Από ένα ημίχρονο και ένα γκολ για ΑΕΛ και ΠΑΣ στο 1-1 του AEL FC Arena

SUPERLEAGUE / ΛΑΡΙΣΑ - ΓΙΑΝΝΙΝΑ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΜΙΧΑΛΗΣ ΜΠΑΤΖΙΟΛΑΣ / EUROKINISSI)
SUPERLEAGUE / ΛΑΡΙΣΑ - ΓΙΑΝΝΙΝΑ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΜΙΧΑΛΗΣ ΜΠΑΤΖΙΟΛΑΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Καλύτερη η ΑΕΛ στο πρώτο ημίχρονο, πήρε προβάδισμα στο σκορ με τον Ναζλίδη στο 5', ωστόσο ο ΠΑΣ κυριάρχησε στην επανάληψη και με γκολ του Κόντε (55') πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας στο AEL FC Arena.

ΑΕΛ και ΠΑΣ Γιάννινα αναμετρήθηκαν στο AEL FC Arena για την 13η αγωνιστική της Super League Σουρωτή, με το τελικό 1-1 να κρίνεται δίκαιο σε γενικές γραμμές, καθώς οι δύο αντίπαλοι είχαν από ένα καλό ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι το πρώτο και οι φιλοξενούμενοι το δεύτερο.

Οι Τάσος Λαγός (ενοχλήσεις στον τένοντα) και Γουάλας ήταν αμφίβολοι τις περασμένες ημέρες, αλλά αμφότεροι κατάφεραν και ξεπέρασαν τις ενοχλήσεις και τέθηκαν στη διάθεση του Ηλία Φυντάνη. Εκτός έμεινε ο τραυματίας, Μάρκο Γιοβάνοβιτς, και οι Σίνισα Μπάμπιτς και Γιώργος Κούσας για λόγους τακτικής. Ο Πειραιώτης τεχνικός πήρε 20 παίκτες συνολικά στην αποστολή για την αναμέτρηση με τον ΠΑΣ.

Οι Θεσσαλοί μπήκαν στην αναμέτρηση από δύο διαδοχικές εντός έδρας νίκες (με Λεβαδειακό και Απόλλωνα), κρατώντας το αήττητο στη Λάρισα την τρέχουσα σεζόν (είχαν προηγηθεί τρεις ισοπαλίες με Αστέρα, Ατρόμητο και ΠΑΟΚ), έχοντας συγκεντρώσει 13 βαθμούς συνολικά μετά τις 12 πρώτες αγωνιστικές του πρωταθλήματος.

Τα προβλήματα για τον Γιάννη Πετράκη ήταν μάλλον σημαντικότερα, καθώς δεν μπορούσε να υπολογίζει στους Χρυσοβαλάντη Κοζορώνη (έκανε προσφυγή και μένει ελεύθερος), Χόναταν Ροντρίγκες (κάκωση έσω πλαγίου) και Μπρούνο Χαλκιαδάκη (τράβηγμα στο υποκνιμίδιο). Με 18 παίκτες στην αποστολή ταξίδεψαν οι Ηπειρώτες στη Λάρισα, έχοντας στο σακούλι τους 15 βαθμούς μετά από 12 αγωνιστικές στη διοργάνωση.

Με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι ο Ναζλίδης έβαλε μπροστά στο σκορ την ΑΕΛ μόλις στο 5ο λεπτό, με τους "βυσσινί" να είναι εμφανώς καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα. Αγνώριστος προς το καλύτερο ο ΠΑΣ μετά την ανάπαυλα, ισοφάρισε νωρίς (55') με τον Κόντε και είχε τις καλύτερες στιγμές και για ένα δεύτερο γκολ στο ματς.

Κράτησε το εντός έδρας αήττητο η ΑΕΛ

Γήπεδο: ΑΕL FC Αrena

Διαιτητής: Πραξιτέλης Ζαχαριάδης (ΕΠΣ Μακεδονίας)

Βοηθοί: Λάζαρος Δημητριάδης (ΕΠΣ Μακεδονίας), Γεώργιος Κελάζογλου (ΕΠΣ Χαλκιδικής)

ΑΕΛ (Ηλίας Φυντάνης): Μπόζοβιτς, Ρέντζας, Γκόλιας, Ζίζιτς, Γουάλας, Φατιόν, Αγκάνοβιτς (82' Μασούρας), Ντέλετιτς (73' Περόνε), Ναζλίδης, Λεοζίνιο (87' Γιαννιτσάνης), Κρίζμαν.

ΠΑΣ Γιάννινα (Γιάννης Πετράκης): Βελλίδης, Αποστολόπουλος, Μιχαήλ, Μαυροπάνος, Μπέριος, Ναδάλες, Γαρουφαλιάς (51' Τζημόπουλος), Γιάκος (90+1' Σκόνδρας), Μανθάτης, Σολτάνι (81' Μπερτά), Κόντε.

