντι στον ΠΑΟΚ, μετρώντας 396 λεπτά χωρίς να δεχθεί γκολ από τον δικέφαλο. Διατηρούν το πάνω χέρι οι Αρκάδες στις μεταξύ τους αναμετρήσεις.

Στις 19 Οκτωβρίου του 2013 ο ΠΑΟΚ επικράτησε του Αστέρα με 2-0 στην Τούμπα. Μία νίκη που παραμένει ακόμα η τελευταία του απέναντι στους κιτρινομπλέ, καθώς ούτε σήμερα (24/5) κατάφερε να τους νικήσει, μένοντας στο 0-0 στην έδρα του. Αυτό το παιχνίδι ήταν μάλιστα το 6ο συνεχόμενο όπου ο Αστέρας δεν χάνει από τον δικέφαλο!

24/05/15 ΠΑΟΚ - Αστέρας Τρίπολης 0-0

Πέρα από το αήττητο, ο Αστέρας κράτησε για τέταρτο σερί ματς το "μηδέν" στην εστία του κόντρα στον ΠΑΟΚ. Ο Στοχ ήταν αυτός ο οποίος σκόραρε για τελευταία φορά στους κιτρινομπλέ, στις 30/04/14. Έχουν ακολουθήσει 396 λεπτά αφλογιστίας της επίθεσης του δικεφάλου.

Όσον αφορά τη συνολική ιστορία των μεταξύ τους αναμετρήσεων, ο Αστέρας έχει νικήσει 9 φορές, ο ΠΑΟΚ 8, ενώ 6 αγώνες έληξαν ισόπαλοι. Συνολικά 23 αγώνες, οι 2 εκ των οποίων για τα ημιτελικά του Κυπέλλου τη σεζόν 2012/2013 όταν οι Αρκάδες απέκλεισαν από τον τελικό τους Θεσσαλονικείς. Όντως, ο κακός τους μπελάς!