Γκολ: 5' πεν. Ναζλίδης / 55' Κόντε

Κάρτες: 43' Φατιόν, 71' Γουάλας, 79' Ζίζιτς / 58' Μαυροπάνος, 77' Τζημόπουλος

Θυμηθείτε εδώ το live του αγώνα

Αποφασισμένη και με ένταση μπήκε στο παιχνίδι η ΑΕΛ, που κατάφερε μόλις στο 5' να πάρει το προβάδισμα στην αναμέτρηση. Ο Ζαχαριάδης είδε παράβαση στο κράτημα του Μπέριου πάνω στον Ναζλίδη και ο παθών ψύχραιμος από τα έντεκα βήματα εκτέλεσε σωστά για το 1-0 στο AEL FC Arena.

Το κακό ξεκίνημα του ΠΑΣ συνεχίστηκε, καθώς οι φιλοξενούμενοι αδυνατούσαν να βρουν ρυθμό στο παιχνίδι. Η ΑΕΛ πατούσε καλύτερα στο γήπεδο χωρίς πάντως να απειλεί ιδιαίτερα μετά το προβάδισμα της, αλλά και χωρίς να νιώθει κάποια ιδιαίτερη πίεση από τους Ηπειρώτες. Η πραγματικά μεγάλη φάση για τον ΠΑΣ ήταν αυτή του 26ου λεπτού, όταν ο Σολτάνι από αριστερά έκανε το γύρισμα στο πρώτο δοκάρι, ο Γιάκος πλάσαρε στην κίνηση αλλά ο Μπόζοβιτς έδιωξε σε κόρνερ.

Χωρίς περαιτέρω συγκινήσεις ολοκληρώθηκε το πρώτος μέρος στη Λάρισα, με τους "βυσσινί" να πηγαίνουν στα αποδυτήρια έχοντας το μίνιμουμ προβάδισμα στην αναμέτρηση.

Τα στατιστικά στο πρώτο 45λεπτο του AEL FC Arena:

ΑΛΛΟΣ ΠΑΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΝΑΠΑΥΛΑ

Εντελώς διαφορετική ήταν η εικόνα στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης, όπου οι Ηπειρώτες ήταν σαφώς ανώτεροι από τους γηπεδούχους. Ο Κόντε ισοφάρισε στο 55' με tap in μετά από προβολή του Τζημόπουλου, ενώ ο Ισπανός απώλεσε τρομερή ευκαιρία στο 84' από γύρισμα "πάρε - βάλε" του Μανθάτη να πετύχει το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο ματς.

Η αναμέτρηση είχε πάθος, κάποια σκληρά μαρκαρίσματα και αγωνία έως το τέλος, ωστόσο το 1-1 παρέμεινε μέχρι τη λήξη του αγώνα και σε γενικές γραμμές κρίνεται δίκαιο με βάση την συνολική εικόνα των ομάδων στα 90 λεπτά του AEL FC Arena.

Τα στατιστικά στο πρώτο 90λεπτο του AEL FC Arena:

Δείτε αναλυτικά την βαθμολογία της Super League και όχι μόνο

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Στο 84' ο Μανθάτης έδωσε έτοιμο γκολ στον Κόντε, που από το ένα μέτρο έβαλε λάθος το πόδι του και έστειλε την μπάλα άουτ, χάνοντας την ευκαιρία του αγώνα.

Ο ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ

Πλην εξαιρέσεων είχε σωστές υποδείξεις και σφύριξε με την ίδια λογική στις φάσεις. Τα λάθη του δεν επηρέασαν την τελική έκβαση της αναμέτρησης,

Ο ΠΟΛΥΤΙΜΟΤΕΡΟΣ

Ο Μπόζοβιτς είχε 2-3 εξαιρετικές επεμβάσεις στην αναμέτρηση και συνέβαλε στην κατάκτηση του βαθμού για την ομάδα του.

ΜΑΣ ΑΡΕΣΕ

Πολύ καλό παιχνίδι από τον Γιώργο Μανθάτη, που κάλυψε ατελείωτα μέτρα στο γήπεδο, κουβάλησε την μπάλα, δημιούργησε για τους συμπαίκτες του και έδειξε να έχει αστείρευτη ενέργεια μέχρι το τέλος του ματς.

ΔΕΝ ΜΑΣ ΑΡΕΣΕ

Ο Λεοζίνιο δεν είχε καλή παρουσία στο παιχνίδι, δημιουργικά δεν πρόσφερε τα αναμενόμενα στους γηπεδούχους και οι περισσότερες επιλογές του ήταν σε λάθος χρόνο. Ίσως θα μπορούσε να αντικατασταθεί και νωρίτερα από το 87ο λεπτό.

Photo credits: EUROKINISSI